in ,

Solana (SOL) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Solana (SOL) 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri olarak şu anda 11. sırada yer alıyor.

2022 yılına Solana (SOL) iyi bir başlangıç yapmadı. Şu ana kadar 2022 yılının en yüksek noktası olan 259.96 dolar seviyesinden düşüş yaşadı. Peki Solana (SOL) kripto para birimi iyi bir yatırım mı?

Kripto para piyasalarındaki volatiliteye ek olarak Solana blok zinciri, devam eden zorluklarla karşı karşıya kaldı. Günümüzde proof-of-work (PoW) veya proof-of-stake (PoS) algoritmalarını kullanarak çalışan diğer birçok popüler blok zincirinden farklı olarak Solana, blok zincirinin güvenli ve merkeziyetsiz bir şekilde hızlı çalışmasına izin veren bir proof-of-history (PoH) algoritması sunan ilk projelerden biriydi.

Solana (SOL)

PoH algoritması nedeniyle Solana blok zinciri saniyede 2.000 işlem gerçekleştirebilir. Bu da onu piyasa değerine göre en yüksek ikinci kripto para birimi olan Ethereum’a (ETH) rakip olarak gösterir. Ethereum, merkeziyetsiz uygulamaların (DApps) oluşturulmasını sağlayan akıllı sözleşmelerle uyumluluğu nedeniyle DeFi‘de lider haline geldi.

Solana Blok Zinciri

Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blok zinciri ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.” Hızlı olmasının yanı sıra Solana, 0,0025 ABD dolarından daha düşük ortalama ücretlere de sahiptir.

Solana’nın ekosistemi bir dizi borç verme protokolünü, DeFi projelerini, NFT pazaryerlerini, Web3 uygulamalarını ve DEX projelerini kapsar. Ayrıca, DeFi ve NFT’ler için oluşturulmuş bir Solana cüzdanı olan Phantom ve merkeziyetsiz bir müzik paylaşım platformu olan Audius’u da içeriyor.

$SOL ne için kullanılır? Solana, ERC-20 standardında çalışan bir kripto para birimi olan SOL tarafından desteklenmektedir. SOL, işlem ücretlerini ve Solana ekosistemindeki herhangi bir satın alma işleminin yanı sıra stake için ödeme yapmak için kullanılır.

29 Mart 2022’de Solana, blok zincirinde “kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturun” uygulaması olan Solana Pay’i başlattı. Kullanıcıların bir banka veya kredi kartına ihtiyaç duymadan bir vitrin oluşturmasına ve düşük ücretli, küresel ödemeleri doğrudan cüzdanlarına kabul etmesine olanak tanır.

Lansmanından bu yana, 600’den fazla trader Solana Pay ile etkileşim kurdu. Diğerleri ekosistemi ödeme akışlarına dahil etmeye başladı ve böylece yeni yatırımcıların blok zincirine katılması için alan teşvik etti.

Daha yakın zamanda, The Solana Foundation ile işbirliği içinde oluşturulan Solana Spaces, 28 Temmuz’da “dünyanın Web3’e adanmış ilk perakende ve eğitim alanı” olarak adlandırdığı ilk fiziksel mağazasını açtı.

Ağ Kesintileri

Solana blok zincirinin ağ kesintilerine eğilimli olduğunu belirtmek önemlidir. Mart ve Nisan 2022 boyunca Solana, yedi tanesi “büyük” olarak belirlenen dokuz kesinti yaşadı.

Solana (SOL)

26 Mayıs’ta Solana web sitesinde yapılan bir durum güncellemesi, blok zincirinin “normalden daha uzun blok süreleri nedeniyle duvar saatlerinin yaklaşık 30 dakika gerisinde kaldığını” gösterdi. Bunun performans veya ağ işlemleri üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen blok gezginleri ve dApp’ler tarafından bildirilen süre, duvar saati süresini yansıtmayabilir.

Gecikme, blok zincirinin çalışmasını etkilemese de yıllık stake ödülleri üzerinde bir etkisi olabilir. Solana, 432.000 bloğa sahip olan her çağda stake edenlere ödül ödüyor. Solana’nın tasarlanmış 400 milisaniyelik blok süresine dayanarak bir yılda 182 dönem olmalıdır. Ancak daha uzun blok süreleri dönem sayısını azaltarak kazançların azalmasına neden olur.

Solana Status’a göre blok zincirinin en son kesintisi 1 Haziran 2022’de dört buçuk saatten fazla sürdü. Bu, 1 Mayıs 2022’de meydana gelen bir önceki kesinti ile geçen aydaki ilk kesintiydi.

Solana (SOL) Avantajları

Çoğu büyük proje Ethereum üzerine kuruludur. Ancak Solana, kendisine benzersiz bir alan oluşturmuştur. Daha hızlı ve daha ucuz olduğu için NFT’ler için büyüyen bir pazar yeri olarak kullanılmaktadır. Daha düşük basım maliyetleri ve yüksek hızlar da Solana’yı daha küçük geliştiricilerin projelerini inşa etmeleri için harika bir yer haline getiriyor. Solana, Ethereum’dan daha riskli olabilir. Ancak ekosistemi zamanla daha karmaşık hale gelecektir.

Geçmişte Ethereum üzerinde daha fazla NFT alınıp satılmış olsa da Solana’nın günlük NFT satış hacminin Ethereum’u aştığı dönemler olmuştur.

NFT’lerin büyümesi konusunda iyimser olan yatırımcılar için Ethereum’un kabaca 10’u büyüklüğünde bir piyasa değeri olan Solana daha iyi bir yatırım olabilir.

Solana için Riskler

Ethereum’u bir proof-of-work konsensüs mekanizmasından bir proof-of-stake mekanizmasına (Solana gibi) dönüştürecek olan Ethereum Merge, işlem ücretlerini düşürürken Ethereum’un hızını ve ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artırmalıdır. Her şey plana göre giderse yükseltme Solana’nın birçok avantajını ortadan kaldırabilir.

Solana (SOL)

Merge tehdidinin yanı sıra Solana ile rekabet eden başka Layer-1 protokolleri de var. Yeni çıkan blok zincirlerinden Aptos blok zinciri buna örnek verilebilir.

Solana (SOL) kripto para projesi için uzun vadeli yatırım için avantajları, riskleri ve ağ kesintilerini ele aldık. Tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız. Sektörde Solana’ya rakip ve ondan daha hızlı olduğunu iddia eden projeler yer almaya başladı. Aynı zamanda Ethereum Merge’nin Layer-2 projelerine faydalı olacağı Layer-1 sektörünü ise kötü etkileyebileceği tartışılıyor. Bu yüzden Solana (SOL) kripto para projesi, şu anda top 50 içerisinde yer alsa da ilerlemesi network’ünün büyüklüğüne ve blok zincirinin tercih edilebilirliğinin devam etmesine bağlı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

BNB (Binance Coin) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

kripto

Teknik Analizde En Sık Kullanılan Mum Formasyonları-1