içinde

Spool Projesi İletişim Çekirdek Ekibi’nden Luke Lombe ile AMA Etkinliği

Spool projesi İletişim Çekirdek Ekibi’nden Luke Lombe, 2 Aralık 2021 Perşembe Türkiye saati ile 16.00’da KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Luke Lombe, Communications Core Team of Spool project, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Thursday, December 2, 2021 at 16.00 (1.00 PM UTC). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

Luke Lombe: Merhaba

Özür dilerim, Türkçem biraz paslı 🙂

Merhaba

My apologies, my Turkish is a little rusty 🙂

Raphael: Merhaba Luke 😁 topluluğumuza hoş geldiniz, sizi burada görmek bir zevk

nasılsın?

merhaba Luke 😁 welcome to our community, it is a pleasure to have you here

how are you doing?

Luke Lombe: İyiyim!

I’m good!

Luke Lombe: Avustralya’da neredeyse gece yarısı ama ben tamamen uyanığım.

Burada olmak bir zevk, bunun için teşekkür ederim

Piyasada yoğun bir yıl oldu… Noel tatili için sabırsızlanıyoruz!

Ama Spool hakkında konuşmaktan heyecan duyuyorum

Türk kripto topluluğunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tekrar burada olmaktan heyecan duydum

It’s almost midnight in Australia but I’m wide awake

It’s a pleasure to be here, thank you for having me

It’s been a busy year in the market… looking forward to a break for Christmas!

But excited to be talking about Spool

We know how important the Turkish crypto community is. So again, thrilled to be here

Raphael: hahah harika 😁 peki sorularımıza başlamadan önce kendini tanıtmak ister misin?

hahah awesome 😁 so would you like to introduce yourself before we start with our questions?

Luke Lombe: Benim adım Luke Lombe. Spool’un temel çekirdeklerinden biriyim. Ama aynı zamanda Faculty Group Kurucu Ortağıyım.

Vitalik’in akıllı sözleşmelerden bahsettiğini ilk duyduğumda ve alanın potansiyelini fark ettiğimde 2014’ten beri kriptonun içindeyim.

My name is Luke Lombe. I’m a core contributor with Spool. But I’m also a Founding Partner of Faculty Group

I’ve been in crypto since 2014 when I first heard Vitalik talking about smart contracts and realsied the potential of the space.

Raphael: Tanıştığımıza çok memnun oldum 😊 sizi ve Spool’u burada ağırlamak heyecan verici, hazırsanız başlayalım! 

very pleased to meet with you 😊 it is exciting to host you and Spool here, lets start if you are ready!

Luke Lombe: Bunu yapalım!

let’s do this!

Raphael: Merhaba Arkadaşlar, Spool projesi Core Contributor’larından Luke Lombe, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.

Luke, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:

⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.

⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuğumuz, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak. Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1466394815835353088) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ve https://twitter.com/SpoolFi hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır. Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz.

Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,

Luke Lombe, Core Contributor of Spool project is with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event.

Luke, thank you for accepting our invitation to answer the questions about Spool! Our event will be held in 2 sessions:

⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.

⁃ After Luke answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Luke will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/koinsaati/status/1466394815835353088) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati and https://twitter.com/SpoolFi Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize. Now we will start asking our questions.

Let’s have a delightful event!

Raphael: S1- Lütfen Spool’un ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz?

Q1- Can you please describe what Spool is and what it does?

Luke Lombe: Spool, DeFi için şekillendirilebilir ara katman yazılımıdır. Bunu, DeFi genelinde yield getiren stratejilerle daha kolay etkileşime izin veren ve tamamen yeni DeFi ürünleri için back-end olarak kullanarak kişisel yield farming’den profesyonel kullanıma kadar herhangi bir amaç için özel olarak hazırlanmış stratejiler oluşturmanıza olanak tanıyan bir araç kutusu olarak düşünebilirsiniz.

En basit açıklama, herkesin sadece beş adımda ve tek bir depozito ile tamamen çeşitlendirilmiş bir yield farming portföyü oluşturmasına izin vermesidir.

