in ,

Solana Vakfı, Ağın Durumuna İlişkin Açıklamalarda Bulundu!

Solana Vakfı, resmi Twitter hesabı üzerinden son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. FTX krizinden en çok etkilenen altcoin’lerden biri olan Solana’nın arkasındaki Solana Vakfı, ağın sağlığı hakkında açıklık getirdi.   

Solana Vakfı’nın paylaştığı raporda; ortalama blok süresi, saniye başına işlemler, blok başına işlem birimleri ve ağ üzerinde kullanılan günlük programların verileri yayımlandı.

Paylaşılan tweet dizisinin ilk gönderisinde şu ifadeler kullanıldı:

“Birçok topluluk üyesi FTX çöküşünün ardından SOL ağının sağlığı hakkında sorular sordu. Solana Vakfı, şeffaflık konusunda kararlıdır ve bu kriz dönemi boyunca ağın performansına ilişkin birkaç temel ölçüt derlemiştir.” 

Paylaşılan diğer gönderide ise genel olarak ağın normalden daha karmaşık işlemlerle uğraşmasına rağmen iyi performans göstermeye devam ettiğinden bahsedildi. Ağ sağlığı metriğinin geniş halini görmek için bir de link paylaşıldı. 

Solana Vakfı tarafından paylaşılan tweet dizisi şöyle devam etti:

“Ağ, 8 Kasım’dan bu yana ortalama 2.000’den fazla TPS’ye sahip. Ağ yükseltmeleri, amaçlanan etkiye hizmet ediyor gibi görünüyor. Önceliklendirme ücretleri, yüksek etkinlik dönemlerinde ağın performansını korumaya yardımcı oluyor gibi görünüyor.” 

Ortalama blok süresi, ağ veriminin önemli bir ölçüsüdür. Daha düşük blok süreleri doğal olarak daha yüksek verim anlamına gelir. Vakfın paylaştığı gönderiye göre Solana blok süresi 8 Kasım civarında 0,61 ms’ye kadar yükseldi. Ancak yine de tarihsel ortalamanın altında. 

“Blok başına bilgi işlem birimleri, ortalama işlemin ne kadar karmaşık ve bilgi işlem açısından yoğun olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Bu metrik, muhtemelen piyasa oynaklığının körüklediği alım-satım faaliyetindeki artış nedeniyle 8 Kasım civarında fırladı.”

Açıklanan verilere göre ağ üzerinde kullanılan günlük programlar bu süreçte %5 oranında azaldı. Fakat kabaca son birkaç aydaki kullanıma paralel olarak ilerliyor. 

Vakıf paylaştığı tweet dizisinin sonunda ise şu ifadelere yer verdi :

“Vakfın mali durumu ve ağ sağlığı üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere FTX’in iflasına özgü soruları yanıtlayan ek bir kaynak oluşturdu. Daha fazla bilgi mevcut oldukça bu sayfa düzenli olarak güncellenecektir. Vakıf, ağın sağlığını izlemeye ve uygun şekilde güncellenmiş veriler sağlamaya devam edecektir.” 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

FTX Çöküşü Aptos’u Nasıl Etkiler?

Sei Airdrop Etkinliğine Katılmak için İzlemeniz Gereken Adımlar