in ,

Splinterlands Kurucusu Aggroed Lighthacker ile AMA Etkinliği

Splinterlands

Splinterlands projesi kurucusu Aggroed Lighthacker 31 Ağustos 2021 Salı Türkiye saati ile 21.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Aggroed Lighthacker , Co-Founder of Splinterlands project, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Tuesday, August 31, 2021 at 21.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

Simsek Vombat: Aggroed Lighthacker topluluğumuza hoş geldin. Bu akşam burada olmanızdan memnunuz.✌️

Welcome to our community Aggroed Lighthacker. It’s a pleasure having you here, tonight.✌️

Aggroed Lighthacker: Teşekkürler, çok heyecanlandım!

Thanks! I’m so excited!

Simsek Vombat: Etkinliğimizin harika olacağına inanıyorum

I believe it will be great 

Simsek Vombat: Merhaba Arkadaşlar,

Splinterlands projesinin kurucusu Aggroed Lighthacker AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.

Aggroed Lighthacker, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:

⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.

⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Lighthacker, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.

Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/Braatuu, https://twitter.com/splinterlands ve https://twitter.com/Aggroed001 hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,

Aggroed Lighthacker from Splinterlands project is with us this evening for the AMA (Ask Me Anything) Event.

Aggroed Lighthacker, thank you for accepting our invitation to answer the questions about the Splinterlands project!

Our event will be held in 2 sessions:

⁃ First we will ask Lighthacker our own questions about the project and chat will be closed during this session.

⁃ After Lighthacker answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Tudor will choose and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement and be a follower of https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/Braatuu, https://twitter.com/splinterlands and https://twitter.com/Aggroed001 will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Simsek Vombat: Tekrar hoşgeldin @aggroed , bize kısaca kendinden ve seçtiğin nickname’in anlamından ve projeniz Splinterlands’den bahseder misin?

Welcome again @aggroed , can you briefly tell us about yourself and the meaning of the nickname you chose and your project Splinterlands?

Aggroed Lighthacker: Elbette. Aggroed, World of Warcraft’tan geliyor. Aggro uykuda rahatsız etmek demektir. Ben politik bir adamım ve uykumdan rahatsız olduğumu ve rahatsız edildiğimi hissediyorum.

Splinterlands, oyuncuların istedikleri zaman oynayabilecekleri, istedikleri zaman ticaret yapabilecekleri ve herhangi bir kazanç elde edebilecekleri bir takas kartı oyunudur. Kartlar NFT tabanlıdır ve ödüller, değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenlerin bir karışımıdır. Yaklaşık 100 milyon oyun oynadık, günde 150 bin aktif hesabımız var ve 500 binden fazla kişi buralara kayıtlı.

Sure! Aggroed is from World of Warcraft. To Aggro means to disturb from slumber. I’m a political kinda guy and feel like I was disturbed from my slumber and have been aggroed.

Splinterlands is a trading card game that where gamers can play anytime, trade anytime, and earn every win. The cards are NFTs and the prizes are a mix of fungible and non-fungible tokens. We’ve played about 100M games, have 150k active accounts playing per day, and have registered over 500k people.

Simsek Vombat: Çok güzel anlamı varmış ???? Cevabınız için teşekkürler. Sıradaki sorumuzu geçiyorum

Very nice meaning ???? Thanks your answer. I’m moving our next question

Splinterlands

Simsek Vombat: Splinterlands’in bir NFT Kart oyunu olduğunu görüyoruz. Piyasada pek çok NFT-Gaming projesi var. Splinterlands’in rakiplerine göre farkları nelerdir?

We see that Splinterlands is an NFT card game. There are many NFT gaming projects. What are the key differences and advantages of Splinterlands compared to others?