Spool, mümkün olan en iyi yield ve en düşük risk için otomatik olarak optimize eder.Temel olarak özelleştirilmiş portföyünüzü oluşturabilir ve ardından uzaklaşabilirsiniz ve arka planda tüm işleri sizin için yapacaktır.

ayarlayın ve unutun.

Spool is composable middleware for DeFi. You can think of it as a toolbox that allows for easier interaction with yield-bearing strategies throughout DeFi, allowing you to build tailor made strategies for any purpose, from personal yield farming to professional usage all the way through using it as a backend for entirely new DeFi products.

The most simple explanation is that it allows anyone to create a fully diversified yield farming portfolio in just five steps and with a single deposit.

Spool automatically optimises for the best possible yield and the lowest risk.

You can essentially build your customised portfolio and then walk away, and it will do all the work for you in the background.

set and forget.

Raphael: ahh harika bir fikir 😊 Sık sık kendimizi DeFi veya genel olarak kriptodaki diğer pek çok seçenekle karıştırıyoruz, bu yüzden bununla ilgili bazı sorunları çözmek için burada olduğunuzu görmek çok güzel!

ahh such a cool idea 😊 we often find ourselves confused with so many other options on DeFi or on crypto in general, so it is lovely to see you are here to fix some problems about this!

Luke Lombe: Ve bu defi ile ilgili sorun

Çok fazla seçenek var ve doğru dengeyi bulmak için zaman ve uzmanlık gerekiyor

Spool, zor işi denklemden alıyor

And that’s the problem with defi

there are a lot of options and it takes time and expertise to try and find the right balance

Spool is taking the hard work out of the equation

Raphael: İnanılmaz! bu konuda daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyorum 👀 Bir sonraki soruma geçiyorum

amazing! cant wait to find out more about it 👀 moving on to my next question

Raphael: S2- Spool’un “bir ekosistemin temeli” olarak tanımlandığını gördüm. Bu ne anlama geliyor ve beklediğiniz bazı kullanım durumları nelerdir?

Q2- I’ve seen Spool described as the ‘foundation to an ecosystem’. What does this mean and what are some of the use cases that you expect?

Luke Lombe: Spool, Ara Yazılımdır. Bu, diğer uygulamalar ve ürünler için omurga veya motor olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Aslında, herkesin kullanması için gerçekten basit bir arayüz oluşturduk. Ancak herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına, ürününe, etkileyicisine, projesine, fonuna, cüzdanına, takasına… herkesin… kendi ön uç Kullanıcı Arayüzünü kullanmasına ve kendi izleyicileri veya takipçileriyle etkileşime girmesine izin veren bir SDK da vardır. Defi ürünlerine güç sağlamak için Spool’u arka uç olarak kullanmak.

Özel bir portföy veya bizim adlandırdığımız şekliyle ‘Spool’ oluşturursanız, bu Spool’u kullanan ve paralarını buna aktaran herhangi bir kişiden gelir elde etmenize olanak tanıyan bir performans ücreti de belirleyebilirsiniz.

Bir bakıma, DeFi için bir eToro gibi ‘copy farming’ de izin veriyor.

Arka uçta Spool’un gücünden yararlanacak birden fazla ürünün üretildiğini görebiliriz. Perakende kullanıcılar için bir platformdan çok bir B2B platformudur. Bununla birlikte, herkesin kendi kasalarını veya portföylerini kullanması ve oluşturması hala çok kolay.

Spool is Middleware. This means that it can be used to be the backbone, or the engine, for other apps and products.

Essentially, we have built a really simple interface for anyone to use. however there is also an SDK that allows any 3rd party app, product, influencer, project, fund, wallet, exchange… anyone… to use their own front-end User Interface and to interact with their own audience or followers but to use Spool as the back end to power their defi products.

If you create a custom portfolio or ‘Spool’ as we call it, you can also set a performance fee that allows you to earn revenue from anyone else that uses this Spool and funnels their money into it.

In one respect, it also allows ‘copy farming’, kind of like an eToro for DeFi.

