içinde

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Play-To-Earn (Oyna-Kazan) Oyunları – 2

NFT oyunları her stil ve türde olabilir, bu durum oynamak istediğiniz oyuna karar vermeyi zorlaştırabilir. Bu yılın dikkat çeken play-to-earn oyunlarını daha önce derlemiştik, şimdi serinin ikinci kısmıyla devam edelim. 

Oyunlarda NFT Nedir?

NFT’ler oyun içindeki varlıklar olarak kabul edilebilir. Bunlar oyun içi öğeler, giysiler, görünümler vb. olabilir. Daha önce öğe olarak satın almanız gereken herhangi bir şey artık NFT olabilir.

NFT Oyunları Neden Önemli ?

Bu projeler, oyun içi para birimleriyle gerçekleşen ekonomi deneyleridir. Mevcut dünyayı tamamen enflasyonist bir para birimine dayalı olarak görüyorsanız, bu oyunları deflasyonist mekanikleri kullanan alternatif ekosistemler olarak düşünebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi; Oyunlar, hem görsel hem de teknik açıdan ilk günlerini yaşasa da gelecek için heyecan yaratıyor. Şimdi dikkat çeken oyunlar serisinin ikincisine bir göz atalım.

Treeverse 

Treeverse geliştirme aşamasında olan NFT oyunlarından biridir. Her ne kadar geliştirme aşamasında olsa da Treeverse karakterlerini satın alma şansınız var. Oyun MMORPG’yi (massive multiplayer online role-playing game), MOBA (multiplayer online battle arena) ile birleştirerek zengin bir açık dünya yaratmayı vaat ediyor. 

Treeverse, Triple A seviyesine ulaşmayı hedefliyor. Oyun, kripto topluluğunda hype’lanmış durumda. Cycle of the Shroom ve Punks Comic’teki çalışmaları ile tanınan Ric Galbraith, yazar olarak gruba dahil edildi. 

Erken olmakla birlikte, arsalar ve karakterler satın alabilirsiniz (oyunun 25 milyon dolarlık seed investment fund’ı var). Bununla birlikte oyunda sanat seviyesinin en üst düzeyde olduğu söylenebilir. Büyük ölçüde anime referanslarından yararlanan karakterlerin tamamı elle çizilmiştir. 

Bridgeworld (TreasureDAO)

TreasureDAO ekosisteminin ilk oyunu olan Bridgeworld, para birimi olarak Magic Token kullanıyor. TreasureDAO’yu bir dizi oyunu barındıran ve birbirine bağlayan merkeziyetsiz ‘Nintendo of the metaverse’ olarak düşünebilirsiniz. 

Bridgeworld’ün amacı, çeşitli şekillerde (görevler, madencilik vb.) hazineleri toplamaktır. Hazinelere sahip olmak, Atlas Mine’da stake potansiyelinizi artırır. Bazı strateji oyunu tasarımlarında olduğu gibi oyuncular gruplara katılabilir ve bu şekilde madencilik güçlerini artırabilirler.

Bridgeworld ile uygulamaya konan pek çok yenilikçi ve izlenmesi gereken oyun tasarımı teorisi söz konusu olduğu söylenebilir.

Star Atlas

Bu play-to-earn; uzay araştırmalarını madencilik, trading ve savaşla birleştirerek Elite’e yakın bir deneyim vaat ediyor. Ancak Star Altas’da galaktik çabalarınız karşılığında değer kazanıyorsunuz. 

Star Atlas, Triple-A oyun görselleri ve performansı sunmayı hedeflemekle birlikte gelecekteki NFT oyunları için standardı belirleyebilir. PvP (Oyuncuya karşı oyuncu) ve PvE (oyuncuya karşı çevre) görevleri henüz piyasaya sürülmedi. Ancak oyun pazarından gemiler ve öğeler satın alarak bir filoya yatırım yapabilirsiniz. 

Star Altas, ücretsiz oyun seçeneği sunmuyor dolayısıyla oyuncular bu play-to-earn modeline soğuk yaklaşabilir. 

Parallel

Parallel, Magic’e benzeyen bir bilim kurgu kart oyunudur. Hikaye, farklılıkları çözmek ve evreni kurtarmak için farklı ırkların ortak doğruları bulmak amacıyla bir araya gelmesi gibi kavramlar etrafında dönüyor. Bu da Parallel’in kart toplamada topluluk temelli bir iş birliği yönü olduğu anlamına gelebilir. 

Oyun henüz piyasaya çıkmamış olsa da, kart koleksiyonları pack drop’lar halinde piyasaya sürülmektedir. Birbirinden değişik kart toplama yaklaşımları, PRIME Token’ın piyasaya sürülmesiyle farklı ödüller verir. Bu, ekibin ve diğer ortakların bir dizi yeni proje sunmayı planladığı Echelon eko-sisteminin kapısını açıyor.

Başlamak için en iyi yer, projenin amaçlarını detaylandıran Prime Proposal whitepaper’ının incelenmesidir. Kart savaş oyunları zaten mevcut olsa da Parallel, kripto tabanlı ticari kart oyunu türünü sanat, hikaye anlatımı ve DEFI (merkeziyetsiz finans) mekaniği ile yeniden icat etmeye çalışıyor. Örneğin, kartların yeniden basımı olmayacak ve nadirlik seviyesi düşmeyecek.

Wizards and Dragons: Reborn

Wizards and Dragons: Reborn, Wool Game adlı başka bir oyunun açık kaynak kodundan yaratılmıştır. Reborn, buradan gelmektedir. Geliştirici, önceki oyunun başarısız olduğu kısımları iyileştirmenin yolunu gördü ve bir topluluğu çok hızlı bir şekilde harekete geçirdi.

RPG (role-playing video game) şekilnde oynanan Wizards and Dragons: Reborn’da oyuncular Wizzard’ların PvP mücadelelerinden GP Token toplarken, diğer taraftan Wizzard’lar GP Token’larını çalmaya çalışan ejderhalardan kaçar. 

Wizards and Dragons: Reborn ilgi çekici ancak şu aşamada NFT tarafının oyunu gölgede bıraktığı hissi söz konusu. Bu projenin yeterince gelişip gelişemeyeceğini zaman gösterecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Biden’ın Kripto Kararnamesi

Bitcoin (BTC) Düşüşleri Bitti mi? Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri