içinde ,

Solana Tasfiyeden Son Anda Kurtuldu!

Bir Solana balinası neredeyse bir likidite havuzunu boşalttı ve bu bazı büyük dalgalanmalara neden olabilirdi. Solana ağındaki merkeziyetsiz bir borç verme protokolü olan Solend, borç verme havuzundaki SOL mevduatlarının %95’inin tasfiye edilmesinden son anda kurtuldu.

Tartışmanın odağında borç verme protokolünde çok büyük bir varlığı olan ve içindeki SOL coin’lerinin büyük çoğunluğundan sorumlu olan ve balina olarak bilinen büyük bir hesap sahibi yer alıyor. Hesapta, Solana ağının yerel kripto para birimi olan SOL ile teminatlandırılmış 108 milyon dolarlık US Dollar Coin (USDC) ve Tether’den (USDT) oluşan büyük bir kredi vardı. Kredi, geçen hafta 15 Haziran Çarşamba ve 18 Haziran Cumartesi günleri SOL fiyatı 27$’a kadar düştüğü için tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Nisan başında 1,4 milyar doları aşan Solend protokolünde kilitlenen toplam değer (TVL), Mayıs ayında Terra’nın çöküşü sırasında yarıya inerek 725 milyon dolara düştü ve geçtiğimiz hafta boyunca da hızlı bir düşüş yaşamaya devam etti.

21 Haziran Salı günü öğleden sonra itibariyle ise Solend’de kilitli 247 milyon dolar değerinde varlık ve ödenmemiş kredilerde 171 milyon dolar daha vardı.

Solend’de yaşanacak buu tasfiye, Solend için felaket olurdu çünkü fiyatların geri kalmasıyla birlikte piyasa otomatik olarak tasfiye edilecek olan 21 milyon dolarlık SOL’u (veya teminatın %20’sini) absorbe etmekte zorlanacaktı. Kredi verme protokolü, ciddi şekilde düşük oranlarda neredeyse tüm SOL kredi havuzunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktı.

Solend’in takma adlı kurucu ortağı Rooter, tasfiye memurlarının yangın satış fiyatları için 21 milyon dolarlık SOL’u satın alma mücadelesinin Solana ağını adım adım ilerleteceğini yazdı.
Blog gönderisinde “Bu, Solana ağını zorlayarak kaosa neden olabilir” diye yazdılar. “Tasfiye memurları özellikle aktif olacak ve geçmişte Solana’nın düşmesine neden olduğu bilinen tasfiye işlevini spam gönderecekler.”

Platformdaki kullanıcılarınının varlıklarının bir kısmını başka bir protokole taşımaya ikna eden Solend, tasfiye riskinin bir kısmını azaltmayı başardı, ancak tamamen kaldırmadı. Kullanıcıların protokole hala 84 milyon dolar borcu var.

Topluluk, bu riski azaltmak veya en azından tekrar olmasını önlemek için harekete geçti. Solend topluluğu, 22 Haziran günü hesap başına 50 milyon dolarlık bir borçlanma limiti uygulayacak ve akıllı sözleşmeyi (borç verme protokolünü yöneten bilgisayar kodu) geçici olarak %20 değil %1’i tasfiye edecek şekilde ayarlayacak bir teklifi, ezici bir çoğunlukla onaylamak için oy kullandı.

Adı “Solana” ve “lend” kelimelerinin bir birleşimi olan DeFi ödünç verme protokolü Solend, geçen hafta 108 milyon dolarlık bir stablecoin kredisini (US Dollar Coin ve Tether) teminat altına alan 5,7 milyon SOL’a sahip kullanıcılarla iletişime geçmeye başladı. SOL fiyatı 22.30 $’a düşerse tasfiye edilebilir.

Kurucu ortak olan Rooter, hesabın kontrolünü ele geçirmek için “SLND1” etiketli bir teklif bile sundu, böylece teminat, Solana ağını tıkamayacak (ve potansiyel olarak çökmeyecek) organize bir şekilde tasfiye edilebilecekti. Ancak bu planı desteklemek için oy kullandıktan sonra topluluk planı bozdu.

Solend ekibi, üyelerin oy kullanmaları için 24 saatin yeterli olmadığı yönündeki geri bildirimi aldıktan sonra, “SLND1 ve bunun yürütülme şekliyle ilgili eleştirilerinizi dinliyorduk”, oylamayı geçersiz kılmak için teklif üzerine yeni bir yazdı.

Piyasalar, son günlerde kripto borç verme platformu Celsius’un para çekme işlemlerini dondurduğu ve 3 milyar dolarlık hedge fonu Three Arrows Capital’in borçlarını ödeyememek için alacaklılarla pazarlık yaptığı haberiyle sarsılmıştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

İran, Kripto Madenciliği Çiftliklerini Kapatma Kararı Aldı

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 22 Haziran 2022