in

Sportzchain Kurucusu ve CEO’su Vinayak Yannam ile AMA Etkinliği

Sportzchain projesi Kurucusu ve CEO’su Vinayak Yannam, 17 Aralık 2022 Cumartesi Türkiye saati ile 17.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etSportzchain projesi Kurucusu ve CEO’su Vinayak Yannam, 17 Aralık 2022 Cumartesi Türkiye saati ile 17.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. kinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Vinayak Yannam, Founder and CEO of Sportzchain project, met with our commnity for the AMA event in KoinSaati Telegram Group on Saturday, December 17, 2022 at 17:00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want read the details.

Kripto Piggy: Herkese merhaba, KoinSaati ailesi, Sportzchain projesinin Kurucusu Vinayak Yannam bugün AMA (Bana Her Şeyi Sor) Etkinliği için bizlerle birlikte. Hoşgeldiniz, nasılsınız?

Hello everyone, KoinSaati family, Vinayak Yannam, Founder of the Sportzchain project is with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event. Welcome, how are you?

Vinayak Yannam: Merhaba!

Hello Hello!

Kripto Piggy: Burada olmanız harika, Sportzchain heyecan verici bir proje ve bu konuda daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Hazırsanız başlayalım mı?

It is great to have you here, Sportzchain is an exciting project and we are looking forward to find out more about it. If you are ready, shall we start?

Vinayak Yannam: Kesinlikle hadi başlayalım!

Absolutely ready lets go!

Kripto Piggy: Özellikle bu Dünya Kupası Etkinliği sırasında sporseverler için taraftar etkileşimi şu anda nasıl yapılıyor?

How is fan engagement for sports fans currently being done, especially during this World Cup Event?

Vinayak Yannam: Taraftar etkileşimi şu anda Instagram ve Twitter gibi geleneksel sosyal medya platformları aracılığıyla yapılıyor, Fifa ayrıca FPL’leri ve diğer taraftar uygulamalarını çalıştırmak için kendi web sitesini kullanıyor.

Ancak, bu etkileşimlerin hiçbiri hayranlar için ödüllendirici bir deneyim değil. Örneğin, tuttuğunuz takımın ilk 11’ini tahmin ettiğinizde veya rakibinize karşı takımınızı desteklediğinizde ne elde edersiniz?

Fan engagement is currently being done via traditional social media platforms such as Instagram and Twitter, Fifa is also utilizing its website to run FPLs and other fan applications

However, none of these engagements is a rewarding experience for fans. For example, what do you get for predicting the starting 11 for your favourite team, or what do you get for backing your team against the opposition?

Kripto Piggy:  Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Bir sonraki sorumuza geçelim.

Thank you for your detailed answer. Moving on to our next question.

Kripto Piggy: Sportzchain bu etkileşimi ve projenin etkili sonucunu nasıl değiştiriyor?

How is Sportzchain changing this interaction and the impactful result by the project?

Vinayak Yannam: Güzel soru. Bunu, bir taraftar olarak yaptığınız her etkileşim seviyesinde değiştiriyoruz, her yaptığınızda kazanacaksınız;

Takımın ilk 11’ini tahmin edin
Şakalaşmaya katıl
Maçın sonucunu tahmin et
Trivia veya testi yanıtlayın

Great question. We are changing this on every level of engagement that you as a fan do, you will earn every time you;

Predict the starting 11 of the team
Take part in banter
Predict the result of the match
Answer trivia or quiz

Kripto Piggy: Vay canına. Kazanmak için o kadar çok alternatif var ki.

Oh, wow. There are so many alternatives to win.

Vinayak Yannam: Kesinlikle!

absolutely!

Kripto Piggy: “Battleground” nedir? Topluluk üyelerinin birçoğu yeni başlatılan bu DApp’leri merak ediyor.

What is “battleground”, as a lot of the community members are curious about this newly launched DApps?

Vinayak Yannam: Battleground, tsraftarların bir araya gelip birbirleriyle rekabet edebilecekleri tek bir yerdir, taraftar gücü kazanarak tuttuğunuz takımı destekleyebilirsiniz.  Ve fan gücü, favori takımın destek düğmesine tıklanarak, ardından sınavlara, trivia’ya cevap verilerek oluşturulur ve çok yakında bir tahmin işlevi ve canlı maç izleme özelliği de başlatılacaktır.