We can see multiple products being built that will leverage the power of Spool in the backend. It’s more of a B2B platform than a platform for retail users.. That said, it is still really easy for anyone to use and create their own vaults or portfolios.

Raphael: Bunu duymak harika, bu yüzden bu konuda yeniysem ve daha yetenekli ve güvenebileceğim birini tanıyorsam, onları kopyalayabilirim ve kazanırım ve onlar da kazanır, bu yüzden herkes iyidir, bu konuda daha fazla soru soracağım bir sonraki sorumda

this is great to hear, so if I am new to this and I know someone who is more capable and that I can trust, I can just copy them and I earn and they earn, so everyone is good, I will ask more about this on my next question

Luke Lombe: Doğru

correct

Raphael: S3- Yani bir Spool, temelde bir kullanıcının oluşturduğu bir DeFi portföyü. Peki, iyi bir tane oluşturduğunu düşünüyorsam başka birinin Spool’unu kopyalayabilir miyim yoksa kendiminkini mi yaratmam gerekiyor?

Q3- So a Spool is basically a DeFi portfolio that a user creates. Can I just copy someone else’s Spool if I think they have made a good one or do I have to create my own?

Luke Lombe: Kendi portföyünüzü oluşturmak için 5 basit adım atabilir veya diğer kişilerin oluşturduğu bir portolio veya ‘Spools’ listesinden seçim yapabilir ve sadece stratejilerini kullanabilirsiniz.

Yani iyi bilinen bir VC veya etkileyici veya tanıdığınız ve saygı duyduğunuz başka bir proje veya ürün kendi stratejilerini oluşturabilir ve bunları sadece birkaç tıklama ile kullanabilirsiniz.

Bunlar ‘ABS VCs High Yield Spool’ veya ‘Mr Influencer’s Low Risk Spool’ veya bu temanın herhangi bir sayıda varyasyonu olabilir.

Ve yine, Spool sitesini veya kullanıcı arayüzünü kullanmanız bile gerekmez, Sitelerini veya kullanıcı arabirimini kullanmanız için SDK’yı basit bir şekilde kullanabilirler…. Arka planda Spool’u kullandığınızı asla bilemezsiniz.

You can either take 5 simple steps to create your own portfolio, or you can choose from a list of portolios or ‘Spools’ that other people have created, and simply use their strategy.

So a well-known VC, or influencer, or another project or product that you know and respect, can create their own strategies and you can simply use these with just a few clicks.

They could be ‘ABC VCs High Yield Spool’ or ‘Mr Influencer’s Low Risk Spool’ or any number of variations on that theme

And again, you dont even have to use the Spool site or UI, They can simply use the SDK so that you use their site or user interface…. you’ll never know you’re using Spool in the background.

Raphael: yani mesela ben bir influencer’ım ve bir blogum veya websitem var diyelim, sadece Spool’umu orada paylaşacağım ve herhangi bir takipçim basit bir kaç tıklama ile kullanabilir

so, for example let’s say that I am an influencer and I have a blog or a website, I will just share my Spool there and any follower of mine can use it with a simple few clicks

Luke Lombe: Evet 

yes

Raphael: Bu harika 👀 Bir sonraki soruma geçiyorum

that is excellent 👀 moving on to my next question

Raphael: S4- Spool, kullanıcıların ve geliştiriclerin DeFi’ye tamamen birleştirilebilir bir şekilde erişmesine olanak sağlayan izinsiz bir ara yazılımdır. Ancak Spool platformu kullanıcı dostu mu? Herhangi bir teknik bilgisi olmayan yeni kullanıcılarla ve kripto alanı dışındaki kullanıcılarla etkileşimi nasıl geliştirmeyi planlıyorsunuz?

Q4- Spool is permissionless middleware that allows users and builders to access DeFi in a fully composable manner. But is the Spool platform user friendly? How do you plan to improve the interaction with new users without any technical knowledge & with users outside the crypto space?

Luke Lombe: Çeşitlendirilmiş ve getirisi optimize edilmiş bir portföy oluşturmak için herkesin kullanabileceği muhtemelen en basit arayüzdür.

