içinde

Son On Yılda Ortaya Çıkan En Büyük 10 İcat

iPad’lerden kendi kendini kullanabilen arabalara kadar 2010’ları tanımlayan yeniliklere göz atın. 2010’ların başında, akıllı telefonların ilk ortaya çıktığı zamanlarda; yapay zekanın kullanıcılara yönelik birkaç tane uygulaması vardı. Kendi kendini kullanabilen arabalar ise bilimsel bir hayalden ibaretti.

Zaman geçtikçe teknoloji ilerledi ve çok şey değişti. Burada 2021 yılı devam ederken son 10 yılın en büyük ve en önemli icatlarına göz atabilirsiniz.

1. Google Asistan

Google Asistan; fotoğraftan yüz tanıma ya da satrançta kullanıcıyı yenme gibi yapay zekanın ilk özelliklerinden farklı; genel yapay zekaya en yakın yapay zeka ürünüdür. Asistan; ilk olarak Google Home akıllı hoparlörüne, Google telefonlarına ve diğer cihazlara yüklenerek insanlarla sesli şekilde konuşur.

Google Asistan - Kişisel Google'ınız

Sizin talimatınızla çeşitli mesajlar, takvim hatırlatıcıları oluşturabilir ya da sorularınızın cevapları için interneti tarayabilir. Bu işlemleri bazen daha mizahi bir dille gerçekleştiren Asistan, konuşulan kelimeleri anlık olarak 27 farklı dile çevirebilir. Asistan, kullanıcılarının ne demek istediğini anlamak söz konusu olduğunda Siri ve Alexa’yı da geride bırakıyor.

2. Crispr

 

Teknoloji hala ilk zamanlarını yaşıyor olmasına ragmen Crispr olarak bilinen gen düzenleme sisteminin dünyayı değiştirme potansiyeli inkar edilemiyor. Crispr, aslında istenmeyen DNA ipliklerini yani hastalıkları kesip atmak veya bu iplikleri yenileriyle değiştirmeye yaratan bir teknolojiyi ifade ediyor. Bu teknoloji, bilim adamları ve startup’lar tarafından orak hücre anemisinden kansere kadar birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

CRISPR Gen Düzenleme Yöntemi Nedir? CRISPR-Cas9 Sistemini Kullanarak  Genleri Nasıl Düzenleriz? - Evrim Ağacı

Bu teknolojiyi lisanslanmasıyla ilgili olarak Berkeley ve MIT arasında hala devam eden bir patent savaşının olması bile bu teknolojinin kullanımını yavaşlatamadı. 2018’in sonlarına doğru Çinli bir bilim insanı, genetiği değiştirilmiş insan embriyoları yarattığını açıkladı. Bu yüzden birkaç on yıl geriye dönüp baktığımızda insanlığın yanlış yaptığı yerin burası olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara rağmen iyimserliğimizi korumak için de sebeplerimiz yok değil.

3. SpaceX’in Yeniden Kullanılabilen Roketi

Aynı zamanda Twitter kullanıcısı olan Elon Musk hakkında bildiklerinizi düşünün. Elon Musk, vizyoner fikirlere ve bu fikirlerini hayata geçirdiğinde dünyayı değiştirebilecek güce sahip olan bir insan. SpaceX, son 10 yılın büyük bir kısmını yeniden kullanılabilir roket sistemini geliştirmekle geçirdi. Falcon 9 roketi 2015 yılının aralık ayında fırlatılarak yörüngeye bir yük getirdi. Falcon 9, bu olayın hemen ardından Cape Canaveral’a iniş yaptığında yeni bir uzay yolculuğu çağını da başlatmış oldu.

Roket Fırlatma, Roket, Kalk Git, Uzay Mekiği

 

Bu fırlatılma işlemi yaklaşık 62 milyon dolara yani bir kilo kargo başına 2500 dolara mal oluyor. Bu ise fırlatma işleminin güncel maliyetinin 10 yıl önceki maliyetinin yaklaşık dörtte birine eşit olduğunu ifade ediyor. İşlem maliyetinin azaltılması ise bu alanı startup’lar için erişilebilir bir hale getiriyor. Ayrıca; maliyetin azaltılması, olası bir Dünya’yı terk etme ve medeniyeti Mars’a taşıma durumunda da insanlığın işini kolaylaştırmış oluyor.

