in ,

Son 12 Ayda Yaşanan Hack Saldırılarının Özeti

DEX’ler ve borç verme protokolleri, son 12 ay içinde hacklenme sayısında lider oldu. Çalınan en büyük miktarlar genellikle köprü hackleri ve CeFi platformları ile ilişkili oldu. 

Cryptorankio’nun sağladığı verilere göre hack saldırılarından en çok etkilenen platformlar DEX’ler oldu. Saldırıların %31’inin yaşandığı DEX’ler de yaşanan kayıp ise 201 milyon dolar oldu. DEX platformlarını ise Lending ve Borrowing platformları takip etti. Buradaki saldırılar %25 oranınayken çalınan miktar 307 milyon dolar civarında oldu. 

Listenin devamında ise Yield platformları %9, CeFi platformları %9 olarak karşımıza çıkıyor. Yield platformlarında yaşanan kayıp 23 milyon dolar iken CeFi platformlarında yaşanan kayıp 691 milyon dolar civarında bulunuyor. 

Bridge saldırıları %6 oranındayken yaşanan kayıp, 860 milyon dolar seviyesinde. Cüzdan saldırıları %3’lük dilimi oluştururken kayıp fon miktarı 14 milyon dolar civarında bulunuyor. 

Blok zincir saldırıları %3 civarındayken kayıplar, 513 milyon dolar seviyesinde. Diğer saldırılar ise %15 seviyesinde ve 115 milyon dolar değerinde kayıp yaşanmış. 

12 aylık süreçte yaşanan hack saldırılarının sayısı ise 68’in biraz üzerinde. Çalınan toplam miktar ise 2.22 milyar dolar civarında. 

Çalınan miktara göre ilk 5 kripto saldırısı ise şöyle: 

  • FTX: 450 milyon dolar
  • Euler Finance: 197 milyon dolar 
  • Nomad: 190 milyon dolar
  • Wintermute: 160 milyon dolar
  • Harmony: 100 milyon dolar 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Binance 33. Launchpad Projesini Duyurdu

Chiliz (CHZ) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?