Spool, kripto yerlileri için kullanıcı dostu olan içerik oluşturucular ve kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış kendi kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Ancak Spool’un ara katman yazılımı olarak potansiyelini yerine getirebilmesi için, onu “arka planda sessiz bir yardımcı” olarak kullanabilmesi gerekir.

Bu nedenle, Spool’unuzu istediğiniz yere sorunsuz ve görünmez bir şekilde entegre edebileceksiniz. Bu nedenle, varsayılan kullanıcı arayüzü ihtiyaçlarınıza uygun değilse, onu başka bir kullanıcı arayüzüne kolayca entegre edebilirsiniz.

Ve bence kullanıcı dostu olmanın ve engellerin kaldırılmasının en üst seviyesi budur. 🙂

It is possibly the most simple interface that anyone could possibly use to create a diversified and yield optimised portfolio.

Spool has its own UI tailored for creators and users that is user friendly for crypto natives.

But to ensure that Spool can fulfill its potential as middleware, it needs to be possible to use it as a “silent helper in the background”.

That’s why you’ll be able to integrate your Spool seamlessly and invisibly anywhere you want. So if the default UI is not suited to your needs, you can simply integrate it into another one. And that’s the ultimate level of user-friendliness and removal of barriers I think. 🙂

Luke Lombe: Bu, beş basit adımı gösteren bir ileti dizisinin başlangıcıdır.

Teknik olarak bu bir konu değil ama yukarı kaydırırsanız 2’den 5’e kadar olan adımları göreceksiniz

This is the start of a thread that shows the five simple steps

well technically it’s not a thread but if you scroll up you’ll see steps 2 though 5

Raphael: Bu çok iyi, meraklı üyeler de discord ve telegram gruplarınıza katılabilirler, herhangi bir adımda takılıp kalırlarsa sorularını sorabilirler 💪🏼 Veya sadece merhaba demek için tabii ki

this is very good, any curious member can also come join your discord and telegram groups, and can ask their questions if they get stuck in any steps 💪🏼 or just to say hi of course

Luke Lombe: Spool hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Discord’da lütfen bize katılın:

discord.com/invite/spoolfi

Please join us in Discord as that is where you can learn more about Spool:

discord.com/invite/spoolfi

Raphael: S5- Buradaki birçok kişi $SPOOL ile oldukça ilgileniyor, peki $SPOOL ağ için bir yardımcı program tokeni olarak nasıl çalışır? Hem platforma hem de sahibine nasıl fayda sağlar? $SPOOL tutmak için herhangi bir ödül mekanizması var mı ve token sahiplerinin uzun vadede faydaları nelerdir?

Q5- Many people here are quite interested in the $SPOOL, so how does $SPOOL work as a utility token for the network? How does it benefit both the platform and the owner? Is there any reward mechanism for holding $SPOOL and what are the benefits of token holders for the long-term?

Luke Lombe: Sorduğuna sevindim

Spool token, Spool platformunu kullanmak için gerekli değildir.

Ancak, Spool token sahipleri birkaç çok önemli haklara sahiptir.

1. DAO’ya üye olursunuz ve hangi protokollerin veya stratejilerin seçenek olarak dahil edilmesi gerektiği gibi teklifler önerebilir ve oy verebilirsiniz.

2. Performans ücretlerinden payınızı alırsınız. Böylece, Spool üzerinden yönlendirilen her dolar, bir token sahibi olarak alacağınız performans ücretleri kazanır.

3.Ayrıca, stake edilen tokenlardan LP ücretleri kazanırsınız

Glad you asked

The Spool token is not required to use the Spool platform

However, Spool token holders have several very important rights

1. You become a member of the DAO and can propose and vote on proposals…. like, which protocols or strategies should be included as options.