4. Venmo

Venmo’nun konsepti; akıllı telefonunuzdaki birkaç düğmeye dokunarak insanlara anında para göndermek gibi son derece basit bir işleme dayanıyor. Üniversitede oda arkadaşı olan Andrew Kortina ve Iqram Magdon-İsmail tarafından 2010 yılında başlatılan Venmo; insanların yemek faturalarını paylaşmaları ya da kiralarını ödemeleri için yeni bir yol ortaya koydu.

Venmo Review | PCMag

Venmo,  geriye ise seleflerinin borçlarını nasıl ödediğini merak eden bir nesil bıraktı. 2015 yılında PayPal tarafından satın alınan şirket, çoğu büyük bankanın sahip olduğu dijital müşteri veri tabanından daha büyük bir dijital müşteri veri tabanına sahip bulunuyor. Venmo, yıllık 40 milyon kullanıcıya sahip ve 2019 yılının ödeme hacmi 100 milyar doların üzerinde bulunuyor.

5. Nest Termostatı

Yıllar öncesinde dikkat çekici biçimde tasarlanan termostatlar için ayrı bir pazar oluşacağı hiç kimsenin tahmin etmediği bir şeydi. Tony Fadell iPod’un mucidi; Matt Rogers ise eski bir Apple mühendisi idi. Bu ikili, tarihin en popüler cihazlarından birini tasarladıktan sonra 2010 yılında akıllı termostat şirketi Nest’i kurdular. Nest’in termostatı bir sıcaklık programını önceden tanımlamanıza olanak sağlar. Bu termostat, zamanla alışkanlıklarınızı öğrenir.

Nest Learning Thermostat - Programs Itself Then Pays for Itself - Google  Store

Ayrıca hareket algılama, Wİ-Fİ’a bağlı cihazları referans alma gibi işlemlerle birinin evde olup olmadığını algılayabilir ve buna göre ayarlamalarda bulunabilir. Tüm bunlar, kullanıcılar evde yokken evin kullandığı enerji miktarını azaltarak kullanıcıların cebinden çıkan parayı ve gezegendeki gereksiz karbon emisyonlarını önlemeye yöneliktir. Bunların ışığında 2014 yılında Google’ın Nest’e 3.2 milyar dolar ödeme yaptığını söylemek okuyuculara belki de sürpriz olmayacaktır.

6. iPad

iPad, 2010 yılında piyasaya ilk sürüldüğünde büyük bir telefon ve küçük bir bilgisayar arasındaki garip boyutu ve adı sebebiyle birçok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Buna karşılık iPad, bugüne kadar 400 milyondan fazla sattı ve kendisine Amazon, Microsoft, Samsung ve Google gibi rakipler yarattı.

Eller, Ipad, Tablet, Teknoloji, Dijital Tablet

Günümüzde ise tabletler, iş hayatının olmazsa olmaz cihazları arasında yer alıyor. Sadece yemek endüstrisine bakıldığında bile tabletlerin yazar kasaları değiştirerek ve envanter takibine yardımcı olarak bu endüstriyi daha verimli hale getirdiği görülebilir. Şu anda bir milyondan fazla yerel iPad uygulaması App Store’da bulunuyor ve emlak, tıp, eğitim gibi birçok farklı sektöre hizmet ediyor.

7. Kendi Kendini Sürebilen Arabalar

Google ve Apple, son 10 yılın ilk yarısında tamamen otonom arabaları gizlice test etmeye başladı. Büyük otomobil üreticilerinin çoğu ve Uber, Lyft gibi araç çağırma şirketleri de o günden itibaren aynı şeyi yapmaya başladı. Bu sayede kullanıcılar bugün Phoenix ve Pittsburgh gibi şehirlerde beta testi yapılan sürücüsüz taksilerle karşılaşabilirler.

