in , ,

Solana (SOL) Neden Değer Kaybediyor?

Solana

Yüksek işlem hızlarına ulaşmayı hedefleyen blok zinciri Solana (SOL) keskin bir düşüş yaşadı. Bu değer kaybedişin ardında hangi sebepler bulunuyor inceliyoruz. 

Hatırlanacağı üzere, Solana ve Google Cloud iş birliğinin duyurulmasının ardından $SOL, yükselişe geçmişti. Bu gelişmelerin ardından SOL, 35 dolar seviyelerini görürken son 24 saatte %14 oranında keskin bir düşüş yaşadı. Yazının kaleme alındığı saatlerde 28,34 dolardan işlem gören Solana $SOL’un TVL’si son 24 saat içerisinde %17 düşerek 1 milyar dolardan 775,65 milyon dolara geriledi. Solana’nın fiyatı, Binance-FTX tartışmaları devam ederken gelişmelerden ciddi şekilde etkilendi.

FTX cephesinde yaşanan son gelişmeleri neden gösteren Binance CEO’su CZ, Binance borsasının elinde bulundurduğu FTT’leri likidite edeceğini duyurmuştu. CZ’nin tweet’ine göre Binance, likidite kararının piyasada dengesizliğe neden olmasını önlemek için FTT token’ları kademeli olarak tasfiye edeceğini aktarmıştı. Kripto türev işlem platformu FTX’in yerel kripto parası olan FTT token’ın fiyatı Binance CEO’sunun açıklamalarından sonra ciddi bir düşüş yaşamıştı. Bu gelişmelerden etkilenen SOL fiyatı saatler içerisinde 35 dolar seviyesinden 32 dolara kadar gerilerken en düşük 25 dolar seviyesini gördü.

Tüm bu gelişmelerin ardından SOL’un değer kaybetmesi çeşitli sebeplere bağlanıyor. Uzmanlara göre Alameda ve FTX’in hazinesinde SOL bulunması bu düşüşü tetikliyor. Solana, Alameda Research’ün tuttuğu ikinci en büyük varlık konumunda. Alameda’nın bilançolarına bakıldığında, şirketin 292 milyon dolarlık “kilitsiz SOL” ve 863 milyon dolarlık “kilitli SOL” varlığı bulunuyor. Sam Bankman Fried’in FTT Coin tasfiyesinden kaynaklı bir likidite problemi yaşanması durumunda hazine varlıklarının da değer kaybedeceği öngörülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin Enflasyondan Tam Olarak Koruyor mu? – 2

Bit.Country, WorldCup2022’yi Airdrop ile Kutluyor!