Son Zamanların Konuşulan Girişimcisi Elon Musk’ın Etkileyici Başarı Hikayesi

Elon Musk, Tesla, SolarCity, SpaceX ve PayPal gibi çeşitli öncü şirketlerin ortak kurucularından sorumlu milyarder girişimcidir.

Elon Musk

Elon Musk, Tesla, SolarCity, SpaceX ve PayPal gibi çeşitli öncü şirketlerin ortak kurucularından sorumlu milyarder girişimcidir. Ayrıca Marvel’in Tony Stark karakterini modern bir şekilde ele almasına, yardımcı oldu. Steve Jobs ve Henry Ford gibi başarılı iş vizyonerleri ile karşılaştırıldı.

Şüphesiz Elon Musk, bazı büyükler arasında sayılacak kadar usta işler başardı. Bu nedenle, bu vizyoner girişimcinin tüm etkileyici başarılarını göz önünde bulundurarak, “Elon Musk’ın Başarı Hikayesi” özel bölümünde böyle bir efsanenin nasıl ortaya çıktığını ele alacağız.

“Sıradan insanların sıra dışı olmayı seçmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.”

Tıpkı Elon Musk gibi, biz de sıradan insanların sıra dışı olabileceğine inanıyoruz. İşte bu nedenle Elon Musk’ın başarı hikayesini araştırıp yayınlamaya karar verdik. Bu yazının amacı, Elon hakkında nasıl bu kadar başarılı olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacak temel bilgileri ortaya çıkarmaktır. Öyleyse, Elon’ın başarı öyküsünden bir şeyler öğrenmeye hazırsanız başlayalım.

Bitcoin, Dogecoin

Elon Musk 1971’de Güney Afrika’da mühendis bir babanın ve diyetisyen bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyürken okul olmadığı ve dadısının onu izlemediği zamanlarda, zamanının çoğunu okuyarak ve projelerle uğraşarak geçirmiş. Böylece Elon erken yaşta, Isaac Asimov’un fütürizme ilham veren kitaplarına düşkün oldu.

Onun geleceğe olan ilgisi ve mühendisliğe tutkusu, mühendis babasının tasarım gözüyle birlikte, onu gelecekteki bazı büyük başarılara imza atması için hazırlayacaktı. Güney Afrika’da sadece 5 ay üniversiteye gittikten sonra Elon, Queen’s üniversitesine geçmek için Kanada’ya taşınmaya karar verdi ancak eğitimini orada tamamlamadı.

İki yıl sonra eğitimini bitirmek için Pennsylvania Üniversitesi‘ne transfer oldu. Ancak üniversiteye geçebilmek, gün ışığı ve gökkuşakları gibi toz pembe değildi. Gelişebilmek için çabalamak zorunda kaldı. Üniversite eğitimini burslar, kredilerle ve aynı anda iki farklı işte çalışarak tamamladı. Neyse ki, fedakarlıkları meyvesini vererek kendisine ekonomi ve fizik alanlarında birer derece kazandırdı. Bu iki eğitim başarısından sonra Elon, Stanford’da doktoraya devam etti. Ancak programa başladıktan iki gün sonra girişimcilik hayallerinin peşinden gitmek için bıraktı.

Start-Up (Girişim)

Elon’ın ilk girişimi kardeşi ve bir arkadaşının ortak olduğu bir internet şirketiydi. Şirketin yerden kalkması zaman aldı ve bu durum Elon’ı finansal olarak zorlayacaktı. Bir noktada işler o kadar kötüye gitti ki, karşılayabildiği tek şey bir yatak, yeni kurulan şirketin ofisindeki kanepe ve yerel YMCA’daki (Katolik Genç Kilise Örgütü) duş ve tuvalet tesisleriydi.

Kısıtlı zamanlarına rağmen, gösterdikleri çabayla birlikte sonunda şirketi destekleyen önemli yatırımcıları, şehirdeki müşterileri, şirketin kullanışlı şehir rehberi haritalama yazılımını sağlayan ve şirkette gelecek gören New York Times, Chicago Tribune gibi büyük haber yayıncılığı yapan şirketleri bulacaklardı. Bu noktadan sonra şirketi, Compaq’a 307 milyon dolara satabilmeleri an meselesiydi.

Dogecoin

Sonraki Girişim

Elon Musk şirketi sattığında 22 milyon dolar kazandı. Bu paranın büyük kısmını, X.com adlı kurucu ortağı olduğu bir finansal hizmetler şirketi olan sonraki girişimine yatırdı. PayPal.com’a hizmet veren bir şirketle birleştikten kısa bir süre içinde şansı artarak X.com’u kurduktan üç yıl sonra, Paypal.com ile ortak oldular ve 1.5 milyar dolara eBay’e sattılar.

Büyük Kumar

Paypal.com’un satın alınmasıyla Elon’ın net kazancı 123 milyon dolara çıktı. Şimdi, bu noktada Elon erken emekli olabilir ve gün batımına doğru yola çıkıp sonsuza kadar mutlu yaşayabilirdi. Ama efsaneler böyle yapmaz. Elon bunun yerine büyük bir kumar oynadı, iki ayrı şirkete yeni milyonlar bulması halinde büyük yatırımlar yapacaktı. Bunlardan biri elektrikli ulaşıma odaklanan yeni başlayan bir otomobil üreticisi Tesla Motors, diğeri ise ticari uzay araştırmaları yapan cehennem gibi bir şirket olan SpaceX idi.

