in , , , , ,

Son Aylarda Gösterdiği Performansla Bitcoin’i Geçen 3 Kripto Para

Geçtiğimiz 3 ay içinde art arda rekorlar kıran Bitcoin, yatırımcıları ve hatta kurumları kripto para piyasasına çekmeye devam ediyor. Bitcoin dışında birçok başka kripto parada da flaş yükselişler gerçekleşiyor. Peki Bitcoin bu denli iyi  performans gösterirken başka hangi coinler bu günlerde en çok göze çarpıyor?

Dogecoin (DOGE)

Ocak 2021’den bu yana Dogecoin hakkında konuşuyoruz. Elon Musk bu coini sahiplendi ve “geleceğin kripto parası” diyerek tweet’ler attı. Bu tweet’lerin ardından yatırımcılar hızlıca Dogecoin alımı yaptılar ve Dogecoin rekor üstüne rekor kırdı. Geçtiğimiz 3 aya baktığımızda Dogecoin fiyatı %2300’den fazla bir yükseliş kaydetti. Bu oran gerçekten de yatırımcıların gözlerini kamaştırıyor

Cardano (ADA)

Dogecoin’den sonra son aylarda dikkat çeken bir diğer kripto paramız Cardano %750’den fazla bir artış gösterdi. Cardano yukarıda bahsettiğimiz gibi atılan bir tweet gibi tanıtım sayesinde değil uzun zamandan beridir var olan gelişmeler sayesinde bu yükselişi kaydetti. Temmuz 2020’de Cardano Shelly Projesini yürürlüğe koydu. Shelly bir staking protokolü ve bu protokol birden fazla sosyal ağ iletişimini birbirine teknolojik altyapıyla bağlıyor. Artan bu ağ sayısı sayesinde Cardano merkeziyetsiz ve daha güvenilir bir sistem oluşturuyor. Bu sistem sayesinde Cardano’nun ölçek çeşitliliği günde 2000 işlemden 25.000 işleme kadar çıktı. Bu veri güvenliğinin ne kadar arttığını bizlere gösteriyor. Bu sağlam temel altyapının ardından son olarak Grayscale’in bu kripto parayla birleştiği haberleri de yayılınca Cardano çok daha fazla değer kazandı.

ETH

Stellar (XLM)

Üçüncü olarak geçtiğimiz 3 ay içinde %550’lik artış göstererek büyük başarı sağlayan Stellar’dan bahsedeceğiz. Stellar bu başarısını uluslararası ödemeleri çok hızlandıran bir altyapı teknolojisine sahip olmasına borçlu. Stellar blockchain ağı çalışmak için XLM’yi (Lumens) kullanmakta. Ocak 2021’de Ukrayna’dan gelen bir haber de Stellar için pozitif sonuçlar verdi. Bu habere göre Ukrayna hükümeti bir kripto para birimleri merkez bankası kurmak istediklerini ve bunu gerçekleştirmek için Stellar ile işbirliği içinde çalıştıklarını söylemişti. Bitcoin’in alternatifleri her geçen gün artıyor. Fırsatların tükenmediği bu dünyada teknoloji bize daha çokça kez şans tanıyacaktır.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin (BTC) 6 Haneli Rakamlara Ulaşabilecek mi?

DeFi

DeFi Ve NFT Dünyasından Yeni Gelişmeler