2. You receive your share of performance fees. So every dollar that is routed through Spool earns performance fees that as a token holder, you will receive

3. You also earn LP fees from tokens that are staked

Luke Lombe: Token ekonomisi, Spool üzerinden yönlendirilen daha fazla sermayenin daha yüksek bir token fiyatına dönüşeceği şekilde tasarlanmıştır. Ve platforma erişmek için Spool tokenını kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırarak, herkesin Spool’u kullanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırıyoruz… Bu, Spool aracılığıyla daha fazla para ve daha yüksek token fiyatı anlamına geliyor

Bu arada, önemli bir nokta

Spool’a dağıtılan sermayeyi kaydetmek için TVL’yi kullanmıyoruz, çünkü bu, tıpkı diğer her ürün farm’ı gibi insanların parasını kilitlediğimizi gösteriyor. Bunun yerine Total Value Routed anlamına gelen TVR’yi kullanıyoruz. Spool, sermayeyi mevcut yield farmlarına daha verimli bir şekilde yönlendirmektir.

Spool’un sloganı ‘biri olmadan tamamla, herkesle sinerji yarat’

Spool’un DeFi’ye daha fazla sermaye pompalayan bir ‘firehose of liquidity’ olma hedefi

Yine, sohbete dahil olmak için lütfen Discord’umuza katılın. Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının yanıtını veren bir ‘Spool Academy’miz var.

The token economics have been designed in such a way that the more capital routed through Spool translates into a higher token price. And by removing the barrier of having to use the Spool token to access the platform we are making it as easy as possible for anyone to use Spool… Which means more money through Spool and a higher token price

BTW, one important point

We dont use TVL to describe the capital being deployed into Spool, because this suggests Spool is locking people’s money just like every other yield farm. Instead we use TVR, which stands for Total Value Routed. Spool is simply routing capital into the existing yield farms more efficiently.

The motto of Spool is ‘compete with no one, synergise with everyone’

The aim for Spool to become a ‘firehose of liquidity’ that pumps more capital into DeFi

Again, please join our Discord to get involved in the conversation. We have a ‘Spool Academy’ that provides answers to all these questions and much more.

Raphael: Açıklamaların için teşekkürler Luke! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations, Luke! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.

Luke Lombe: Kulağa iyi geliyor!

Sounds good!

Raphael: S6- Web sitenizi ve Medium makalelerinizi inceledim ancak bir yol haritası bulamadım. Bize yılın geri kalanı için planlarınız hakkında bir fikir verir misiniz? Ayrıca, 2021 bitmeden önce ulaşmaya çalıştığınız bazı hedefler veya kilometre taşları nelerdir ve bu, topluluğunuza nasıl fayda sağlayacak?

Q6- I went through your website and Medium articles, but couldn’t find a roadmap. Would you give us an idea of the plans you have for the rest of the year? Also, what are some of the goals or milestones you are trying to hit before 2021 is over and how will it benefit your community?

Luke Lombe: Her şeyden önce, SPOOL tokenını basacağız ve LBP’mizi 13 Aralık’ta tutacağız.

Ürün muhtemelen 2022 başlarında yayına girecek… Şubat ayını hedefliyoruz. Kod yazıldı ama biz sadece denetimleri bekliyoruz.

2022 için birkaç şey yapabilirim ama gelecekteki yönetim için birçok şey olacak.

Yol Haritamıza buradan ulaşabilirsiniz:

https://docs.spool.fi/roadmap/roadmap

Aslında, muhtemelen DeFi’de bulabileceğiniz en kapsamlı ve net belgelerden biri olduğu için herkesin Gitbook’u kontrol etmesini tavsiye ederim.

VE

Birkaç gün içinde tam bir Türkçe Çeviri yayınlayacağız 🙂https://docs.spool.fi/

Ama eğer İngilizce okuyorsanız, şimdi şuna bir bakın… yoksa birkaç gün bekleyin, hepsini Türkçe olarak alabilirsiniz 🙂

First and foremost, we will be minting the SPOOL token and hold our LBP on December 13th.

The product is likely to go live in early 2022… we are aiming for February. The code has been written but we are simply waiting on audits.

For 2022, I can tease a few things but many things will also be up for future governance.

Our Roadmap can be found here:

https://docs.spool.fi/roadmap/roadmap

In fact, I would encourage everyone to check our Gitbook, as it is possibly one of the most comprehensive and clear documents that you are likely to find in DeFi.

