in ,

Sosyal Medya, Bitcoin Fiyatını Etkiliyor mu?

Bitcoin

Günümüzde her türlü finansal işlemlerde yer almaya başlayan kriptopara birimleri, birçok faktörden etkilenebilir. En popüler kriptopara birimi olan Bitcoin de diğer kriptoparalar gibi dış faktörlerden etkilenmeye oldukça müsaittir. Çeşitli araştırmalar, sosyal medyanın kriptopara birimlerinin fiyatını etkilediğine işaret ediyor. 

Stevens Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, sosyal medya faktörünün Bitcoin değerinin yükselmesine ve düşmesine neden olan özelliğiyle ilgilendi. Araştırmacılar, bu sayede Bitcoin’in değerinin kamuoyu tarafından manipüle edilip edilemeyeceğini görmek istediler. Araştırmanın odak sorusu şuydu: Sosyal medyada paylaşılan gönderiler ve Bitcoin fiyatları arasında herhangi bir bağlantı var mı?

Bu sorunun cevabı “evet” olsa da bu cevap akla ilk gelen şekilde değil. Stevens Teknoloji Enstitüsü’nden profesör Feng Mai, olumlu sosyal medya yorumlarının Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilediğini söylüyor.

Bitcoin

Profesör Feng Mai, sosyal medyada en fazla söz sahibi olan kesimin ise “sessiz çoğunluk” olduğunu belirtiyor. Günlük hayatında Bitcoin hakkında fazla kafa yormayan ve yorum yapmayan insanlar, şaşırtıcı bir şekilde Bitcoin üzerinde daha etkilidir. Bitcoin hakkında daha fazla yorum yapan ve fikir sahibi olan kişilerin yorumları, tweet’leri ve gönderileri ise “sessiz çoğunluk”a kıyasla daha az etkiye sahiptir. Ayrıca; bu kişilerin görüşleri, Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye de sahip değildir.

Nadiren yorum yapan “sessiz çoğunluk” üyeleri, Bitcoin’i, hareketlerini ve gelecekteki beklentileri tartışmak için zaman ayırdıklarında bu konuda yorum yapan insanlardan on kat daha fazla etkiye sahiptir.

Yatırımcılar, sessiz çoğunluğu izliyor. Bu, sosyal medya ve Bitcoin fiyatlarının gerçekten bağlantılı olduğunu doğrulayan ilk sağlam istatistiksel bulgudur. Bu durum, sezgisel olabilir; ancak olumlu duygular Bitcoin fiyatlarını hareket ettirir. Sosyal medyanın vokal kullanıcılarının bazen belirli bir gündemi olabilir, bu durumda kendileri yatırım yaptıkları için Bitcoin’in fiyatını yükseltir. Dolayısıyla, Bitcoin etrafındaki sosyal mesajların çoğu önyargılı insanlar tarafından üretiliyorsa sosyal medyadaki duygular bir coin’in gerçek değerini tam olarak yansıtmayabilir.

Mai, Bitcoin yatırımcılarının potansiyel çıkar çatışmalarını da fark ettiğini söylüyor:

Sessiz çoğunluk, Bitcoin’in değerini gerçekten etkiliyor. Yatırımcılar da bunu anlıyor gibi görünüyor.

Kaynak: beincrypto.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

DROPP

DROPP Nedir?

kriptopara

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Dikkat Çeken Coinleri