in

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Play-To-Earn (Oyna-Kazan) Oyunları – 1

NFT oyunları, oldukça farklı çeşide sahiptir ve bu durum oynamak istediğiniz oyuna karar vermenizi zorlaştırabilir. Bu yılın dikkat çeken play-to-earn ve NFT oyunlarını sizin için derledik. 

Bazıları sıradan canavar yetiştirdiğimiz RPG’lerdir. Diğerleri ise daha derinliklidir, strateji simülasyonları içerir. Hepsi play-to-earn olmayabilir bazıları sadece düz oyundur. Kripto para birimlerini ve blokzinciri teknolojisini barındıran geniş oyun yelpazesi, NFT oyunu kavramını anlamlandırmayı zorlaştırıyor. NFT oyunları ana akım deneyimlerden farklıdır. Satın alınan veya kazanılan öğeler gerçek parayla oyunlar içinde ve oyunlar arası satılabilir veya trade edilebilir. NFT’nin kendisi de bir oyunda kısmi sahiplik olarak kullanılabilir.

Oyunlar, hem görsel hem de teknik açıdan ilk günlerini yaşasa da gelecek için heyecan yaratıyor. Şimdi dikkat çeken oyunlara bir göz atalım.

Axie Infinity

Canavar yetiştirme RPG’si Axie Infinity; NFT oyunlarının işe yarayabileceğini, ödüllendirici ve her şeyden önce eğlenceli olabileceğini gösterdi. Oyunun ana fikri; bir Axie edinerek her biri önceki jenerasyonundan kişisel özellikler kalacak şekilde başka Axie’ler yaratmak için onları yetiştirmek üzerine kuruludur. Nadir türlerin büyük miktarda paralar kazandırdığı NFT piyasasında veya oyun içinde Axie’leri toplayabilir veya trade edebilirsiniz. 

Oyun; Quest, PVP (player vs player) ve Adventure gibi standart modlara sahiptir. Oyuncular, Axie yetiştirme karşılığında oyunun utility token’ı olan Smooth Love Potion (SLP) kazanır. Axie Infinity, birçok yönden Pokémon veya Digimon’a benzer bir oyundur.

Axie’leriniz bir blokzincirinde kayıtlı olduğundan, nadirlikleri ve değerleri size gerçek para kazandırabilir. Bu, play-to-earn modeli NFT oyunlarının en bilindik özelliğidir. Bu durum, değer yükseldikçe harika olabilir; ancak değer düşüşünü de dikkate almak gerekir. Bu nedenle Axie Infinity’nin oyuna dayatılan piyasa güçlerini dengelemek için Elder Scrolls Online gibi oyunlara benzer, oynaması ücretsiz bir modeli de var. Ancak; burada Axie’lerin gelişimi sınırlı. 

The Sandbox

The Sandbox, başarılı NFT oyunlarından birisidir ve başarısını bir oyun olmasından ziyade birçok yönden yaratıcı bir platform olmasına borçludur. The Sandbox’ı NFT destekli bir Minecraft veya Roblox olarak düşünebilirsiniz. Hem oynayabilir hem de varlık ve oyun oluşturabilirsiniz. The Sandbox’ta yarattıklarınızın sahibi siz olduğunuz için, dijital varlıklarınızı SAND Token kullanarak satabilir veya trade edebilirsiniz. 

The Sandbox’ın diğer önemli özelliği ise oyun modudur. Burada kendi dünyanızı geliştirerek oyunlar-deneyimler ekleyebilir ve içinde bir metaverse inşa edebilirsiniz. Diğer oyuncuların dünyalarını keşfedebilir, oyun oynayabilir ve içeriği kendi evreninize aktarabilirsiniz. Bunları LAND Token ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu token ayrıca oyunculara yeni araçları oylama ve projenin yönü hakkında oy kullanma olanağı verir.

Voxel görselleri Minecraft’ı andırsa da The Sandbox’ta yapabileceğiniz çok daha fazla şey ve sahiplik durumu var. Oyuncuların, diğer kullanıcılarla birleşerek geniş bloklu renkli krallıklar oluşturmak üzere evrimleşmesini izlemek büyüleyici olabilir. Fortnite’a benzer şekilde, AMC’nin The Walking Dead’i gibi büyük markalar, The Sandbox’ta ortak olmak ve yer almak için sıraya giriyor. Diğer taraftan NFT oyununun hala Alpha aşamasında oluğunu belirtmekte yarar var. 

