içinde ,

Squid Game Coin Yaratıcıları Milyonlarca Dolarla Kayıplara Karıştı

Squid Game

Geçtiğimiz ay Netflix`te yayınlanan ve dünyayı etkisi altına alarak tüm ülkelerde izlenme rekorları kıran Squid Game dizisi, kripto piyasalarına da hızlı bir giriş yapmıştı.

Squid Game dizisine dayanan bir altcoin çıkarılmasıyla birlikte Squid Game hayranları tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan SQUID token, ilk haftalarında 2,861 dolarlık değere ve toplam 30 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak hayranlarını sevindirmişti.

Ancak çok geçmeden bu durumun bir dolandırıcılık (scam) olduğu ortaya çıktı ve yaklaşık 5 dakika içerisinde değeri sıfırlanarak, alım-satım işlemi durdu. Yüzlerce insan, popüler Netflix dizisi “Squid Game”e dayanan bir altcoin yaratıcıları tarafından yaklaşık olarak 2.1 milyon dolar dolandırılmış oldu.

Gelin bu vurgunun detaylarına bir göz atalım.

Squid Game

Kripto para birimlerindeki hype, dünya çapında milyonlarca olası yatırımcının hayal gücünü ele geçirdi. Son olarak Shiba Inu’nun fiyatındaki %960’lık artış gibi haberler ve diğer benzer raporlar, insanların kolay yoldan zengin olma umuduyla paralarını kaybetmesine neden oldu.

Ne yazık ki, kripto para ticareti, diğer herhangi bir hisse senedi veya varlık spekülasyonu gibi, genellikle kazananlardan çok daha fazla kaybedenle sonuçlanıyor. En son örnek, Kore TV şovu Squid Game`in popülaritesinden yararlanmayı amaçlayan bir kripto para birimi oldu.

Squid Game Vurgunu

$SQUID olarak da adlandırılan Squid Game tokeni, dizinin yaratıcılarıyla hiçbir bağı olmayan bir kuruluş tarafından 26 Ekim’de tanıtıldı. Sözde “meme coinleri” sıklıkla yaptığı gibi, popülaritesini artırdı. Piyasaya sürüldüğünde sadece 12 sentte ilk listelendikten sonra, Pazartesi sabahı erken saatlerde geçici olarak 2,800$’a ulaştı.

Sonra, meme paralarının da sıklıkla yaptığı gibi, her şey çöktü. Fiyat, Salı gününden itibaren olduğu yerden bir anda 0.0008 dolara kadar düştü. Squid Game tokenine yatırım yapan kişiler, yaşadıklarını sosyal medyada hızlı bir şekilde paylaştılar ve bir sonraki Shiba Inu olabileceğini söylediler.

Fakat, SQUID tokenin baştan beri bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. Geliştiriciler, projenin tüm parasını boşalttı ve ardından kripto cüzdanlarının sağladığı anonimlik yardımıyla, kripto literatüründe “rug pull” olarak bilinen bir yöntemle kaçtılar.

The Squid Game token web sitesi ve Medium hesabı “şüpheli davranış” nedeniyle kapatıldı.

Squid Game

Sonuç olarak dizinin popülaritesi harici arkasında hiçbir dayanağı olmayan SQUID tokeni yaratıcıları, milyonlarla beraber kayıplara karışmış oldu. Kim bilir belki de yaratıcıları, dizinin finalinde olduğu gibi gerçek hayatta da kazananın sadece oyunun sahipleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak istemişlerdir. Diziyi henüz izlememiş olanlar için de yazımızı bu küçük spoiler ile sonlandırmış olalım.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Polkadot

Parachain Müzayedeleri Yaklaşırken Polkadot Fiyatı Yeni Rekor Kırdı

kriptopara

Sıra Borsa Coinlerine Geliyor