in ,

Soulbound Token (SBT) Nedir?

Kriptopara

Soulbound Token (SBT), Ocak 2022’de Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. 

Daha sonrasında ise Vitalik Buterin, Avukat Puja Ohlhaver, Ekonomist ve Sosyal Teknoloji Uzmanı Glen Weyl’in yazarları arasında bulunduğu ve bu konunun detaylıca işlendiği makale, bu yılın Mayıs ayında yayımlanmıştır. Soulbound Token kavramı, Türkçeye “ruha bağlı” ya da “kişiye bağlı” olarak çevrilse de “devredilemez token” olarak adlandırılabilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu tokenler kişiye bağladır. Kripto varlıklar gibi başkasına devredilemez. Bu varlıkların NFT’ler ile benzerliği, değiştirilemez ve kopyalanamaz oluşudur. 

Bu varlıklar, bir yandan kişilerin mahremiyetlerini korurken diğer yandan güven sağlayıcı sosyal ilişkiler kurmalarına olanak tanıyacak yeni bir sistem yaratmayı amaçlıyor. Soulbound tokenleri, kişilerin cüzdanlarında taşıyacakları ve başkasına devredemeyecekleri tokenlerden oluşan bir nevi gelişmiş bir CV olarak düşünebilirsiniz. 

Geçmişte aldığınız eğitimler, gittiğiniz okullar, edindiğiniz yetkinlikler, yer aldığınız etkinlikler ve kurduğunuz sosyal ilişkileri kanıtlayacak pek çok farklı alan bu tokenlerin radarına girebilir. 

SBT Nedir? 

Soulbound tokenler (SBT’ler) bir kişinin kimliğini blok zincir teknolojisi kullanarak temsil eden transfer edilemez tokenlerdir. Bunun içerisine yukarıdaki saydığımız geçmiş özellikler, tıbbi kayıtlar, bir kişi ya da kurumu oluşturan her türlü bilgi dahil olabilir. Bu kayıtları tutan veya çıkaran cüzdanlara ise Soul adı verilir. 

Kullanıcılar, hayatlarının farklı bölümlerini temsil eden birden fazla cüzdana sahip olabilir. Örneğin, bir kişi iş geçmişi için bir Kimlik Bilgileri soul’una ve sağlık kayıtları için bir Tıbbi Soul’a sahip olabilir. Bu varlıklar, kişilerin Web3’te geçmişteki eylem ve deneyimlerine dayalı, doğrulanabilir ve dijital bir itibar oluşturmasına imkan tanır. 

SBT’ler Nasıl Kullanılır? 

Geniş bir yelpazede potansiyel kullanım alanlarına sahip olan SBT’lerin, günlük hayatımızda kullanılma potansiyeli olan bazı örnekleri şunlardır: 

  • Eğitim geçmişi: Bireyler, üniversiteden mezun olduklarında, gerekli derslerden geçtiklerini kanıtlayan bir diploma alırlar. Üniversite, SBT’ler çıkaran bir Soul olabilir ve öğrenciler de alıcı tarafta bulunan Soul’lar olabilir. SBT, bilgilerini sakladığı öğrencinin gerekli niteliklere sahip olduğunu ve üniversitenin bir üyesi olduğunu kanıtlayabilir. Basitçe ifade edecek olursak SBT’ler bir katılım ispatı işlevini görebilir.
  • İş başvuruları: Bu alanda SBT’ler beceri ispatı sertifikası işlevini görebilir. 
  • Tıbbi Kayıtlar: Doktor veya sağlık hizmeti sağlayıcılarının değiştirilmesi, kişinin tıbbi kayıtlarını tutan bir SBT’nin kullanılmasıyla hızlandırılabilir. SBT’ler, evrak işlemlerinin tamamlanması, tıbbi geçmişinizin doğrulanması gibi süreçlerin yerini alabilir. 

Binance Account Bound (BAB) Nedir? 

BAB, Binance platformunun kendi SBT’sidir. BAB token transfer edilemediği gibi herhangi bir parasal değere de sahip değildir. BNB Chain üzerinde çıkarılmış ilk SBT olan BAB, Web3’teki kimlik doğrulama sorunlarının üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. 

Özetleyecek olursak; değiştirilebilir token, değiştirilemez token derken, devredilemez tokenler hayatımıza girecek üçüncü önemli token çeşidi olabilir. DeFi, DAO ve Web3 alanında geniş bir kullanım alanına sahip olacağı tahmin edilen bu SBT’ler, hayati bir işleve sahip olabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Mart Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler (2)

Arbitrum

Arbitrum (ARB) Ekosistemi