in

Spot Ticareti Nedir? Spot Piyasalarda Nasıl İşlem Yapılır?

kripto

Spot ticaret, kripto ticareti ya da yatırımı yapmanın en temel yollarından biridir. Birçok yeni yatırımcı ve tüccar, kripto yolculuğuna spot piyasa ile etkileşime geçerek başlar. Bu yazımızda, spot alım satımın ne olduğunu, spot piyasalarda nasıl alım satım yapılacağını, risklerini ve faydalarını kaleme alacağız.

Kriptoda Spot Ticaret Nedir?

Spot alım satım, yatırımcıların kripto varlıkları satın aldığı ve değerlerinin yükselmesini beklediği basit bir kavramdır. Örneğin, yatırımcı Sue Bitcoin’de bir pozisyon satın aldığında, bunu daha sonraki bir aşamada kâr için satabileceğini umar.

Spot ticarette, varlığı kendi paranızla satın alırsınız. Bu, yalnızca karşılayabileceğiniz kadarını satın alabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, diğer ticaret piyasalarına göre nispeten daha güvenli kabul edilir. En kötü senaryoda, yatırdığınız tüm parayı kaybedersiniz. Marj ticareti gibi diğer alım satım yöntemleri size daha pahalıya mal olabilir. Spot piyasada, token değersiz hale geldiğinde bile, asla satmaya zorlanmazsınız.

kriptopara

Spot Ticaretten Nasıl Kazanç Elde Edersiniz?

Genel olarak spot yatırımcılar, kripto para veya hisse senedi gibi varlıkları düşük bir fiyattan satın alır ve satmadan önce değerlerinin artmasını bekler. Spot ticaretin doğası gereği, bu yatırım yöntemi token’larınızı birkaç yıl boyunca elinizde tutmanıza olanak tanır.

Birçok yatırımcı spot piyasaları kullanarak favori kripto paralarına dolar-maliyet ortalamasıyla yatırım yapar ve kârlarını realize etmek için bir sonraki boğa piyasasını bekler. Çoğu kripto para eninde sonunda yükselişe geçtiğinden, sabırlı yatırımcılar genellikle iyi kârlar elde eder.

Kârın ancak kripto paranızı fiat para birimi ya da tercih ettiğiniz stablecoin karşılığında sattıktan sonra gerçek olacağını unutmamak önemlidir.

Spot Ticaret Satın Almakla Aynı Şey Midir?

Spot alım satım ve satın alma genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak satın alma spot alım satımın sorumluluğunu tamamen kapsamaz. İlk olarak, bir satış işlemi yapılana ve kâr veya zarar gerçekleşene kadar bir işlem tamamlanmış sayılmaz. Bunun yanı sıra, spot ticareti “satın almadan” ayıran şey, yalnızca halihazırda erişiminiz olan sermayeyi kullanmanıza izin vermesidir. Bu piyasada işlem yapmak için bir aracı kurumdan veya borsadan borç para alamazsınız.

Spot Ticaret ile Vadeli İşlem Ticareti Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, spot piyasalar anında teslimatla varlık satın almanıza olanak tanır, böylece fiyatın artmasını bekleyebilirsiniz. Vadeli işlem ticareti farklı çalışır çünkü dayanak varlığa sahip değilsinizdir. Bunun yerine, vadeli işlemler yalnızca bir varlığın değerini temsil eder. Vadeli işlemler piyasadında işlem yaparken, bir varlığı gelecekteki bir tarihte, önceden belirlenmiş bir fiyattan almayı veya satmayı kabul edersiniz. Spot ticaretin aksine, vadeli işlemler piyasayı kısaltmanıza ve işlemleriniz için kaldıraç kullanmanıza olanak tanır. Bu araçlar kısa vadede para kazanmazına yardımcı olabilirken, spot ticaret genellikle uzun vadeli ticaret için daha uygundur.

Bir vadeli işlem sözleşmesinin vadesi dolduğunda, alıcı ve satıcı genellikle sözleşmeyi fiilen uygulamak yerine işlemi nakit olarak kapatmayı kabul eder.