Her battleground’da, kazanan takımın taraftarlarının, yani en çok taraftar gücüne sahip olanın, bu potu kazandığı ve herkes arasında paylaşıldığı, 300 bin ile 1 milyon $SPN arasında değişen bir $SPN potu vardır.

En son battleground’umuz yarın Arjantin ile Fransa için yayına giriyor ve toplam pot 500 bin $SPN

Battlegrounds’a katılmak için fans.sportzchain.com‘a gidin

A battleground is a single place for fans to come together and battle it out where they can compete against each other, you can support your favourite team by gaining fan power. And fan power is generated by clicking the support button of the fav team, then answering quizzes, trivia, and very soon a predictor function and watch live match feature will also be launched.

Each battleground has a $SPN pot, ranging from 300k to 1 million $SPN, where the fans of the winning team, i.e that is with the most fan power win this pot and are shared amongst everyone

Our latest battleground is going live tomorrow, for Argentina vs France, and the total pot is 500k $SPN

Head to fans.sportzchain.com to participate in battlegrounds

Kripto Piggy: Battleground hakkında kesinlikle daha fazla şey öğrenmek istiyoruz. O zaman bir sonraki soruma geçelim.

We definitely want to learn more about the battleground. Then let’s move on to my next question.

Kripto Piggy: “Battleground “un temel özellikleri nelerdir?

What are the key features of “battleground”?

Vinayak Yannam: “Battleground”un mevcut sürümünde, takımınızı bir maçta destekleyebilir, maç gününe özel test ve trivia’yı yanıtlayabilir ve bu savaş alanını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu aktiviteleri her yaptığınızda, yaptığınız her etkileşim için RWRD puanları kazanırsınız. Daha önce de söylediğim gibi, her batleground’un 300k ile 1 milyon $SPN arasında değişen bir $SPN potu vardır.

In the current version of “battleground” you can support your team in a match, answer match day-specific quiz and trivia, and share that battleground with your friends.

Every time you do these activities, you earn RWRD points for every engagement you do. Like I said earlier, every battleground has a $SPN pot ranging from 300k to 1 million $SPN

Kripto Piggy: Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Bir sonraki sorumuza geçelim.

Thank you for your detailed answer. Moving on to our next question.

Kripto Piggy: Halihazırda mevcut olan ve ilerleyen süreçte dahil edilecek olan ne tür spor karşılaşmaları var?

What type of sports matches that already been covered and will covered in the future?

Vinayak Yannam: Futbol, ​​kriket, tenis, golf, ragbi ve hatta UFC gibi bireysel sporlardan her şeyi kapsamak istiyoruz. Ayrıca taraftarların favori spor yıldızları Messi ve Ronaldo’yu desteklemek için rekabet edebilecekleri battlegroud’ların da ele almak istiyoruz. Bu ne kadar heyecan verici olurdu?

We want to cover everything from football, cricket, tennis, golf, rugby, and even individual sports such as UFC. We also want to cover battlegrounds where fans can compete to support their favourite sports star Messi vs Ronaldo. How exciting would that be?

Kripto Piggy: Bu heyecan verici haberi sabırsızlıkla bekliyoruz.

We are looking forward to this exciting news.

Kripto Piggy: Battleground ile ilgili bazı önemli bilgiler ve rakamlar verebilir misiniz ve $SPN üzerindeki etkisi ne oldu?

Can you throw some important facts and numbers around the battleground and what was the impact on $SPN?

Vinayak Yannam: Bugüne kadar özellikle FIFA dünya kupası için futbol ve kriket için 10’dan fazla battleground’u tamamladık.

Bu FIFA dünya kupasının sonunda, ödül olarak 2,2 Milyon $SPN dağıtmış olacaktık.

Şimdiye kadar 1000’den fazla taraftar battleground katıldı ve Arjantinli taraftarların çoğu taraftar gücü noktasını desteklemesi, onu bugüne kadarki en çok desteklenen takım haline getirdi.

