içinde , , ,

Son Ayın En Önemli 5 Testnet’i

Testnet airdrop’ları, bir projenin özelliklerini yayınlanmadan önce test ettikten sonra kullanıcılara dağıtılan token’lardır. Testnet airdrop dağıtımları genellikle siz testi yaptıktan aylar sonra gerçekleşir.

Önce testnet ve mainnet farkına bir göz atalım.

Testnet (Test Network – Test Ağı), adından da anlaşıldığı gibi blok zinciri geliştiricilerinin, ağın son halini piyasaya sürmeden önce ağdaki tüm işlevlerin çalıştığını test ederek ağın performansını ve ağda yaşanabilecek olası hatalarda neler yaşandığını gözlemlediği deneysel bir ağdır.

Bu deneysel ağ, geliştiricilerin risk almasına, deneme yapmasına ve mainnet’te kullanılacak en iyi ve stabil modeli bulunmasına olanak tanır.

Mainnet (Main Network – Ana Ağ) bir blok zincirinin son, en stabil ve en işlevsel versiyonudur. DApp’lerin halkın kullanımına açık olduğu ağlardır. Tüm işlemler ana ağda gerçekleştirilir. Mainnet’e sahip projeler her zaman daha olgun kabul edilir ve bu da kullanıcılara güven verir.

Şimdi ise son ayın en önemli 5 testnet’ini inceleyelim.

Bundlr Testnet

Bundlr, Web3 veri depolamasını, geleneksel veri depolama kadar hızlı, kolay ve güvenilir kılarak erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen bir projedir. Bundlr’ın amacı, herkesin Web3’ün merkeziyetsiz ve kalıcı veri depolamasından faydalanmasını sağlamaktır.

Merkeziyetsiz, kalıcı veri depolama çözümü olan Arweave için çok zincirli bir çözüm olan Bundlr’da veriler, her zaman hem teşvik edilen hem de dağıtılan merkeziyetsiz bir platformda depolanır. Bu şekilde tüm bireylerin eşit olması sağlanır.

Bundlr’a erişmek için herhangi bir büyük blok zincirini kullanılabilir. ETH, SOL, AVAX ve MATIC dahil olmak üzere herhangi bir token ile ödeme yapılabilir.

Bundlr testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Aptos Incentivized Testnet-3

Aptos’un vizyonu, Web3’ün ana akım olarak benimsenmesini sağlayacak ve gerçek dünyadaki kullanıcı sorunlarını çözmek için merkeziyetsiz uygulamalardan oluşan bir ekosistemi güçlendirecek bir blok zinciri sunmaktır. Misyonu, esnek ve modüler bir blok zinciri mimarisi sağlayarak blok zinciri güvenilirliği, güvenliği ve performansında en son teknolojiyi geliştirmektir. Bu mimari, sık yükseltmeleri, en son teknoloji gelişmelerinin hızlı bir şekilde benimsenmesini ve yeni ve gelişmekte olan kullanım durumları için birinci sınıf desteği sağlamalıdır.

Aptos Incentivized Testnet-3 (AIT-3) ise Aptos topluluk üyeleri için bir ödül programıdır. Tek ihtiyacınız olan bir Aptos validator node operatör olmaya ilgi duymak ve yeni özellikleri test etmeye istekli ve yetenekli olmaktır.

Bu testnete sadece 225 kişinin katılacağını belirtmekte fayda var. Kabul edilen tüm katılımcıların, bildirimden sonraki 24 saat içinde testnet’e katılması beklenmektedir.

Aptos Incentivized Testnet-3 (AIT-3) testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Canto Testnet

Canto, DeFi vaadini yerine getirmek için oluşturulmuş bir Layer-1 blok zinciridir. Yeni sistemler için erişilebilirlik, şeffaflık ve özgürlük sağlar. Organize edilmiş, yerel inşaatçılardan oluşan bir kolektif tarafından yönlendirilen Canto, ücretsiz kamu altyapısı tarafından desteklenen yeni bir ortak kullanım sağlar.

Canto’nun ilk yinelemesi, Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) çalıştıran izinsiz genel amaçlı bir blok zinciridir. DeFi’nin geleneksel sonrası bir finansal hareketle yeni sistemlerin erişilebilir, şeffaf, merkeziyetsiz ve ücretsiz hale getirileceği vaadini yerine getirmek için inşa edildi.

Canto testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Shardeum Testnet

Shardeum, ‘sonsuz’ ölçeklenebilirliğe, yüksek merkeziyetsizliğe ve artırılmış güvenliğe sahip Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu “sharded” (parçalı) bir blok zinciridir.

Start-up seviyesinde olan Shardeum, milyarlarca günlük aktif kullanıcıyı barındırmak için “sharding mimarisini” kullanmayı ve küresel ölçekte merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) izin vermeyi amaçlamaktadır.

Shardeum, Ethereum gibi blok zincirlerinin düşük ölçeklenebilirlik, yüksek ücretler ve düşük verim gibi mevcut eksikliklerini çözmeyi amaçlamaktadır.

Shardeum, ölçeklenebilirlik trilemmasını çözdüğünü iddia eden bir Layer-1 blok zinciridir. Shardeum, merkeziyetsizliği ve sağlam güvenliği sağlarken düşük gaz ücretleri sağlayan EVM tabanlı, doğrusal olarak ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformudur. Ağ, milyarlarca günlük kullanıcıyı ve çok sayıda DApp’i gelecekte Web3’e dahil etmeyi hedeflemektedir.

Shardeum testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Rialto Bridge Testnet

Rialto Bridge; BNB Chain, Ethereum ve yakında Polygon’daki varlıkları Findora’nın gizliliği koruyan platformuna bağlayarak değiştirilebilir ve değiştirilemez token’ları destekler.

Findora Vakfı, Polygon-to-Findora yolunun lansmanını kutlamak ve kapsamlı topluluk testlerini teşvik etmek için “Building Up the Bridge” (Köprü İnşa Etme) kampanyasına sponsor oluyor.

Findora, Rialto Bridge

Rialto Bridge, Venedik’i daha geniş Akdeniz dünyasıyla ilk birleştiren ünlü köprüdür. Aynı zamanda Findora’yı daha geniş Web3 evrenine bağlayan ilk köprünün adıdır.

Rialto Bridge, Findora’nın gizlilik özelliklerini herhangi bir bağlı zincire aktarmasına izin verir ve Rialto’nun açtığı en yeni yol Findora ve Polygon arasındadır. Bu, Findora için daha fazla likidite sağlayacak ve Polygon (MATIC) token’larının ve NFT’lerin Findora’ya geçmesine ve ölçeklenebilir kanıt sistemlerine katılmasına izin verecektir.

Rialto Bridge testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Proof of Burn (PoB) Hakkında Her Şey

TrustFi Haftalık Raporu: 22 – 28 Ağustos