Spot Alım Satım İle Marjin Alım Satım Arasındaki Fark Nedir?

Spot yatırımcıların sermayeleriyle varlık satın aldığı yerlerden marj yatırımcıları hisse senedi veya kripto satın almak için sermaye ödünç alır. Bu, varlıkları daha büyük miktarlarda satın almalarını sağlarken, aynı zamanda bir marj talebinden kaçınmak için gereksinimleri karşılamaya zorlar.

Bir marj kredisinin maliyetleri birikebileceğinden, marj yatırımcıları genellikle spot yatırımcılardan daha kısa bir zaman diliminde işlem yaparlar. Bu ticaret türü aynı zamanda daha riskli olarak kabul edilir çünkü kaybedilen bir marj ticareti size ilk yatırımınızdan daha fazlasına mal olabilir.

Kripto Para Spot Piyasası Türleri

İki ana spot piyasa türü vardır. Çoğunuz arz ve talebin tek bir platformda bir araya getirildiği borsalara aşina olmalısınız. Bu borsalar, varlıkları piyasa fiyatından hızlı bir şekilde almanıza veya satmanıza olanak tanır.

Yatırımcılar bir emir defteri kullanarak, satışa sunulan Bitcoin miktarı ve talebi hakkında bilgi bile alabilirler. Bu, piyasadaki mevcut likiditeyi daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Başka bir spot piyasa türü de tezgah üstü (OTC) ticarette bulunur. OTC alım satımları, alıcı ve satıcının üçüncü bir taraf ya da alım satım platformu olmadan doğrudan işlem yapmasıyla gerçekleşir. İki taraf, piyasa fiyatının altında ya da üstünde, uygun gördükleri herhangi bir fiyattan varlık alım satımı yapmayı seçebilir.

Bu tür ticaret popülerdir çünkü yatırımcıların fiyat dışında birden fazla öge üzerinde pazarlık yapmasına olanak tanır. Örnek olarak, OTC piyasaları, açık piyasadan satın alarak neden olacağınız dalgalanmaya neden olmadan büyük miktarda kripto para birimi satın almak için harika bir yerdir.

Spot Ticaretin Riskleri Nelerdir?

İşlem yaptığınız piyasaya bağlı olarak, yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken çeşitli riskler vardır. İlk olarak, spot piyasalardaki likidite zaman içinde kuruyabilir. Özellikle ayı piyasaları sırasında, daha küçük altcoin’ler likiditelerinin çoğunu kaybetme eğilimindedir. Sonuç olarak, yatırımcılar token’larını fiat karşılığında adil bir piyasa fiyatından satabilecekleri bir yer bulmakta zorlanabilir. Yeterli likidite olmadığında, ya piyasa değerinden daha düşük bir fiyata satmak ya da yatırımlarınızı elinizde tutmak zorunda kalırsınız.

Spot Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Spot ticarette marj olmaması sizi daha fazla sermaye kaybetmekten korur. Spot ticaret, yatırım yapmanın en güvenli yollarından biridir ve yatırımlarınızı fazla endişe duymadan elinizde tutmanızı sağlar.

Spot piyasanın fiyatları çok şeffaftır çünkü tamamen arz ve talebe dayanır. Türevler, vadeli işlemler veya opsiyonlar gibi diğer araçların alım satımında, fiyatı etkileyen zaman gibi birçok başka faktör vardır.

Spot ticaret, varlıklara doğrudan sahip olmanızı sağladığından, faiz ödemeleri veya saklama marjları konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu sayede 2022’de Bitcoin satın alabilir, birkaç yıl boyunca unutabilir ve 2028’de büyük kârlar elde edebilirsiniz. (Finansal tavsiye değildir.)

Alım satım yaklaşımınız ne olursa olsun, risk yönetimi uyguladığınızdan mutlaka emin olun.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/what-is-spot-trading

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Blockchain Ağ Tıkanıklığı Nedir?

Kripto

Ticarette Stop Loss ve Take Profit Nasıl Kullanılır?