AND

We will be releasing a full Turkish Translation in just a few days 🙂

https://docs.spool.fi/

But if you read English, check this out now… otherwise wait a few days and you can get all of this in Turkish 🙂

Raphael: vay bu gerçekten çok hoş 💪🏼 Tabiki ilgilenen üyelerimiz İngilizce ve Türkçe olarak inceleyecek

Şimdi topluluk sorularımızın zamanı geldi, sohbeti açacağız ve 5 dakika sonra cevaplamaya başlayabilirsiniz ve istediğiniz kadar cevap verebilirsiniz, ancak cevapladığınız ilk 5 sorunun ödüllendirileceğini unutmayın, bu yüzden akıllıca seçim yapmanızı öneririm! hazır olduğunda bana haber ver

wow this is really nice of you 💪🏼 of course our interested members will check it out in English and Turkish

now it is time for our community questions, we will open the chat and after 5 minutes you can start to answer, and you are welcome to answer as much as you want, but remember that the only first 5 questions you answered will be rewarded, so I suggest you to choose wisely! let me know when you ready

Raphael: Sorularınız için herkese teşekkürler, şimdi Luke’un cevaplarını bekliyoruz 😊

thanks everyone for your questions, now we wait for Luke his answers 😊

Nuşirevan: Spool Academy nedir? Kapsayıcılık, Eğitim, Verimlilik, Katılım ve Proaktiflik konularında yeni üyeleri nasıl destekliyorsunuz? Spool Academy öğrenme sürecine nasıl katkıda bulunur?

What is Spool Academy? How do you support new members on Inclusion, Education, Efficiency, Participation and Proactivity? How does the Spool Academy contribute to the learning process?

Luke Lombe: Spool Academy, adından da anlaşılacağı gibi, insanların Spool’un tüm gücünü ve kapsamını gerçekten anlamaları için kaynaklar sağlayan Discord’daki bir öğrenme merkezidir. Ancak buna ek olarak, Spool Academy görevlerine katılırsanız, değerli olan ve katılımınızı artırmak için bir teşvik görevi gören ‘puanlar’ kazanırsınız.. Bu noktalar kesinlikle faydalı olacak ve herkesi Discord’a katılmaya ve talimatları takip etmeye davet ediyorum.

https://discord.com/invite/spoolfi

The Spool Academy is, as it’s name suggests, a learning centre in Discord that provides the resources for people to really understand the full power and scope of Spool. But in addition, if you participate in the Spool Academy tasks then you earn ‘points’ that are valuable and act as an incentive to drive your engagement.. these points will definitely be worthwhile and I would encourage everyone to join the Discord and follow the prompts.

discord.com/invite/spoolfi

Jordan Laghari: Bir çok DeFi projesinin kadrosunda kripto mühendisliğini iyi bilen insanları görüyoruz ama sizin kadronuzu incelediğimde bu teknik adamlar hariç. Sean Lippel, Axel Prettl, Philipp Zimmerer ve diğerleri gibi iyi ekonomi okullarından mezun olmuş, iyi ekonomi bilgisine sahip insanlar görüyorum. Bunu sizi diğer DeFi projelerinden ayıran en önemli unsurlardan biri olarak görüyor musunuz? 

We see people who know crypto engineering well in the staff of many DeFi projects, but when I examine your staff, except for these technical people.
I see people with good knowledge of economics who have graduated from good economics schools such as Sean Lippel, Axel Prettl, Philipp Zimmerer and many others.
Do you see this as one of the most important elements that distinguishes you from other DeFi projects?