Aggroed Lighthacker: Bence görevi yerine getirmede ve etkileşimde gerçekten iyiyiz. Stake kartları için grafiksel bir arayüzden başka pek bir şey sunmayan çok sayıda proje var. Burada, çok sayıda istatistik, tonlarca beceri, sürekli değişen savaş kuralları ve oyun hakkında tamamen adanmış bir topluluğa sahip yüzlerce kartımız var. Oynaması çok kolay. Sadece bir sihirdar ve birkaç canavar seçersiniz, ancak ne oynayacağınızı bilmek çok yoğun bir stratejik karardır ve seçmek için sadece ~ 2 dakikanız vardır. Kullanıcılar oyunumuzu seviyor ve her zaman oyun hakkında konuşuyorlar.

I think we really accel at engagement and interaction. There’s a number of projects that don’t offer much other than a graphical interface for staking cards. Here we have hundreds of cards, with many stats, tons of abilities, ever changing rules for combat, and a highly engaged community around the game. It’s super simple to play. You just pick a summoner and pick a few monsters, but knowing what to play is a very intense strategic decision and you only have ~2min to choose. Our guys love our game and talk about it non-stop.

Simsek Vombat: Yanıtınız için teşekkürler, şimdi diğer soruma geçiyorum

Thanks for your reply, I will now ask my next question.

Simsek Vombat: NFT Gaming projelerinin en büyük özelliği, kullanıcılar tarafından keyif alınırken para kazanılabiliyor olmasıdır.(Play2Earn) Projenizin nasıl bir kazanç getireceği konusunda bilgi verebilir misiniz?

The greatest feature of NFT gaming projects is that they are games that users of them can earn money while playing (Play2Earn). Can you tell us more on how will the players of Splinterlands earn money?

Aggroed Lighthacker: Dostum, oyuncuların kazanabileceği pek çok yol var. Hepsini ezberlemiş değilim
Bir maçta savaşın, kripto kazanın
Günlük görevi tamamlayın, kripto ve NFTS kazanın
Bir sezonda (2 hafta) başarılı olun kripto ve NFTS alın
Varlıklara sahip olun ve yönetişim tokenimiz SPS’den bir airdrop alın
SPS’e staking yapın ve daha fazla SPS kazanın
Kiralık kartlar (kiralanmış yaklaşık 500 bin kartımız var)
Bir turnuvada oynayın ve kripto ve diğer ödüller kazanın.
Lonca arkadaşlarınızla lonca etkinlinklerinde savaşın ve kazanın.
Kazanç için kartlar ve koleksiyonlar alın/satın.
Discord içinde takılın ve bazen kullanıcılar yeni çaylaklara yardım eder.
Hive blok zincirindeyiz, bu yüzden bir maç kazandıktan sonra bununla ilgili bir blog oluşturup ödeme alabilirsiniz.

Ayriyeten biz de yarışmalar düzenliyoruz.

Man, there’s so many ways players can earn. I don’t even have them all memorized.
Fight a match, win crypto
Complete a daily, win crypto and NFTS
Do well in a season (2 weeks) get crypt and NFTS
Own assets and get an airdrop of our governance token SPS
Stake SPS and get more SPS
Rent cards (we have about 500k cards rented)
Play in a tournament and win crypto and prizes.
Fight in guild brawls with your guild mates and earn.
Buy/Sell cards and collections for profit.
Hang out in discord and sometimes people help out noobies.
We’re on the Hive blockchain so after you win a match you can make a blog about it and get paid.

We run contests too.

Simsek Vombat: Kripto kazanmanın birçok farklı yolu var gibi görünüyor. ???? Bu gerçekten harika ! Detaylı yanıtın için teşekkürler. Bir sonraki soruma geçiyorum ????

There seems to be a lot of different ways to earn crypto. ???? That’s great ! Thanks for your detailed answer. I’m moving forward my next question ????

Simsek Vombat: Bu tarz oyun projelerinde güvenlik olmazsa olmazdır ve kullanıcılar hesaplarının güvende olmasını ister. Güvenlik altyapısını nasıl sağlamayı planlıyorsunuz?

Security is a must with such gaming projects and users want their accounts and wallets to be secure. How do you plan to provide the security infrastructure?

