içinde , ,

Son Günlerde Popüler Olan Taraftar Tokenları Nedir?

Futbol kulüplerinin, günümüzün dijitalleşen dünyasında taraftarlar ile yeni etkileşim aracı olarak dizayn edilen bu taraftar tokenları gerçek bir pazarlama aracı olarak görüldüğü oldukça aşikar. Özellikle Covid-19 nedeniyle seyircisiz oynanan spor müsabakaları sonrası kulüplerin taraftarları ile iletişimini sağlıklı ve yaratıcı bir şekilde devamını sağlayacak blockchain tabanlı tokenlar ile kulüpler için bir yeni bir ek gelir kapısı da oluşturulmuş durumda. Bu sadece gelir amaçlı değil, taraftarların da aktif olarak belirli konularda karar alma süreçlerine dahil edilmesi ve bu bağlamda kendileri takımlarının bir parçası olarak hissetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Futbol kulüplerinin taraftarları ile kurduğu ilişkiler ve taraftarlık tanımı, blockchain teknolojisiyle birlikte değişime uğruyor. Futbol kulüpleri özellikle pandemi nedeniyle gelir kalemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle son zamanlarda blockchain teknolojilerine ilgi duymaya başladı. Kripto para şirketleri taraftar tokenları projeleriyle son günlerde ses getirerek bu alanda yeni bir başlangıcın yaratıcısı oldular.

Taraftar Tokenları Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Kripto para, cebimizdeki normal paradan farklı olarak fiziksel bir karşılığı olmayan ancak finansal değeri olan bir birimi temsil etmektedir. Yani bir para ile geçerlilik olan her yerde, istediğiniz her konuda alışveriş yapabilirsiniz anca token ise daha çok bir futbol müsabakası bileti gibidir. Taraftar Tokenları bir takıma veya kulübe özeldir ve şifreli, değişmez bir oylama defterine ve üyelik hakları sahipliğine erişim sağlayan sonlu, dijital bir varlıktır.

Taraftar Tokenları

Tokenize edilmiş taraftar oylama platformu, ayrı bir izinli yan zincirde çalışan Taraftar Tokenlarını kullanır. Fan tokenlarda taraftarlar, token sermaye yatırımına direkt katılarak sistemin içine gerçek bir katılım sağlıyor. Tokenlar ile ödül kazanıyorlar veya ödeme alıyorlar. Taraftar takımın ürünlerini ne kadar çok kullanır veya tanıtımı için çaba sarf ederse hem ürün hem de üzerinde kurgulandığı blockchain sistemi o kadar sağlıklı ve güçlü olacaktır. Taraftar böylelikle sadece pasif bir konumda kalmayıp sistemin bir parçası ve paydaşı haline geliyor.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC) Balinaları Son 10 Saatte Yarım Milyar Dolar Gönderdi

Elon Musk, “Multi-Milyarlık Bitcoin Yatırımının” Sinyallerini Verdi