in

Stablecoin AB’de Yasaklanıyor mu?

Dün, AB Konseyi’nin stablecoin konseptini durdurmaya çalıştığını gösteren sızdırılmış bir belge basına sızdı. Yetkililer belgenin, yasa yapıcıların resmi konumunu yansıtmadığını iddia ediyor. 

Geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, senato bankacılık komitesi oturumunda UST’deki son gelişmeleri vurgulayarak, “Bu durum stablecoin’in hızla büyüyen bir ürün olduğunu, finansal istikrar için risk yarattığını ve uygun bir çerçeveye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Stablecoin’e yönelik mevzuat yıl sonuna kadar işleme alınmalı.” yorumunda bulunmuştu.

Bir hamle de Avrupa Birliği’nden geldi. Dün basına sızın haberlere göre Avrupa Komisyonu, stablecoin ihraçlarına yönelik kısıtlamalar uygulamayı değerlendiriyor. 

Başlangıçta Faceook’un Libra projesini hedefleyen Avrupa Birliği’nin yaklaşımı, yerini stablecoin’lere bırakıyor.  Avrupa Komisyonu’nun, stablecoin’lerin Euro’nun yerine geçmesini durdurmaya yönelik sert önlemler öneren ve işlemlerin günde 1 milyonu geçmesi durumunda ihracın durdurulmasını talep eden planları söz konusu. Yasa yapıcılar, MiCA olarak da bilinen kripto yasasını, komisyonun aracılık ettiği kapalı kapılar ardında sonuçlandırmaya çalışıyor.

AB Konseyi, stablecoin’lerin daha fazla popüler hale gelmelerine karşılık kısıtlayıcı önlemler almayı değerlendiriyor. Buna göre, düzenleyiciler, 200 milyon Euro’yu (211 milyon ABD Doları) aşan herhangi bir stablecoin ihraççısına, bu eşiğin altına düşene kadar günlük işlem durdurma emri verebilir. Yasa yapıcıların planlarını özetleyen belgenin, Avrupa Komisyonu’nun resmi konumunu yansıtmadığı da iddia edildi. 

Belgede, “Bir ödeme aracı olarak yaygın olarak kullanılan ART’lerin (asset referenced token) izlenmesi ve sınırlandırılması için eşikler, siyasi düzeyde daha fazla tartışılabilir. Komisyon, düzenleyicilerin takdirine bırakmak yerine, belirli sayısal sınırlar tarafından tetiklenen ekstra önlemlerin alınmasından yanadır.” deniyor

Buna karşılık Avrupa Parlamentosu ise öncü stablecoin’lerin yeniden sınıflandırılması ve Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından gözetime tabi tutulmasına yönelik daha ılımlı bir yaklaşımı destekliyor.

Son gelişmeler ışığında, önce TerraUSD (UST) ardından bugün de Tether (USDT) tarafında yaşanan gelişmeler başta batılı ülkeler olmak üzere stablecoin’lere yönelik çalışmaların hız kazanabileceğine işaret ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Tether

Tether (USDT)’de Ne Oluyor? USDT’de Risk Var mı?

Terra, LUNA

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon’dan Önemli Açıklamalar