içinde , ,

Sorare Platformuna Dev Yatırım: Benchmark’dan 50 Milyon Dolarlık Yatırım

Uber Technologies Inc., Twitter Inc. ve EBay Inc.’in ilk destekçilerinden birisi olan Benchmark, Lionel Messi ve Mohamed Salah gibi küresel futbol yıldızlarına odaklanan dijital bir ağ olan Sorare platformuna 50 milyon dolarlık bir yatırımla liderlik ediyor.

Paris merkezli “Sorare Platformu” Perşembe günü yaptığı açıklamada diğer yatırımcılar arasında Accel, Reddit Inc. kurucu ortağı Alexis Ohanian ve Barcelona futbol kulübünün dünyaca ünlü forveti Messi’nin takım arkadaşı Antoine Griezmann’ın da yer aldığını duyurdu. Kurucu ortak Nicolas Julia, Sorare’nin toplam yatırımını 60 milyon dolar seviyesine çıkardığını ve NFT satışlarının Ocak 2020’de 50.000 dolardan bu ay 130 kat fırlayarak yaklaşık 6.5 milyon dolara yükseldiğini dile getirdi. Sorare, NFT olarak bilinen dijital futbol oyuncu kartları tasarlamaktadır. Bitcoin’in aksine, NFT benzersizdir ve küçük gruplar halinde oluşturulabilir.

Sorare

Bitcoin gibi, bir NFT bir blok zincirine kaydedilen işlem geçmişiyle doğrulanan dijital olarak sınırlı bir malı temsil eder. Sorare, resmi ve lisanslı dijital kartlarla oynayabileceğiniz ve her hafta ödüller kazanabileceğiniz küresel bir fantezi futbol oyunudur. Sorare kartları, bir futbol oyuncusunu NFT’sini temsil eden ve belirli bir futbol sezonuna bağlı olan dijital bir koleksiyon özelliği taşımaktadır. Blockchain teknolojisi sayesinde futbol sevdalıları, favori oyuncularını bir araya getirerek bu heyecanlı mücadelede rekabet edebilme şansı ve üstelik başarılı olması durumunda para kazanmaya bile başlayabilir.

Julia konuşmasının devamında şunları ifade etti:

“İnsanlar yüzyıllardır koleksiyon yapıyor, bizim yaptığımız şey ise blockchain kripto varlıklarını milyonlarca kişiye sunacak bir ürün.”

Dünya çapında 4 milyardan fazla futbol taraftarı olması nedeniyle Sorare faydalanabilecek muazzam bir pazara sahip. Sorare şirketi gelirinin bir kısmını her hafta kazananlara, Sorare’ye güç veren Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan Ether cinsinden kazanılan ödülleri ödemek için kullanıyor. Dünya çapında 130’dan fazla kulüpten oyuncu kartları bu pazarda boy göstermektedir.

Çoğu kart 5 ila 10 dolar arasında satılırken, Cristiano Ronaldo’nun türünün tek örneği bir dijital kart 21 Şubat tarihinde 102.000 dolarlık rekor bir fiyata satıldı. Bununla birlikte Sorare’nin 12 çalışanı var ve yatırımlarla birlikte personel sayısını üç katına çıkarmayı planlıyor. Ayrıca Julia, bir mobil uygulama yapacaklarını ve bunu pazarlamaya başlayacaklarını ifade etti. Kurucu artık aynı zamanda, Liverpool futbol kulübündeki Sadio Mane’nin Sorare dijital kartına sahip bir taraftarın kulübün evinde oynanan Anfield stadyumunda bir maçın biletlerinde indirim alması gibi yeni teklifler üzerinde de çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Resmi Sorare Türkiye topluluğumuza tüm Türk Sorare oyuncularını bekliyoruz. Sorare tarafından düzenlenen Türk oyunculara yönelik etkinlikler burada gerçekleşecek, gelişmeler ilk burada paylaşılacaktır. Gruba katılmak için lütfen tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Alice

Yükseliş Rekorları Kıran My Neighbour Alice (ALICE) Nedir ve DAO Maker SHO’ların Nasıl Katılınır?

Bitcoin Ethereum, Ripple

Avrupa Birliği Kripto Piyasalardaki Riskler Konusunda Uyarıyor