Tesla'nın merakla beklenen Model 3 otomobili sonunda görücüye çıktı -  Webrazzi

Makine görüşü ve bazı süper gelişmiş yapay zeka ürünleri sayesinde teknoloji yolculara çok daha güvenli bir yolculuk vaat ediyor. Buna ek olarak en iyimser olasılıklara göre tamamen otonom bu araçlarla yapılan yolculukların yüzde doksanı daha az ölümle sonuçlanıyor. Ancak  yaklaşık dört milyon kamyon ve taksi şoförünün de içerisinde bulunduğu bir grup, bu yeniliğin yollarda yaygınlaşmasına sıcak bakmıyor.

8. Tüketici LED Ampul

 

LED ampuller, onlarca yıldır kullanılan ve enerji tüketiminin yüzde doksanını ısı üretmek için harcayan akkor ampullerden daha verimlidir. Bununla birlikte LED ampuller;  hantal yapılı ve maliyetli olduğu için 2010 yılına kadar büyük endüstriyel alanlar dışında hiçbir alanda kullanılmaya uygun değildi.

Lamba, Işık, El, Fikir, Ampul, Karanlık, Aydınlatma

GE ve Philips gibi üreticiler, sonradan çıkan ve verimliliği zorunlu kılan federal yasalar karşısında günlük tüketicilere yönelik ampuller geliştirdi. LED ampuller, akkor ampullerin kullandığı enerjinin yüzde 20’sini kullanır ve 25.000 saate kadar dayanabilir. Yani ortalama bir kullanımda LED ampul, 10 yıldan uzun süre kullanılabilir.

9. Ring Akıllı Kapı Zili

Ring’in kurucusu Jamie Siminoff, 2013 yılında Shark Tank’a ilk kez akıllı kapı zilini taktığı zaman bu olay oy birliği ile reddedildi. Buna karşılık Amazon, beş yıl sonra Siminoff’un şirketini 1 milyar dolara satın aldı. Wİ-Fİ özelliğine de sahip olan akıllı kapı zili, yerleşik hareket sensörleri etkinleştirildiği zaman otomatik olarak video kaydetmeye başlıyor.

Buna ek olarak iki yönlü bir interkom, ev sahiplerinin bir uygulama aracılığı ile kapıda karşılarındaki kişiyle konuşmasına olanak sağlıyor.  Los Angeles Polis Departmanı, Ring kurulduğundan beri hırsızlık oranlarında yüzde 50 azalma görüldüğünü açıkladı.

Ring Wi-Fi Etkin video kapı zili

Ring sayesinde YouTube, ev sahiplerinin verandalarındaki projektörler açıldığında ya da ev sahibinin ‘’Kim Var Orada?’’ sorusu karşısında kaçan hırsızların videoları ile dolup taşıyor. Aktivistler ve kanun koruyucular ise polis departmanlarının Ring’le yaptığı gözetim ortaklıkları ile ne tür bilgilere erişebildiğiyle ilgili Amazon’u daha fazla bilgi vermeye çağırdılar.

10. Tesla Powerwall

Güneş enerjisi zamanla ülkenin birçok yerindeki gaz ve kömürden daha uygun fiyatlı hale geldi. Bu durum karşısında ise yeni bir zorluk ortaya çıktı. Bu zorluk, evlerin fazla enerjiyi depolaması; gerektiğinde de kullanması için bir yol bulmayı içeriyor. Tesla tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen Powerwall, yüksek düzeyde gelişmiş yetenekleriyle enerji kullanımınızın yoğun olmadığı zamanlarda enerjiyi topluyor.

Powerwall | Tesla

Bu işlemin ardından da topladığı enerjiyi yoğun zamanlarda kullanılacak şekilde programlamanıza imkan sağlıyor. Kaliforniya’da, Arizona’da ve Massachusets’te bulunan ve kullanım zamanına göre değişen enerji fiyatı uygulaması, eyaletlerde de uygulanmaya başladı. Bu, yerel enerji santrallerindeki baskıyı azaltırken aynı zamanda kullanıcıların da daha fazla para kazanacağı anlamına geliyor. 

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

KuCoin

Tellor ve IX Swap Kucoin’de Listeleniyor: $TRB ve $IXS Nedir?

Bitcoin

Kriptopara Piyasası Sert Düşüş Yaşadı