in ,

Solana (SOL) Hakkında Her Şey

Solana hızlı ve verimli işlem yapmak adına tasarlanmış bir blok zincir ağıdır. Diğer ağlardan farklı olarak kullanıcılar ve geliştiriciler bu ağ üzerinde daha hızlı işlem yapabilmektedir. Saniyede binlerce işlem yürütebilmektedir. Aynı zamanda blok zincir üzerinde akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına olanak sağlar. Ağın yerel kripto birimi SOL’dur.

Solana Destekçileri

Solana projesinin çalışmaları, 2017 yılında İsviçre Cenevre merkezli Solana Foundation tarafından başlatıldı. Projenin başında yer alan isimler Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald’dır. 2020 yılının mart ayında resmi açılışının yapılmasının ardından SOL piyasaya sürüldü.

Solana Kullanıcılara Ne Vadediyor?

Solana, blok zincir ağlarında görülen ölçeklenebilirlik sorununa çözüm getiren bir yapıya sahiptir. Proof Of History yöntemi kullanılan ağ üzerinde, saniyede binlerce işlem gerçekleştirmesine olanak tanır.

Solana’nın Özellikleri Nelerdir ?

  • Ölçeklenebilirlik
  • Düşük Maliyetli Olması
  • Düzenli Olması
  • Esnek Sanal Makine Entegrasyonları
  • Ve Periyodik Denetimler olarak sıralayabiliriz.

Solana Nasıl Çalışır ?

Solana protokolü, hızlı işlem ve yüksek hacme odaklanan bir blok zincir ağıdır. Bu yüksek ölçeklenebilirliği sağlayan Geçmiş Kanıtı (Proof of History – PoH) metodu projenin geliştiricilerinden Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilmiştir ve işlem hızını artırmak için özel bir işlem sıralama yöntemi kullanılır.

Solana blokzincirinde işlemler SHA256 hash fonksiyonu ile sağlanır. PoH metodu ve Solana protokolüne özgü diğer özellikler sayesinde, Bitcoin’in yaklaşık 10 dakikalık ve Ethereum’un 15 saniyelik blok sürelerine kıyasla 400 ms’ye kadar düşen blok süreleri ile saniyede 50,000 işlem (TPS – Transactions per second) sağlamaktadır.

Solana İstatistikleri

Toplam arzı 539 milyon 312 bin 705 olan SOL’un, dolaşımdaki arzı ise 391 milyon 642 bin 585’tir. SOL, bu zamana kadar en düşük fiyatını 0,5052 dolar ile 11 Mayıs 2020’de, en yüksek fiyatını ise 214,96 dolar ile 9 Eylül 2021’de gördü.

SOL Nasıl Alınır ?

Solana (SOL) almak isteyen yatırımcılar, projenin listelendiği Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex gibi büyük platformlardan alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Fiyatı 2.300 Doları Hedefliyor

kripto blockchain

MoveLang: Akıllı Sözleşme Programlamada Yükselen Bir Dev