Gods Unchained

Buradaki fikir, kartları ve kart kombinasyonlarını kullanarak diğer oyuncularla savaşmaktır. Her bir kartın benzersiz özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu nedenle kartlarınızı kullanmak için onları iyice anlamalısınız. Oyunda kazanabilmek için önemli olan elinizin değeri değil güçlü bir strateji yaratabilmenizdir. 

Gods Unchained; ücretsiz olması, beceriyi ödüllendirmesi ve geleneksel fikirleri geliştirmek için NFT’leri kullanması sayesinde başarılı oldu. Oyunda kartlar, oynanarak ve deneyim puanları toplanarak kazanılır. Bu kartlar, kripto piyasası Immutable X’te para karşılığı veya oyun içinde GODS Token cinsinden satılabilir. Diğer taraftan geliştirmek veya nadir yeni versiyonlar yaratmak amacıyla kartları birleştirmek ve yeni kart paketleri satın almak için GODS Token kullanabilirsiniz. 

DeFi Kingdoms

Sürdürülebilir blokziniciri Harmony’ye dayanan DeFi Kingdoms, NFT’lerin değerinden yararlanan ve onu nostaljik fantezi piksel sanatıyla içi içe geçiren ilk oyunlardan biridir. DeFi Kingdoms, klasik oyun tasarımı ile NFT’lerin altında yatan faydayı birleştirerek NFT’lerin oyunlarda kullanımına ışık tutuyor. DeFi Kingdoms’ı, XP ve öğeler için araştırma yaparak, oyun içi kaynaklarınızı yöneterek ve kahramanınızı geliştirerek bir retro RPG’de oynar gibi oynayabilirsiniz.

DeFi Kingdoms oynayarak Harmony One kripto para birimine dönüştürülebilen JEWEL Token biriktirebilirsiniz. DeFi Kingdoms, hikaye anlatımı yoluyla insanlara NFT ve kripto kavramlarını açıklamayı mümkün kıldı. DeFi Kingdoms, NFT’lere açılan bir kapı olsa da oyunu oynamak henüz ücretsiz değildir. 

Splinterlands

Splinterlands’in amacı, fiziksel kart oyunlarındaki toplama ve takas etme mekaniklerini dijital olarak sunmaktır. Doğrulanmış nadirlik yaratılarak oyunculara dijital kartları takas edip-toplayabilme imkanı sağlanması NFT’lerin güçlü yönlerinden biridir. Splinterlands’deki her eylem, Hive blokzincirine kaydedilir ve böylece her şeyin kanıtlanabilir olmasını sağlanır. 

Splinterland’in oynanışı, Gods Unchained’e ve NFT olmayan Hearthstone oyunu gibi diğer stratejik kart dövüş oyunlarına benzer. Kartların değerleri ve istatistikleri vardır, bazıları nadir olduğundan daha değerlidir. Diğer taraftan oyunda kartlar birleştirilerek güç artışı gerçekleştirilebilir. 

Gods Unchained’in aksine Splinterlands oynamak için ödeme yapmanız gerekir, yani başlamadan önce yeni bir kart paketi satın almalısınız. Aldığınız kartlar rastgeledir. Ancak; oyuna girdikten sonra, savaşlardan ve görevlerden daha fazla kart kazanabilirsiniz.

Sorare – Fantezi Futbol

Fantezi futbolu ve Panini çıkartmalarını seviyorsanız, Sorare – Fantasy Football aradığınız NFT oyunudur. Oyun, haftalık turnuvalarda dünyanın önde gelen futbol liglerinin gerçek istatistiklerini ve olaylarını birleştirir. 

Futbolcuların kartlarını toplayın ve haftalık müsabakalara katılmak için beş yıldızdan oluşan bir deste seçin. Tıpkı Fantasy Football’da olduğu gibi futbolcularınızın bir hafta içinde sergilediği performans, puanınızı belirler. Oyunda Real Madrid, Liverpool ve Bayern Münih dahil olmak üzere 200’den fazla lisanslı kulüp var.

Başlangıç paketini almak ücretsizdir. Sorare – Fantasy Football oynayarak nadir kartların yanı sıra Ethereum da kazanabilirsiniz. Ancak; ilerlemek ve daha fazla maç kazanmak istiyorsanız süper nadir kartları satın almanız gerekebilir. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

CheersLand Yaklaşan Dx Spot IDO’sunu Duyurdu

Rus Hükümeti Kripto Yasa Tasarısını Parlamentoya Sundu