Çoğu insanın terk edeceği yerde Elon eğildi. Eğilerek, parasını, kanını, terini ve gözyaşlarını her iki şirketinde başarılı olması için akıttı. Tasarım, mühendislik ve geleceğe olan tutkusu, her iki alanda da başarılı olmasını sağladı.

Tesla şu anda yarım trilyon doların (515 milyar dolar) biraz üstünde bir değerle dünyanın en değerli şirketlerden birisi. SpaceX de son zamanlarda 46 milyar dolarlık bir değerle ilerleme kaydetti. Elon’ın büyük kumarı meyvesini veriyor gibi gözüküyor.

Elon Musk’ın Kalıcı Başarısı

Elon Musk’ın başarısı, Tesla, SpaceX ve bu yol boyunca yatırım yaptığı, ortaklaşa kurduğu bir avuç diğer öncü şirketlerle beraber bitmek tükenmek bilmeksizin şekilde sınırları zorlayarak büyümeye devam ediyor.

Peki Elon’ın devamlı başarısının sırrı nedir? Şöyle söylemek gerekir ki, Elon’ın ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olması, başarılarında büyük bir rol oynamıştır. Ne kadar zeki olsa da, Elon’ın asıl başarısı, tutkusu tarafından yönlendirilen ve inanılmaz iş ahlakı tarafından desteklenen hırsı sayesindedir.

Elon Musk

Başarı İnancı

Buna ek olarak Elon, enerjisinin çoğunu gerçekten önemli olan faaliyetlere ve girişimlere odaklıyor. Mezuniyet konuşmalarında ve söyleşilerinde, önemsiz şeylerle vakit kaybetmediğini belirtti. En güzelini şu alıntıyla söyledi:

“Gürültü yerine işarete odaklanın. İşleri gerçekten daha iyi hale getirmeyen şeyler için zaman kaybetmeyin.”

Eşit ölçüde önemli olan, Elon’ın para için bir şeyler yapmamasıdır. Doğrusu, paranın onun için önemli olmadığını açıkça belirtti. Umurunda olan tek şey, hayattaki temel hedefleri ve görevleri gerçekleştirmek. Bu yüzden, Elon’ın başarılı olmasına yardımcı olan şey, yürütmeye olan bağlılığı ve işleri gerçekleştirmek için insanüstü iş ahlakıdır. İş ahlakını çok iradeli bir şekilde şu alıntıyla özetliyor:

“Cehennem gibi çalış. Demek istediğim haftada 80 ila 100 saat koymak zorundasın. Bu başarı şansını artırır. Başkaları 40 saatlik çalışma haftası harcıyorsa ve siz 100 saatlik çalışma haftası harcıyorsanız, o zaman aynı şeyi yapıyor olsanız bile, onların bir yılda başarması gereken şeyi dört ayda başaracağınızı bilirsiniz.”

Son olarak, Elon’ın bu kadar çok başarıya ulaşmasına yardımcı olan asıl kilit unsur, risk alma konusundaki istekliliği olmuştur. Doğrusu, bütün kariyeri birbiri ardına büyük riskler almak üzerine kuruluydu. Gerçeği söylemek gerekirse fikirlerini gerçeğe dönüştürmeye yönelik korkusuz yaklaşımı ve bu fikirleri hayata geçirmek için gerçekleştirdiği korkusuz eylemi, Elon’ın başarısının çoğunun anahtarıdır. Bu korkusuz tavrını en iyi şu sözlerle özetliyor:

“Bir şey yeterince önemli olduğunda, ihtimaller lehinize olmasa bile yaparsınız.”

 

Dogecoin

Bir Vizyonerin Zihnine Dikkatle Bak

Elon’ın fütürist arayışlarını yönlendiren düşünce tarzına daha iyi bakmak için alıntılarını incelemeyi düşünebilirsiniz. Bu liste Elon Musk’ın alıntılarına başlamak için harika bir yerdir. Ayrıca başkalarının onun hakkında oluşturduğu harika videolardan bazılarını da izleyebilirsiniz.

Önemli Çıkarımlar

Elon Musk’ın başarıları ve genel olarak yaşam yolculuğunun bize öğreteceği çok şey var. “Elon Musk’ın Başarı Hikayesi”nin sizi milyarder bir girişimci olmanın mümkün olduğuna ikna ettiğini umut ediyoruz. Onun ilham verici hikayesi, aynı zamanda büyük başarılar için doğru yolda ilerleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olmalıdır. Fakat daha da önemlisi, özellikle amacınızı, azim, tutku, merak, kuvvetli bir iş ahlakı ile ve bu fikirleri gerçekleştirmek için korkusuz bir gayret ve çaba ile desteklerseniz, başarıyı yakalayabileceğinizi anlamanız an meselesidir.

Bu nedenle, önemli çıkarımları takip edin ve gökyüzünün sizin için nasıl gerçekten sınır haline geldiğini izleyin.

Bir dahaki sefere kadar çabalamaya devam edin!

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Augur (REP) Nedir?

Linkedin

LinkedIn İstatistikleri ve Gerçekleri