in ,

S&P 500 Nedir, Nasıl Çalışır?

S&P, iki kurucu finans şirketinin adı olan Standard and Poor’s kısaltmasıdır. S&P 500 piyasa değeri bakımından en büyük 500 ABD şirketinin hisse senetlerini izleyen bir borsa endeksidir. En büyük şirketlerin risklerini ve getirilerini raporlayarak borsa performansını temsil eder. Yatırımcılar bunu, diğer tüm yatırımların karşılaştırıldığı genel piyasanın bir ölçütü olarak kullanırlar.

S&P 500, Standard & Poor tarafından 4 Mart 1957’de resmi olarak hayatımıza girdi. McGraw-Hill, 1966’da satın aldı. S&P Global, eski adıyla McGraw Hill Financial, CME Group ve Dow Jones’un sahibi News Corp arasındaki ortak bir girişimdir.

S&P 500 Nasıl Çalışır?

S&P 500, endeksteki şirketlerin piyasa değerini takip eder. Piyasa değeri, bir şirketin çıkardığı tüm hisse senetlerinin toplam değeridir. Hisse senedi fiyatı ile çıkarılan hisse sayısı çarpılarak hesaplanır. 100 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan bir şirket, piyasa değeri 10 milyar dolarlık bir şirketten 10 kat daha fazla temsil alır. Temmuz 2020 itibariyle, S&P 500’ün toplam piyasa değeri 27.05 trilyon dolardır.

Bir komite, endeksin 500 şirketinden her birini likiditelerine, büyüklüklerine ve sektörlerine göre ayırır. Her çeyrekte, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında endeks yeniden dengelenir.

Endekste yer alabilmek için, bir şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nde olması ve en az 11,8 milyar dolarlık düzeltilmemiş bir piyasa değerine sahip olması gerekir. Şirketin hisselerinin en az %50’si halka açık olmalıdır. Hisse senedi fiyatı, hisse başına en az 1$ olmalıdır. 10-K adında yıllık bir rapor sunmalıdır. Sabit varlıklarının ve gelirlerinin en az %50’si Amerika Birleşik Devletleri’nde olmalıdır. Son olarak, şirket art arda en az dört çeyrek boyunca kâr elde etmelidir.

Hisse senetleri, New York Menkul Kıymetler Borsası, Yatırımcılar Borsası, Nasdaq veya BATS Global Markets’ta listelenmelidir.

31 Ağustos 2020 itibariyle, S&P 500’de ağırlıklı piyasa değeri en büyük olan 10 şirket şunlardı:

 1. Apple Inc.
 2. Microsoft Corp.
 3. Amazon.com Inc.
 4. Facebook Inc. A
 5. Alphabet Inc. A (GOOGL)
 6. Alphabet Inc. C (GOOG)
 7. Johnson & Johnson
 8. Berkshire Hathaway B
 9. Proctor & Gamble
 10. Visa Inc. A

S&P 500 sektörlerinin yapısı ekonominin yapısını yansıtmaktadır.

31 Ağustos 2020 itibariyle, S&P 500 sektör dağılımı şunları içeriyordu:

 • Bilgi Teknolojisi: %27.5
 • Sağlık Hizmetleri: %14,6
 • İhtiyari tüketim: %11.2
 • İletişim Hizmetleri: %10,9
 • Finansallar: %9,9
 • Sanayi: %7,9
 • Tüketici Malzemeleri: %7,0
 • Kamu Hizmetleri: %3.1
 • Emlak: %2.8
 • Malzemeler: %2.6
 • Enerji: %2,51

S&P 500 ve Diğer Borsa Endeksleri

S&P 500, Dow Jones Endüstriyel Ortalamasından daha büyük sermayeli hisse senetlerine sahiptir. Dow Jones, sektörlerini en iyi temsil eden 30 şirketin hisse fiyatlarını takip etmektedir ve bu şirketlerin piyasa değerleri, ABD borsasının neredeyse dörtte birini oluşturuyor. Dow Jones, dünyanın en çok kote edilen piyasa göstergesidir.

S&P 500’te, Nasdaq’tan daha az teknoloji hisse senetleri yer almaktadır. Bu farklılıklara rağmen, tüm bu hisse senedi endeksleri birlikte hareket etme eğilimindedir. Yalnızca bir tanesine bakarak, borsanın genel durumu hakkında bir fikir verebilir. Başka bir deyişle, üçünü de takip etmek zorunda değilsiniz.

S&P 500’den Nasıl Yararlanılır?

S&P’ye yatırım yapamasanız da performansını bir endeks fonu ile taklit edebilirsiniz. Ayrıca S&P 500’de yer alan hisse senetlerini de satın alabilirsiniz.

S&P 500,ABD ekonomisinin nasıl seyrettiği hakkında  önde gelen bir ekonomik gösterge olarak kullanılabilir. Yatırımcılar ekonomiye güveniyorsa, hisse senedi satın alacaklardır.

S&P 500 sadece ABD hisse senetlerini ölçtüğü için dış piyasaları da takip etmenizde yarar var. Buna Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ve büyük pazarlar da dahildir.

S&P 500’ü takip etmenin yanı sıra tahvil piyasası da takip edilebilir. Standard & Poor’s, tahvillere kredi notu da vermektedir. Hisse senedi fiyatları yükseldiğinde, tahvil fiyatları düşer. Birçok farklı tahvil türü vardır. Bunlara Hazine tahvilleri, şirket tahvilleri ve belediye tahvilleri dahildir.

Önemli Çıkarımlar

Yatırımcılar, genel borsanın nasıl gittiğini değerlendirmek için genellikle S&P 500’e dikkat ederler. Bu nedenle, bu endeks önde gelen bir ABD ekonomik göstergesi olarak kabul edilir.

Halka açık 500 büyük sermayeli ABD şirketini takip etmektedir. Bu işletmelerin S&P 500’ün bir parçası olmak için belirli kriterleri karşılaması gerekir. S&P 500 listesini oluşturan sektörlerin karışımı genellikle ABD’nin ekonomik yapısını yansıtır.

Yatırımcılar, S&P 500’de listelenen hisse senetlerini satın alabilir veya S&P 500’ü izleyen endeks fonlarına yatırım yapabilir.

Kaynak: thebalance

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

kriptopara

Top 100 Kripto Projesinin Ekim Ayındaki Takvimleri

Bitcoin ETF Nedir?