SOTA Finance, kullanıcıların kolaylıkla NFT oluşturup, alıp sattığı çok zincirli bir P2P pazarı platformudur. Bunun ötesinde kullanıcılar NFT farming, airdrop, alım-satım etkinlikleri gibi uygulamalarla SOTA tokeni kazanabilirler. SOTA tokeni sahipleri ise ödül kazanmak için belirli sanatçılar tarafından oluşturulan NFT sürümlerini gruplayabilir, platform için yeni işlevler ve geliştirmeler önerebilirler.

İnternet devrimi ile birlikte dijital içerikler hayatımızın bir parçası haline geldi. Yetenekli sanatçılar dünyanın dört bir yanından hayranlarıyla beraber ürettikleri dijital içerikler ile kendilerini bulabilirler. Dijital içerikler ve sanatsal ürünler birisinden bir başka birine iletildiğinde önümüze çıkan küresel problem bu içeriklerin kopyalanmasıdır. Ülkelerdeki çeşitli yasa ve yönetmelikler bu problemi çözmek için çabalasalar da gerekli maliyetler idari işlere baktığımızda içerik yaratıcılarının telif haklarının korunması için hala büyük engeller olduğunu görüyoruz.

DeFi

Eşsiz tokenlar (NFT), dijital içerik üreticiliğinde dünyaya yeni bir devrim getirdi diyebiliriz. Üreticiler NFT sayesinde dijital imzalarını içeriklerine atabiliyor, işleri üzerindeki yaratıcı özgünlüklerini muhafaza altına alabiliyorlar. Bunun yanında içeriği satın alan kullanıcılar ise satın aldıkları içerikleri kendi adlarına değiştirilemez-eşsiz tokenlar (NFT) sayesinde koruma altına alabiliyorlar. SOTA kullanıcıların kolaylıkla dijital içeriklerini NFT’ye dönüştürüp, NFT’leri alıp sattığı çok zincirli bir P2P pazarı platformudur. Bu platformda yazının başında bahsedilen etkinliklere katılarak SOTA tokenı kazanılabilir. Kullanıcılar kazandıkları SOTA tokenları ile içerikler hakkında geliştirme önerebilir veya onları oylayabilirler.

Sota

Platformun Faz-1 aşaması Ethereum ve Binance zincirlerinde NFT oluşturulmasına izin veriyor. Faz-2 aşamasında ise oluşturulan NFT’ler TomoChain blok zincirinde oluşturulabiliyor ve kademeli olarak diğer blok zincir ağlarına genişletilmesi planlanıyor. Kullanıcılar bu platformu üzerinde NFT oluşturup, kendi oluşturdukları NFT’leri satışa çıkarabilirler. Koleksiyoncular ise satışa çıkarılan NFT’leri satın alıp, ikincil piyasada trade ederek kullanabilirler. Dahası platform üzerinde seçilen NFT’ler ile koleksiyoncular etkinliklere katılıp SOTA tokenı kazanabilirler. Platform aynı zamanda OpenSea gibi diğer NFT alım satım platformlarıyla bağlantı kurup, NFT’lerin farklı platformlarda alım satımına olanak sağlıyor. SOTA platformunun vizyonuna baktığımızda amaçları, ünlü eğlence ve medya işletmeleriyle platforma çeşitli dijital içerik kazandırmak ve hayranlarına bu içerikleri dağıtmak ve onların alım satımına izin vermek için bu platformu kullanmaktır.

SOTA Tokenomisi

SOTA toplam arzı 100 milyon olarak sabitlenmiştir. 100 milyon arzın
%40’ı alım satım işlemleri için,
%15’i takım için,
%25’i platformun gelecekteki iyileştirmeleri için hazine rezervi,
%4’ü airdroplar için,
%6’sı NFT farming’e katkıda bulunan yaratıcı ödülleri için,
%10’u ise 3 yıl boyunca platform kullanıcılarına verilecek ödül için kullanılacaktır.

SOTA

SOTA Token Kontratı

Token kontratı önde gelen blockchain güvenlik şirketi By Certik tarafından denetim altına alınmıştır. SOTA Whitepaper’ı ve denetim raporunun tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

SOTA Tokeni’ndeki Holder Hakları

Farming için seçilen NFT’ler üzerinde SOTA stake edebilme. Platformu yönetişiminde oy  ve söz sahibi olmak. 2. fazdan itibaren yönetişim özelliği sağlanacaktır. Token sahipleri ödül almak için platformdaki yeni işlevler veya geliştirmeler için oy kullanır. 3. yıldan itibaren platform işlem ücretlerinin bir kısmı (%5) yönetim amacıyla kullanılacaktır.

SOTA Token Likiditesi

SOTA token Uniswap, Luaswap, TomoDEX, VCC ve diğer platformlarda listeleniyor. ERC-20 tokenı olarak SOTA herhangi bir Ethereum Cüzdanında saklanabilir. Tomo Wallet da bu tokeni destekleyen cüzdanlardan birisidir.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Sorare

Beklenen Haber Geldi: Galatasaray SK, Sorare Platformuna Katıldı

Dogecoin

22 Mart 2021 Tarihli Dogecoin (DOGE) Fiyat Analizi