Luke Lombe: Kurucu DAO’ya katkıda bulunanlardan bazılarına bakmak için zaman ayırdığınıza sevindim. Spool web sitesini kontrol ederseniz, Founding DAO katkıda bulunanların tam listesini görürsünüz ve bu liste, blockchain alanındaki bazı önde gelen VC’lerden, projelerden ve diğer düşünce liderlerinden çok çeşitli insanları içerir. Kurucu DAO’nun Spool’un ilk yönünü yönlendirmesini sağlamak için çeşitli becerileri dahil etmek önemliydi. Katkıda bulunanlardan bazıları, Faculty Group’tan son derece deneyimli blokzinciri paydaşları | CMS Holdings | Dijital Finans Grubu | JRR Grubu | sentez | Dördüncü Devrim Sermaye | Signum Sermaye | Barnbridge | AU21 | Dijital Stratejiler | Bancor | DAIC | Genesis Blok Girişimleri | AllianceBlok | Enerji Web Vakfı | Merkezilik | Zokyo | F2Havuz | ATKA | Stake Ödülleri | Köprü Karşılıklı | Fintech Collective ve daha fazlası…

I’m glad you’ve taken the time to look at some of the Founding DAO contributors.If you check the Spool website you’ll see the full list of Founding DAO contributors, and it includes a diverse cross seciton of people from some of the leading VCs, projects, and other thought leaders in the blockchain space. It was important to include a variety of skillsets to ensure that the Founding DAO could guide the early direction of Spool.

Some of the contributors include highly experienced blockchain stakeholders from Faculty Group | CMS Holdings | Digital Finance Group | JRR Group | Synthetix | Fourth Revolution Capital | Signum Capital | Barnbridge | AU21 | Digital Strategies | Bancor | DAIC | Genesis Block Ventures | AllianceBlock | Energy Web Foundation | Centrality | Zokyo | F2Pool | ATKA | Staking Rewards | Bridge Mutual | Fintech Collective and more…

Someone: Kullanıcılar her zaman platform işlem ücretlerini merak eder. SpoolFi, para yatırma veya çekme ücretleri nasıl? $SPOOL sahipleri işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirebilir mi? Lütfen açıklar mısın?

Luke Lombe: Spool kullanırken para yatırma veya çekme ücreti yoktur. Uniswap işlemine benzer bir maliyete sahip olacak tek bir depozito ile tamamen çeşitlendirilmiş bir DeFi portföyü oluşturabilirsiniz. Portföyünüzdeki seçilen protokollerin her biri ile manuel olarak etkileşime girecek olsaydınız, muhtemelen size birçok kat daha pahalıya mal olacaktı. Ayrıca portföy yeniden dengelemeniz ücretsiz olarak gerçekleşir ve yine önemli ücretlerden tasarruf etmenizi sağlar. Burada daha fazla öğrenebilirsiniz:

https://twitter.com/SpoolFi/status/1466030836457766918

There are no deposit or withdrawal fees when usingi Spool. You can create a fully diversified DeFi portfolio with only a single deposit that will cost similar to a Uniswap transaction. IF you were to manually intreact with each of the chosen protocols within your portfolio it would likely cost you many times as much. Plus your portfolio rebalancing occurs at no cost, again saving you significant fees. You can learn more here: https://twitter.com/SpoolFi/status/1466030836457766918

Özden: #Spool‘u diğer eşdeğer projelerden ayıran temel özellik nedir?

What is the main feature that distinguishes #Spool from other equivalent projects?

Luke Lombe: Spool’un yaptığını yapan başka bir projeye işaret edebilirseniz, o zaman bir ödülü hak ediyorsunuz – aksi takdirde bu soru sayılmaz!

If you can point to another project that does what Spool does then you deserve a reward – otherwise this question doesn’t count!

So Yeon Han: SPOOL NFT Giveaway hala aktif mi? Herkes katılabilir mi? Kriterler nelerdir?

Is the SPOOL NFT Giveaway still active? Can everyone join? What are the criteria?

Luke Lombe: Spool NFT Giveaway hala aktif. Smply bu bağlantıya tıklayın ve istemleri izleyin. Kazanabileceğiniz NFT, kullanıcıya gerçek değer sağlayan gerçek bir yardımcı NFT’dir. Bu şu anda bir sır ama sizi temin ederiz ki buna değecek! 

The Spool NFT Giveaway IS still active. SImply click on this link and follow the prompts. The NFT that you could win is a real utility NFT that provides real value to the user. This is a mystery right now but we assure you it will be worth it! 