Aggroed Lighthacker: Proje olarak yaptığımız ilk şeylerden biri, blok zincirimizle çalışacak metamask gibi bir araç oluşturmaya çalışmaktı. Bundan önce kullanıcılar şifre anahtarlarını doğrudan web sitelerine gönderiyordu ki bu aklıma gelen en çılgınca şeydi. Bu nedenle, Hive-keychain adlı bir araç geliştirdik ve bu, şifre anahtarlarınızı tutan parola korumalı bir tarayıcı uzantısıdır.

Buna ek olarak güvenlik denetimleri yaptık.

Bazıları 24 saat bizden ve oyundan para çalmaya çalışıyorlar ve en iyi savunma amaçlandığı gibi çalışan bir üründür.

One of the first things we did as a project was build a tool like metamask that would work with our blockchain. Prior to this people were submitting their keys directly to websites which is the most insane thing I can think of. So, we built a tool called hive-keychain and it’s a password protected browser extension that holds your keys.

In addition to that we’ve done security audits.

People are trying to steal money from us and the game basically around the clock, and the best defense is a product that works as intended.

Simsek Vombat: Güvenlik, projeler için çok önemli bir husustur. Bu sorunla iyi başa çıkıyorsunuz. Cevabınız için teşekkürler ????

Security is a very important issue for projects. You have successfully solved this problem. Thanks for your reply ????

Splinterlands

Simsek Vombat: SPS Tokenomisinden bahsedebilir misiniz? Token tutanlar ne tür avantajlara sahip olabilecekler?

Could you also provide information about the SPS Tokenomics? What will be the advantages of token holders?

Aggroed Lighthacker: SPS bir yönetişim tokenidir. Oyunculara oyuna girdi sağlamak için tasarlanmıştır. Oyun şimdi tamamen merkeziyetsizleştirilmiş olmasa da, plan zamanla oraya ulaşmaktır. Kullanıcılar, oyun uygulanmadan önce oyundaki kod değişikliklerini tam anlamıyla onaylayabilecekler. Bireysel kartlar güçlendirilebilinir veya zayıflatabilinir. Kurallar değiştirilebilir veya eklenebilir. Gücü oyuncuların ellerine vermeye çalışıyoruz.

Yalnızca SPS token sahiplerinin erişebileceği bazı promosyonlar var.

Oracle’ları çalıştırmak istiyoruz ve birini çalıştırmak için para almak, token sahiplerinin oylarına bağlı olacak.

Oyuncuların havuzlarda staking yaparak kazanacakları daha büyük likidite havuzları görmek istiyoruz

Savaşırken oyun için bir ödül mekanizması olarak düşünüyoruz.

Çok yakında oyuna ödeme yöntemi olarak ekleyeceğiz.

SPS is a governance token. It’s designed to give players input into the game. While the game isn’t completely decentralized now the plan is to get it there over time. users will literally be able to approve code changes to the game before it gets implemented. Individual cards can be buffed or nerfed. Rules can be changed or added. We’re trying to put the power into the hands of the players.

There’s promotions that only SPS token holders can get access to.

We want to run oracles and getting paid to run one will depend on the vote of token holders.

We want to see liquidity pools that are bigger and players will earn from staking in pools.

We’ll add it as a reward mechanism for the game when fighting.

Pretty soon we’ll add it as a payment method in the game

Simsek Vombat: Açıklamaların için teşekkürler, Aggroed Lighthacker! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations, Aggroed Lighthacker! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English speaking members to ask their questions in English.

Simsek Vombat: Bu tür oyunları mobil cihazlardan oynamak biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu konuda Splinterlands nasıl bir yenilik getiriyor?

Playing such games on mobile devices can be a bit of a problem. What innovation does Splinterlands bring in this regard?

Aggroed Lighthacker: Bir mobil web sitemiz, bir Android uygulamamız ve bir iPhone uygulamamız mevcut. Mobil özellikleri devreye sokmanın muhtemelen en zor kısım olduğunu söylemeliyim. Oyunumuzda çok fazla şey oluyor ve her şeyi küçük bir ekrana sığdırmak olağanüstü zor. Yani mobilde oyunumuz var, hala birkaç özelliği eksik ama sevindirici olan şu ki hesabınızı her yerden oynayabilirsiniz.

