in , ,

Solana (SOL) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Solana (SOL); merkeziyetsiz, yüksek işlem hızlarına ulaşmayı hedefleyen ve ölçeklenebilir uygulamaları barındırmak için tasarlanmış bir blok zincir platformudur.

Ekosistemin kripto para birimi olan $SOL; staking ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Kripto para birimi sahiplerine projelerde oy kullanma hakkı tanır. Solana 2021 yılının sonunda 66 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olarak beşinci en büyük kripto para birimi oldu. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri olarak şu anda 9. sırada yer alıyor.

Solana, Ethereum gibi kripto uygulamaları çalıştırmak için hem bir kripto para hem de esnek bir platformdur. Ekosistem, proses edeceği işlem sayısı açısından çok daha hızlıdır ve Ethereum gibi rakip blok zincirlerine kıyasla önemli ölçüde düşük işlem ücretine sahiptir.

Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blok zinciri ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.” Solana saniyede yaklaşık 50.000 işlem gerçekleştirebilir. Hızlı olmasının yanı sıra Solana, 0,0025 ABD dolarından daha düşük ortalama ücretlere de sahiptir.

Solana PoS ile PoH adı verilen yeni bir mekanizmanın kombinasyonunu kullanıyor. PoH, merkeziyetsiz bir ağdaki bilgisayarlar arasında, tüm bilgisayarların bu konuda iletişim kurması ve bir anlaşmaya varması gerekmeden işlem yapabilmek için tasarlanmıştır. PoH algoritması nedeniyle Solana blok zinciri saniyede 2.000 işlem gerçekleştirebilir. Bu da onu piyasa değerine göre en yüksek ikinci kripto para olan Ethereum’a (ETH) rakip olarak konumlandırıyor. Ethereum, merkeziyetsiz uygulamaların (DApps) oluşturulmasını sağlayan akıllı sözleşmelerle uyumluluğu nedeniyle DeFi‘de lider haline geldi.

Solana (SOL) Teknik Analiz

Solana’nın (SOL) fiyatı, tüm kripto piyasasının yükselişe geçtiği Şubat 2021’de yükselmeye başladı. Bununla birlikte, kripto piyasasının düşüş yaşadığı 2021 baharının sonlarında diğer kripto para birimleri kadar etkilenmedi ancak fiyatında düşüş yaşandı. Solana’nın 1 yıllık grafiği incelendiğinde Kasım ayında 259 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığını görüyoruz. Ancak geçmiş fiyat verileri göz önüne alındığında çoğu uzman göre SOL fiyatının yıl sonuna kadar yükselişe geçmesini bekliyor. Bildiğiniz üzere kripto paralar küreselleşen dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenmektedir. Öngöremediğimiz aksi bir durum yaşanmadığı sürece SOL için tahmin edilen artışlar yaşanabilir.

Genel olarak SOL fiyatı 34-38 dolar aralığında işlem görüyor. Eylül’ün ikinci haftasına 35 dolardan giriş yapan SOL fiyatı, 13 Eylül’de 38 dolara kadar yükseliş yaşadı. Yaşadığı yükselişi devam ettiremeyen SOL, yazının kaleme alındığı sırada son 24 saatte %13,8 düşüş yaşayarak 33 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 1.4 milyar dolar ve dolaşımda 350 milyon SOL coin arzı bulunuyor. Teknik analize göre SOL’un fiyatının 2022 yılı sonuna kadar maksimum 87.2114 dolara ulaşması bekleniyor. 2022’nin başında Solana’nın fiyat dalgalanmalarına dayanarak kripto uzmanları, Eylül 2022’de SOL fiyatının ortalama 44,60 dolar olmasını bekliyor. SOL’un 2022 yılı içerisinde çizdiği grafik çoğu yatırımcıyı etkilemiş olabilir. Solana’nın (SOL) 2022’de büyük ölçüde düşük performans gösterdiğini söylesek yanlış olmaz.

Solana (SOL) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Solana’nın kendi boğasını yaşayıp yaşayamayacağına cevap bulmak için bazı etmenleri hatırlamak gerekir. Öncelikle, Solana, Bitcoin ve Ethereum blok zincirinin ağda yaşadığı sorunlara çözümler üretebildiği için talep görmektedir. Solana’nın işlem hızı ve düşük işlem ücretleri büyümesini hızlandırıyor. Bu da onu yüzlerce blockchain geliştiricisi için popüler bir seçim haline getiriyor. Bununla birlikte proje Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter gibi büyük teknoloji devleri tarafından desteklenmektedir.

Solana ağında kullanılan Proof-of-History teknolojisi çoğu kullanıcı tarafından ilgi görmektedir. Daha hızlı ve daha ucuz olduğu için NFT’ler için büyüyen bir pazar yeri olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda duyurulan Solana NFT projesi y00ts, piyasada hızlı bir başlangıç ​​yaptı. NFT’lerin mint fiyatının üzerinde önemli bir prim satmasıyla ikincil piyasaları geride bıraktı. NFT’lerin büyümesi konusunda iyimser olan yatırımcılar için Solana daha iyi bir yatırım olabilir.

Solana Foundation, merkeziyetsiz finans alanını daha büyük ölçekte erişilebilir kıldığı için her geçen gün popülaritesi artmaktadır. Daha yakın zamanda, The Solana Foundation ile iş birliği içinde oluşturulan Solana Spaces, 28 Temmuz’da “dünyanın Web3’e adanmış ilk perakende ve eğitim alanı” olarak adlandırdığı ilk fiziksel mağazasını açtı. Geleceğin finans sektörünü şekillendirmesi beklenen merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında öncü projelerden olan SOL coin, uzmanlara göre gelişerek başarılı projelerden biri olacaktır. Solana, işlem hızları ve ücretler açısından Visa ve Mastercard gibi devasa ödeme işlemcileriyle şimdiden rekabet ediyor. Tüm bu gelişmeler göz önüne alınıp değerlendirildiğinde Solana’nın kendi boğasını yaşama ihtimali yüksek görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Ethereum

Ethereum (ETH) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

kriptopara Binance Coin

Biconomy (BICO) Nedir? Nasıl Alınır?