içinde ,

Solana vs. Ethereum

Solana, Ethereum

Layer1 savaşları 2020 yılından beri devam ediyor. 2021’de piyasalardaki değişimden önce Ethereum (ETH), L1 deviydi. Bunun temel sebeplerinden biri Ethereum’un ilk hamle avantajına sahip olmasıydı. Fakat sonrasında süreç değişime uğradı.

Ethereum’un teknik incelemeleri doğrultusunda blockchain üçlemesi olarak bilinen değişkenler ortaya kondu. Bunlar; hız, ölçeklenebilirlik ve güvenlikti. Bunlara sahip olmak her ne kadar mümkün olsa da, aynı anda hepsine sahip olabilmek neredeyse imkansız. Yeni ortaya çıkan Solana (SOL) ise sürece heyecan kattı diyebiliriz. Bu süreci derinden inceleyebilmek adına alt kısımda başlıkları harmanladık.

Solana ve Ethereum: Bir Arıza

Piyasada yanlış anlaşılmalardan biri de yeni ve iyi ikilemidir. Daha yeni olan bir dApp, her zaman daha iyi değildir. Ethereum’un süreç içerisinde olgunlaşması, altında birçok dApp’in sinyalini vermektedir. Bununla birlikte bu dApp’ler, birbirlerinin yolunu açmakta ve birbirine ilham kaynağı olmaktadır.

Fikir Birliği Mekanizması

Bitcoin ve Ethereum için Proof of Work (PoW) kullanılmaktadır. Ethereum’un dayandığı bu modelde kullanıcılar işlemlerini bir sonraki bloğa dahil etmek için teklif vererek rekabet ederler. Buradaki problemlerden biri de olası ağ tıkanıkları ve gaz ücretleridir. Oluşabilecek problemler göz önüne alındığında Ethereum’un Proof of Stake (PoS)’e geçmesi bekleniyor.

PoS ve PoW arasında karşılaştırma yapılacak olursa; öne çıkan farklılıklardan biri de enerji yoğunluk seviyeleri ve özel ekipman kullanımlarıdır. Ethereum’un yanı sıra Solana, Proof of Stake (PoS) kullanmaktadır. Bununla birlikte PoS’in yanı sıra Proof-of-History (PoH) kullanılmaktadır. Mevcutta hem SOL hem de ETH kendi içerisinde stake edilebilmektedir. Solana’nın ayrıcalığı ise PoS ve PoH’i harmanlamış olmasıdır. Böylelikle ağ üzerinde yüksek performans imkanı sağlamaktadır. 

Duruş Süreleri

Duruş süreleri göz önüne alındığında Ethereum başlangıçta birçok problemle karşılaşmıştı. Bu problemleri ortadan kaldırabilmesindeki en büyük avantajı ise OG blok zincirinde olmasıydı. Bunun ötesinde Solana büyüme aşamasında olmasıyla birlikte, bunun zorlukları ile karşı karşıya kalmaktadır. Olaylar zincirine bakıldığında, kapatmaların sebebi Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırıları olarak görülmektedir. Ağa yapılan DDOS saldırı ile Solana birkaç saatliğine kapatıldı. Bu durum Solana’ya olan güvenlerin sarsılmasına sebep oldu.

Diğer bir kapanma ise bir saldırıdan dolayı olmadı. Bu kapanmanın sebebi, ilk DEX teklifi sırasında, botların ağa aşırı yüklenmesiydi. Süreç saniyede 400.000 işlem ile zirve yapan Solana kazası olarak kayıtlara geçti.

İşlem Hızı

İşlem hızı konusunda karşılaşmaya gidildiğinde Solana oyunun kazananı olarak nitelendirilebilir. İşlemlerin işlenmesi söz konusu olduğunda, Solana oyundaki en hızlı blok zincirlerden biri. Bununla birlikte, Ethereum ve Solana arasındaki farklardan biri de ağ mimarisinden geçmektedir. Ethereum’un önceliği sorumluluğu dağıtmak iken, Solana için verimlilikti. Rakamlar üzerinden bir karşılaşma yapıldığında; Ethereum’da 30 TPS iken, Solana’da 50.000 TPS’nin üzerinde işlem yapılabilmektedir. Ethereum’un birkaç yıl içinde birleşmenin ardından 100.000 TPS işlemesi söz konusu.

Programlama Dili

Farklılaşmalardan biri de programlama dilleridir. Bu açıdan bakıldığında; Solana’da Rust C ve C++ kullanılırken, Ethereum’da Solidity kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Ethereum DeFi ve NFT’ler için en popüler blok zinciri platformu. Hatta birçok DeFi dApps önce Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Ethereum haricinde Solidity koduyla çalışan, bir dizi Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu blok zincir bulunmaktadır.

Bunlara Fantom Opera, Avalanche Contract Chain (C-Chain) ve Binance Smart Chain (BSC) gibi popüler zincirler dahildir. Bunların haricinde Rust için birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Rust akıllı sözleşmelerle sınırlı bir dil olmamakla birlikte, finans gibi birçok zincir dışı uygulamada kullanılmaktadır. Buna ek olarak, L1 zincirleri tarafından sıkça kullanılması sebebiyle popülerlik kazanmaktadır. 

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik açısından Ethereum’da karşılaşılan problem PoW’nin doğrulanma sürecidir. Bu sürecin sancılı olmasının temel sebebi zaman ve enerji gerektirmesidir. Solana’nın farklılaşmasının sebebi ise PoH işlemlerinin sıralı olarak doğrulanmasıdır.

Onaylanma ve mempool’un devreden çıkması ile Solana, çok daha hafif ve kolay bir şekilde ölçeklenebilir hale gelmektedir. Piyasa değeri göz önüne alındığında Ethereum oyunu kazanırken, Solana çok daha merkezi yapıdadır. 

Hesaplaşma Sonuçları

Zincirler arasında dikkat edilmesi gereken ilk iki basamağı, Ethereum ve Solana almaktadır. Solana yükselişi ve popülerliği yakalamış durumda olsa da zaman zaman ağ problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Ethereum ise ilerleyişine devam etmektedir. Bununla birlikte beklenen birleşme sürecinin yanı sıra L1 zincirinde rekabet devam etmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 15 Mayıs 2022

Terra Rezervine Yönelik Yeni İddia