Battleground aracılığıyla, mevcut 300 bin kullanıcı olan kullanıcı tabanımızı 2023’ün 2. yarısına kadar 1 milyon kullanıcıya çıkarmayı bekliyoruz.

We have completed more than 10 battlegrounds to date, for football and cricket, specifically for the FIFA world cup

By the end of this FIFA world cup, we would have disbursed over 2.2 Mn $SPN in rewards

More than 1000+ fans have participated in battlegrounds so far, with Argentina fans supporting most fan power points making it the most supported team to date

Through battleground, we are expecting to expand our user base from the current 300k users to 1 million users by H2 2023.

Kripto Piggy: Wow. 2023’ü dört gözle bekliyoruz. 2023 Sportzchain’in yılı olacak.

Wow. We are looking forward to 2023. 2023 will be Sportzchain’s year.

Kripto Piggy: Proje geliştirme açısından Sportzchain için gelecek planları nelerdir?

What are the future plans for Sportzchain in terms of project development?

Vinayak Yannam: Mükemmel soru. Aşağıdaki özellikleri battleground’ın beta sürümüne dahil etmeyi hedefliyoruz.

Tahmin et ve kazan
Canlı skor ve yorum (maçı dinle)
Kazanmak için izle, canlı maç izle
Taraftar sohbeti

Excellent question. We are aiming to incorporate the following features in the beta version of battleground.

Predict and win
Livescore and commentary (listen to a match)
Watch to earn, watch a live match
Fan chat

Kripto Piggy: Etkinliğin başarısı ve Sportzchain topluluğunun kendisi açısından mevcut dünya kupası etkinliğinden herhangi bir beklentiniz var mı?

Any expectations from the current world cup event? In terms of the event accomplishment and to Sportzchain community itself?

Vinayak Yannam: Arjantin ile Fransa arasındaki final maçı için yarın canlı olarak yayınlanacak olan dünya kupası final battleground dünyanın her yerinden taraftarların katılmasını istiyoruz. Bu sefer $SPN potu 500k veya yarım milyon. Saat 12.00’de (UTC) fans.sportzchain.com‘da canlı yayınlanacak. Bu yüzden, gerçek bir taraftar olmanın ve aynı zamanda kazanmanın en iyi yolu olduğu için lütfen katılın.

We want fans from all over the world to participate in the final world cup battleground which goes live tomorrow for the final match between Argentina vs France. This time the $SPN pot is 500k or half a million. It will be live at 12.00 PM UTC on fans.sportzchain.com. So please participate as this is the best way to be a true fan and earn at the same time.

Kripto Piggy: Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim. Son sorumuz buydu. Peki Vinayak, en sevdiğin hayvan hangisi?

Thank you for all your answers. That was our final question. So, Vinayak, what is your favorite animal?

Vinayak Yannam: Hintli olduğum için kaplan olmalı.

Since I am from India, it has to be the Tiger.

Kripto Piggy: Mükemmel! Şimdi tüm seçilecek soruların kaplan simgesini içermesi gerekiyor. O zaman başlayalım.

Perfect! Now all the questions need to include tiger icon to be chosen. Then let’s start.

Sinan Akay: Türkiye kriptoya ilginin çok olduğu ülkelerden biri. Sportzchain’in Türkiye pazarından beklentisi nedir? Size nasıl destek olabiliriz?

Turkey is one of the countries where there is a lot of interest in crypto. What is Sportzchain’s expectation from the Turkish market? How can we support you?

Vinayak Yannam: Mükemmel soru, Türkiye kilit pazarlarımızdan biri. Neden? Çünkü rakiplerden biri Socios ve Socios’un Türkiye’de büyük bir topluluğu var. Asya için özel olarak oluşturduğumuz kazanç elde etme ekonomisine erişmelerini sağlamak için bu toplulukla birlikte çalışmak istiyoruz. Yakında yerel moderatörlerle Türk topluluğumuz olacak.

