in ,

Solana Yeni ATH’sine Ulaştı: Peki Solana Neden Yükseldi?

Solana dün yeni ATH noktasını belirledi. 60 USD’nin üzerine çıkan Ethereum rakibi majör altcoin, 64.80 USD’ye kadar yükseldi. Bu ani yükseliş, Solana’yı elinde bulunduran yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Bildiğiniz üzere Ethereum rakibi majör altcoinler de popülaritesini arttırıyor. Solana ise Ethereum ile kıyaslandığında hem işlem ücretleri konusunda hem saniyedeki işlem sayısı ile farkını ortaya koyuyor. Solana saniyede 50,000 işlem yapabilme kapasitesine sahip. Bu özelliği ile Bitcoin’den 10,000 kat, Ethereum’dan 3,000 kat fazla işlem yapabiliyor.

Solana aynı zamanda kolay node kurulabilmesi sayesinde dağıtık bir mimariye de sahip. Şu anda 1,000’e yakın node kurulmuş durumda. Tabi ki Ethereum’la kıyaslandığında node sayısı çok az. Ethereum’da 18,016 adet node bulunuyor. Bu karşılaştırmayı yaptığımızda Solana’nın merkeziyetsizlik konusunda biraz problemi var diyebiliriz.

Solana Neden Yükseldi?

Öte yandan Solana büyüyen ekosistemi ile göz çarpmakta. Ekosistemde , 99 adet DeFi projesi, 31 adet DEX (merkeziyetsiz borsa), 25 adet cüzdan,  9 adet stablecoin, 6 adet oracle, 1 adet market place ve daha birçok kategoride artan miktarda proje bulunmakta. Kendilerini, “ekosistemi en hızlı büyüyen blockchain” olarak tanıtmaktalar.

Solana

Artan ekosistemi ve ölçeklenebilirliğiyle öne çıkan Solana, yatırımcılarının uzun vade elinde bulundurma motivasyonunu kendi içinde barındırmakta. Geçtiğimiz gün ise holder’larının yüzünü güldürdü ve yükselen piyasa bileşenleriyle birlikte yeni ATH noktasına ulaştı. Son olarak Solana’nın bu yükselişinin ardında güçlü ve büyümeye devam eden ekosistemi ile ölçeklenebilirlik bulunuyor diyebiliriz.

Bu da ilginizi çekebilir: Solana (SOL) Stake Havuzlarını Başlatıyor

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Solana

Solana (SOL) Kendi Boğasını Yaşıyor

Husl

The Husl CEO’su Crypto Steve Urkel ile AMA Etkinliği