Çalıştığınız esnada oyun oynarken para kazanmayı düşünmek harika bir şey bence. Güneydoğu Asya’da seyahat ediyordum ve herkesin telefonda olduğu ve etrafta hiç müşterinin olmadığı zamanlar oldu. Tüm bu mağaza sahiplerinin, insanların gelmesini beklerken oyunumuzla dikkatlerini dağıtıp eğlenebileceklerini ve aynı zamanda zaman geçmediğinde oyun oynayarak para kazanabileceklerini hayal ediyorum.

Bence cep telefonu her yerde #playtoearn’ı gerçekten güçlendiriyor.

We have a mobile ready site, an android app, and an iphone app. I gotta say, getting the mobile stuff into the game is probably the hardest part. We have so much stuff happening in our game and trying to fit it all down so that it fits on a little screen is exceptionally difficult. So, we have the game on mobile, it is still missing a few features, but the joy is that you can play your account from anywhere.

I think it’s amazing to think about earning while playing a game while at work. I was travelling around in southeast asia and there were times where eveyrone was on their phone and there was no customers in the market. I imagine all of those store owners able to distract and entertain themselves with our game while waiting for folks to come in, but also to earn money while playing while times are slow.

The mobile phone I think is really empowering #playtoearn anywhere.

Splinterlands

Simsek Vombat: İlk bölüm sona erdi ve harika geçti! Bütün cevapların için teşekkürler. Sohbet 5 dakikalığına açılacaktır. Diğer AMA’lardan ve üyelerden soru kopyalamak kesinlikle yasaktır.

First session has ended, it went great! Thanks for all your answers. Now the chat will be opened for 5 min and community will be able to ask questions. Copying questions from other AMA’s and other users are strictly forbidden.

Aditya (From Community): Platformda ne tür Turnuvalar hayata geçecek?
Yeni kullanıcılar için uygun olacak mı?

What kind of Tournaments will be live on the platform?
Will it be suitable dor new users?

Aggroed Lighthacker: Turnuvalar tüm şekil ve boyutlarda gelir. Daha düşük dereceli turnuvalar daha küçük ödül havuzlarına sahiptir. Daha yüksek dereceli turnuvalar daha büyük ödül havuzuna sahiptir ve savaşmak için kullanılan kartların değerini yansıtır.

Tournaments come in all shapes and sizes. The lower ranked tournaments have smaller prize pools. The higher ranked tournaments have larger prize pool and it reflects the value of the cards being used to fight.

Jüpiter (From Community): Axie, herkesin yüksek ücretlere ve yavaş işlemlere sahip olduğunu bildiği Ethereum blok zincirine dayanmaktadır. Splinterlands, Hive blok zincirinde. Bu, Hive kullanıcılara ne gibi kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor?

Axie is based on the Ethereum blockchain, which everyone knows has high fees and slow transactions. #Splinterlands is on the Hive blockchain. What conveniences and advantages does Hive provide to users?

Aggroed Lighthacker: Hive şunlara sahiptir:
3 saniye blok süresi
insan tarafından okunabilen isimler
gaz ücreti yok
projelerin paylaşılmasına yardımcı olan aktif bir blogcu topluluğu

Sahip olmadığı şey henüz bir sermaye, bu yüzden diğer ekosistemlerle de köprüler kurmak için çok zaman harcıyoruz.

Hive has
3 second block times
human readable names
no gas fees
an active community of bloggers that help share projects

What it doesn’t have is a ton of capital just yet, so we spend a lot of time making bridges to other ecosystems too.

Aykut (From Community): Yüksek bir Mağaza seviyesi, Merit bonuslarında kazanılacak bonusu nasıl etkiler ve Liyakat bonuslarına hak kazanabilmek için loncamızın neden en az 1. seviye Mağazaya sahip olması gerekmekte?

How does a high Store level affect the bonus to be earned in Merit bonuses, and why does our guild need to have at least 1st level Store in order to be eligible for Merit bonuses?