Excellent question, Turkey is one of our key markets. Why? Because one of competitors is Socios, and Socios has a big community in Turkey. We want to work with this community to provide them access to the engage to earn economy we are creating specifically for Asia. Soon we will have Turkish community with local moderators

Surachman Rachman: Sportzchain oyunu nasıl oynanır, bana uygulama bağlantısını verebilir mi?

How to play game Sportzchain can give me link app?

Vinayak Yannam: http://fans.sportzchain.com

Its fans.sportzchain.com

Elvano Winston: Kripto olmayan yatırımcıları projenize çekmek için herhangi bir planınız var mı? Çünkü bu, hala kripto dünyasında olmayan daha fazla yatırımcıyı elde etmek için bir projenin başarısıdır. Kripto dışı alanda çevrenizdeki farkındalığı artırma planları nelerdir?

Do you have any plans to attract non-crypto investors to your project Because it is the success of a project to get more investors who are still not in the crypto world. What are the plans to increase awareness around your in non-crypto space?

Vinayak Yannam: Kripto olmayan kullanıcıları da çekmeyi planlıyoruz. Bunu FB, twitter veya Insta gibi web 2.0 platformlarını kullanan yerel hayran gruplarıyla doğrudan çalışarak yapıyoruz. Türk futbol takımlarının taraftar gruplarıyla doğrudan çalışmak buna bir örnek olabilir.

We have plans to attract non crypto users as well. We are doing this by working directly with local fan groups who use web 2.0 platforms such FB or twitter or Insta. An example of that would be working directly with fan groups of Turkish football teams

Mr. Frank: CEO’nuz SIDDHARTH JAISAWAL’ın HİNDİSTAN’dan olduğunu fark ettim, Ve Hindistan’da Hükümet Kuralları Kriptoya Karşı, SPORTZCHAIN ​​Bu Durumlarda Nasıl Büyüyecek?

I Noticed that your CEO SIDDHARTH JAISAWAL is from INDIA And in India Government Rules are Against Crypto, So how SPORTZCHAIN will Grow in Such Circumstances?

Vinayak Yannam: Mükemmel soru, biz Singapur merkezli bir projeyiz ve Hindistan pazarlarında faaliyet göstermiyoruz. Ancak bir Pan Asya ve Doğu Avrupa izleyici kitlemiz var. Bu nedenle, Hindistan’dan faaliyet gösterene kadar bu kurallar geçerli olmayacaktır.

Excellent question, we are a Singapore based project, and we do not operate within Indian markets. However we have a Pan Asia and Eastern Europe audience. So until we operate from India these rules shdnt be applicable.

Green: SPORTZCHAIN ​​Platformunuzun Şu Anda Hangi BLOCKCHAINS Üzerinde Olduğunu ve Bu Blockchain’i Seçme Sebeplerinin Ne Olduğunu Bilmek İstiyorum. Ve Gelecekte DAHA FAZLA BLOK ZİNCİRİNİ Entegre Edecek?

I Want to know that On the Top of Which BLOCKCHAINS your Platform SPORTZCHAIN is Currently Build and What is The Reasons to Select this Blockchain. And In Future You Will go and Integrate MORE BLOCKCHAINS  ?

Vinayak Yannam: Şu anda Polygon’dayız, çok yakında ethereum’da da mevcut olacağız, böylece uniswap gibi DEX’lerden daha büyük bir kripto kullanıcı tabanına erişebileceğiz.

We are currently on Polygon, very soon we will also available on ethereum so we can access a larger crypto user base out of DEXs such as uniswap.

Kripto Piggy: Katılan herkese teşekkür ederiz ve Vinayak’a teşekkür ederiz. Sizi burada ağırlamak bir zevkti. Sizinle tekrar konuşmayı çok isteriz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Thank you everyone who participated and thank you Vinayak. It was a pleasure to host you here. We’d love to talk to you again. We wish you continued success.

Sportzchain hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:

Web site: https://sportzchain.com/
Twitter: https://twitter.com/sportzchain
Telegram: https://t.me/SportzchainCommunity
Telegram TR: https://t.me/sportzchainturkish
Medium: https://medium.com/@SportZchain

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

PUMLx (PUMLX) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’de Yön Nereye? Yükseliş Gelecek mi?