içinde

Spotify, NFT’leri Destekleyecek

Popüler müzik ve podcast platformu olan Spotify’ın mevcut planlarında NFT’ler ve blockchain teknolojisi yer alıyor. Sanatçıların kazançlarını arttırmak isteyen online müzik devi, akış hizmetine NFT desteği eklemeyi planlıyor. Spotify tarafından yayınlanan Web3 ile ilgili iş ilanları da bunu doğruluyor.

Spotify, Web3 projelerinde çalışacak ekip için iş ilanı oluşturdu. Popüler müzik ve podcast platformu Spotify tarafından yapılan bu hamle, tüm kripto ve müzik dünyasında yankı uyandırdı. Gelecek süreçte herkesin beklentisi ise Web3’ün internet üzerindeki büyük şirketler üzerinde hakimlik kurması yönünde. Bu doğrultuda Spotify da adımlarını bu yönde atmaya karar verdi. Son günlerde çeşitli uygulamalarla ilgili çıkan blockchain ve NFT haberlerine Spotify da eklendi. Spotify’ın blockchain ve NFT entegrasyonu planı, birçok farklı konu başlığını içeriyor.

Teknoloji devi olarak nitelendirebileceğimiz Spotify’ın ilk hamlesi ise uygulamaya NFT desteği eklemek yönünde. Spotify’ın amacı, NFT’yi hizmetinin bir parçası haline getirdikten sonra kripto dünyasındaki rekabette yerini almak. Birkaç gün öncesinde Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg, Instagram’ın yakın bir zamanda NFT kabul edeceğini belirtmişti. Bu süreçte bakıldığında Spotify, Instagram, Reddit, Twitter gibi tüm devlerin NFT sürecine geçişi göze çarpıyor.

Araştırmalara göre geçen yıl 17,7 milyar dolar değerinde koleksiyon, oyun ve görsel sanat eseri ticareti yapıldı. Şu anki süreçte her ne kadar kripto ve NFT dünyasında gerileme olsa da müzik dünyasının bu sürece girmesiyle bu değerlerin artışı bekleniyor.

Müzik dünyasında NFT’lerin kullanılması ile dijital albümlerin satılarak ve satın alınarak sürece dahil edilmesi oldukça önemli bir gelişme. DJ Steve Aoki ve Snoop Dogg gibi isimler sürece daha öncesinde dahil olmuştu. Spotify ise şu an da bu sürece dahil olmak için Web3 üzerindeki araştırmalara başladı. Başlattıkları işe alım sürecini deneysel büyüme ekibi olarak adlandıran Spotify, girişimi bu ekibe bıraktı. Buna ek olarak; Spotify’ın henüz mevcut gelişmelere yönelik bir yorumu bulunmuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Space Misfits (SMCW) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: Space Misfits (SMCW) Nedir?

Vitalik, Ethereum

TIME Dergisinin Yeni Sayısında Vitalik Buterin Var