Aggroed Lighthacker: Oyunda her şeyin bir maliyeti var. Bu şeylerin gerçek dünya değeri var. Ücretsiz bir şey kazanmak istiyorsanız, ücretsiz oyun oynamaktan daha iyi olabilir, ancak bu şeylerin kelimenin tam anlamıyla hiçbir değeri olmadığını lütfen unutmayın.

Yani evet, oyunumuzda oyun boyunca kazanabileceklerinizi veya yapabileceklerinizi sınırlayan kapılar vardır, ancak bu tüm oyuncular için aynıdır. Herkes bu aşamalardan geçmek zorunda. Oyunu eğlenceli ve oyun içi varlıkları değerli kılan şeyin bir parçasıdır.

Everything in the game has a cost to stuff. These things have real world value. If you want to earn something for free than free to play games might be better, but keep in mind those things have literally no value.

So, yes in our game there are gates all throughout the game that limit what you can earn or do, but it’s uniform across all gamers. Everyone had to go through those steps. It’s part of what makes the game fun and the in game assets valuable.

Avijit Sengupta (From Community): Projenize yatırım yapmak istiyorum. Tokeninizi nereden satın alabilirim? Herhangi bir borsada listeli mi?

I want to invest to your project. Where i buy your token? Is it available on any exchange?

Aggroed Lighthacker: NFT’leri splinterlands.com‘dan satın alabilirsiniz. Yönetişim tokeninizi Pancakeswap ve diğerlerinden alabilirsiniz.

Bizimle zaman geçirmek isterseniz discord.splinterlands.com‘a katılabilirsiniz çünkü orası hepimizin bir araya gelebileceği oldukça sosyal bir yer.

You can buy NFTs at splinterlands.com. You can get our governance token on Pancake swap and others.

If you’d like to hang out with us you can join discord.splinterlands.com as that’s a pretty social place for us all to gather.

Asia Carrera Dipangkas tak tersisa (From Community): Gelecekte projeniz için bir sonraki gelişmelerin ne olduğunu açıklayabilir misiniz, NFT, stake ve farming gibi popüler bir bölümünüz olacak mı?

Could you please describe what are next development for your project im the future, will you have something popular section like NFT, stake and farm?

Aggroed Lighthacker: Splinterlands gerçekten ölçeklendirmeye odaklanmış durumda. Sadece Ağustos ayında 10 kat daha büyüttük. Önümüzdeki 21 gün içinde ikiye katlanmaya hazırız. Yani, büyüme son sürat devam ediyor. En son kısa bir süre için tüm geliştirme çabalarımız oyunu ölçeklendirmeye gitti. 200k+ oyun hesabıyla bile AAA stüdyo boyutlarına göre hala küçüğüz. Dolayısıyla, büyütülecek çok alan ve bu kadar büyük ölçeklendirme yapabilmek için yapılacak çok sayıda sunucu değişikliği mevcut.

Splinterlands has really been focused on scaling. We 10Xed in size just in August. We’re set to double in the next 21 days. So, there’s tons of growth. For the last little while all our development efforts have gone into scaling teh game. Even with 200k+ playinng accounts we’re still small by AAA studio sizes. So, there’s lot of room to grow, and lots of server changes to make to be able to scale that large.

Burada olmak büyük bir zevkti!

Thanks for having me! This has been a pleasure!

Lütfen oyunumuza girin splinterlands.com

Please join our game at splinterlands.com

Simsek Vombat: Sizi burada ağırlamak bizim için bir zevkti. Splinterlands’in daha da başarılı olacağına inanıyorum ????

It was a pleasure to host you. I believe Splinterlands will be even more successful ????

Web site: https://splinterlands.com/
Whitepaper: https://sps.splinterlands.com/
Telegram: https://t.me/splinterlandsHQ
Twitter: https://twitter.com/splinterlands

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Locgame

LOCGame Michael Carter Willams NFT Airdrop’u Yapıyor

Bitcoin BTC

Bitcoin ve Kara Para Aklama