in , , ,

Space and Time Nedir?

space and time

Space and Time (SxT), yeni nesil akıllı sözleşme kullanımlarına güç sağlamak amacıyla on-chain ve off-chain verileri birbirine bağlayan ilk merkeziyetsiz data warehouse yani veri ambarıdır.

SxT, geliştiricilerin güvenilir on-chain ve off-chain verilere, SQL formatında kolayca katılmalarına ve sonucu doğrudan akıllı sözleşmelere aktarmalarına olanak tanır. Doğrulanabilir ve korumalı sonuçlar elde etmek için yeni bir şifreleme yöntemi olan Proof-of-SQL metodunu kullanır. SxT, blok zincirine bağlı bir şekilde subsecond sorgularına ve kapsamlı analitik verilere tamamen korumalı güç sağlayarak Web3 veri ambarında bir devrim yaratır. Şu anda mevcut bir token’ı olmasa da böyle bir proje planlanmaktadır.

Koinsaati, Kriptopara, space and time

Geliştiriciler için Sağladığı Avantajlar

  • Mevcut popüler blok zincirlerden endekslenen verileri (on-chain) zincir dışı verilere (off-chain) bağlayabilme,
  • Verileri işletmenize özgü bir şemaya uygulamak için hem düşük gecikmeli önbelleğe alınmış sorguları hem de büyük kapasiteli analitik işlemleri yürütebilme,
  • Veri kümelerini (dataset) ve sorguları doğrudan API üzerinden yayımlama, Space and Time aracılığıyla dApp’ler geliştirme ve binlerce sorguyu kolayca ölçeklendirebilme,
  • Proof-of-SQL garantisiyle korumalı olarak elde ettiğiniz sorgu sonuçlarını akıllı sözleşmelere aktarabilme.

Space and Time Hangi Blok Zincirleriyle Uyumlu?

Şu anda Ethereum (ETH), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX) ve Binance (BNB) desteği bulunan SxT, çok yakında Solana (SOL) ve Sui Network (SUI) desteği sunmayı planlıyor.

Space and Time, tüm bu popüler ağları desteklemek için gereken finansmanı ise temmuz sonunda gerçekleşen seed funding round’da topladığı 10 milyon dolar ile sağlıyor. Platformun destekçileri arasında Microsoft, Nvidia, Amazon ve daha birçok dev şirket yer alıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Kripto Dünyasında Kurumsal Yatırımcıların Önemi

blockchain

Zero-Knowledge Proofs (ZKPs) Nedir?