Hakamanga: Ekip üyelerini incelediğimde hepsi çok tecrübeli ve yetkin insanlar, siz de dahil. DeFi’den önce üzerinde çalıştığınız projeler, ürün yönetimi; Ürün geliştirme ve madenciliği gibi kanalların kurucusu. Diğer DeFi projelerinde gördüğünüz eksiklikler nelerdir ve sizi onlardan farklı kılan nedir? Ayrıca bir teknoloji aşığı olarak, Merkeziyetsiz Orta Katman Yazılımı’ çok beğendim

When I reviewed the team members, they are all very experienced and competent people, including you.  Projects you worked on before DeFi, product management;  Founder of channels such as product development and box mining. What are the shortcomings you see in other DeFi projects and what makes you different from them? Also as a technology lover, Decentralized Middleware’

 i like it very much

Luke Lombe: Spool’a benzer başka projelere işaret edebilir misiniz?

Can you point to any other projects that are similar to Spool?

Mete Cüneyt: Türkiye’de dinamik bir kripto topluluğu var, #Spool Türkiye’deki kullanıcılara ne gibi avantajlar sunuyor/sunmayı planlıyor?

There is a dynamic crypto community in Turkey, what advantages does  #Spool offer/plan to offer to users in Turkey?

Luke Lombe: Spool DAO, Türk kripto topluluğunun çok güçlü olduğunu kabul ediyor. Türk topluluğunun küresel kripto topluluğuna sağladığı bu değerli katkıya saygı duyuyoruz, bu yüzden bugün buradayım.

Detaylı Gitbook’umuzu Türkçe’ye çevirdik ve önümüzdeki günlerde yayınlamayı dört gözle bekliyoruz!

The Spool DAO recongises that the Turkish crypto communitty is a very strong one. We respect that valuable contribution that the Turkish community provdes to the global crypto community, which is why I am here today.

We have translated our detailed Gitbook into Turkish and look forward to releasing this in the coming days!

Luke Lombe: Sorularınız için hepinize çok teşekkür ederim. Spool ile gerçekten ilgilendiğinizi gösteren çok güzel sorular olduğu için daha fazlasını yanıtlayamadığım için üzgünüm.

Thank you all so much for your questions. I’m sorry I couldn’t answer more of them as there were some very good questions that shows you really are interested in Spool.

Luke Lambo: Satışa sunulan yalnızca tokenler 13 Aralık’ta Fair Launch LBP’mizde olacak. Hepinizi sadece birkaç token bile satın almaya ve DAO üyesi olarak bize katılmaya davet ediyorum! Her token sahibi, mevcut DAO üyeleriyle aynı orantılı haklara sahiptir. https://twitter.com/SpoolFi/status/1462678290615836677

The only tokens available for sale will be in our Fair Launch LBP on December 13. I would encourage all of you to buy even just a few tokens and join us as a DAO member! Every token holder is entitled to the same pro-rated rights as existing DAO members.

https://twitter.com/SpoolFi/status/1462678290615836677

Raphael: ben de teşekkür ederim Sizi burada ağırlamak benim için büyük bir zevkti Türk toplumundan Avustralya’ya içten teşekkürler! ya da teşekkürler dediğimiz gibi

thank you as well! it was such a pleasure to host you here a warm thank you from Turkish community to Australia! or as we say teşekkürler

Luke Lombe: herkese teşekkürler!!

Raphael: Bu güzel günde bizimle beraber olduğun için teşekkür ederiz! Sizi burada ağırlamak büyük bir zevkti ve umarım sizin ve ekibiniz için en iyisi olur!

Thank you for being with us in this lovely day! It was a pleasure hosting you here and I hope all the best for you and your team!

#SpoolFi hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:

 Web site: https://www.spool.fi

Telegram: https://t.me/SpoolFiChat

Twitter: https://twitter.com/spoolfi

Medium: https://medium.com/spoolfi

Discord: https://discord.com/invite/spoolfi

 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

 

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Waves (WAVES) Nedir?

Grayscale

Grayscale ve GBTC Nedir?