içinde ,

Square, Merkeziyetsiz Borsa İçin Whitepaper Yayınladı

Bu yılın başlarında kurucu Jack Dorsey tarafından “Bitcoin için merkeziyetsiz bir borsa” olması planlanan Square’in gizli TBD (TBD’nin ingilizce açılımı “to be determined” olduğu için verilen bu ismin henüz belirlenmediğini de iddia ediliyor) projesi, yeni bir whitepaper açıkladı.

18 sayfalık belgede, “sosyal güvenin varlığı işlem riskini yönetmenin zorlu bir unsuru olduğunda, likiditeyi keşfetmek ve varlıkları (Bitcoin, fiat para vb.) trade etmek için bir protokol” olarak tanımladığı projenin tasarım ilkelerini ve hedeflerini ortaya koyuyor.

tbDEX protokolü olarak adlandırılan protokol, “sosyal güven oluşturmak için bir yapı sağlayarak, gerçek dünyada kimlik oluşturmak için merkeziyetsiz kimlik (DID) ve doğrulanabilir kimlik bilgilerini (VC’ler) kullanarak varlıklar arasındaki merkeziyetsiz trade’i kolaylaştırır.”

Whitepaper’ı hazırlayanlar: “Bu, kripto varlıklarını ve merkeziyetsiz finansal hizmetleri herkes için daha erişilebilir hale getiriyor.”

Kaynak: TBD protokolü Whitepaper’ı, Square

Önerilen sistemin merkezinde, ideal bir güven ve dijital kimlik dengesi yaratma çabaları yer alıyor ve whitepaper’ı yazanlar şunları belirtiyor:

“tbDEX protokolü, güven bakımından diğer merkeziyetsiz borsa protokollerinden farklı yaklaşıyor. İlk bakışta, özellikle Bitcoin gibi güvenilir olmayan bir varlığa erişim sağlama nihai hedefi düşünüldüğünde en uygunu değildir. Ancak gerçek şu ki, itibari para sistemiyle hiçbir ara yüz güvenilmez değildir; fiat platformların uç noktaları her zaman düzenlemeye tabi olacak ve taraflar adına kötü davranış potansiyeli olacaktır. Herhangi bir değer değişimi, temelde, güveni, özellikle itibarı yöneten diğer araçlara dayanmalıdır.”

Gelecekte, TBD ekibi Cuma günü açıklanan whitepaper’da, projeyle ilgilenen daha geniş topluluktan geri bildirimle sonuçlanmasını umuyor.

Yazarlar, “Whitepaper’ın ilk taslağı, önerilen tbDEX protokolünün üst düzey tasarımına ilişkin kavramsal bir anlayış oluşturmayı amaçlıyor. Tamamlanmış veya nihai olarak kabul edilmemelidir. Kamuoyu yorumu için önerilen bir tasarımı temsil etmektedir.” “Whitepaper’ın gelecekteki revizeleri, eksik unsurları ve şu anda öngörülemeyen sorunları veya zorlukları ele alacaktır.”

Kaynak: The Block

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Memecoin Floki Inu, Yeni Reklam Kampanyasında Londralıları Hedefliyor

NFT

Bilmeniz Gereken 5 NFT Gaming Projesi