içinde ,

Solana (SOL) Ekosistemindeki En Popüler 10 Altcoin

Solana blockchain’indeki projeler, Ethereum tabanlı projeler için zorlu rakiplerdir. Solana kurucuları, uluslararası çapta genişleyebilen yepyeni bir blockchain oluşturmak istiyor.

Solana, saniyede 15 işleme kadar işlem yapabilme kapasitesine sahip en başarılı kripto projelerinden biridir. Solana, hibrit bir PoS protokolü ve PoH (Proof of History – Tarih Kanıtı) olarak bilinen başka bir kavram geliştiriyor. Solana’nın işlem hızı ve düşük işlem ücretleri büyümesini hızlandırıyor. Bu da onu yüzlerce blockchain geliştiricisi için popüler bir seçim haline getiriyor.

Bu yazımızda 2022’de kripto meraklılarının mutlaka incelemesi gereken en popüler 10 Solana projesini inceliyoruz.

Solana

1. Mercurial Finance

Solana’nın ilk stablecoin girişimi Mercurial Finance’dir. Endüstriyel bir hızlandırıcı olan DeFi Alliance, platform için 100.000 dolarlık fon sağladı. Mercurial Finance, çok düşük slipajlarla piyasa yapıcı gibi görünen dinamik ürünler yaratır. Ayrıca; Mercurial Finance, DeFi’nin ilk dinamik ürünlerini inşa ediyor ve kullanıcıların istikrarlı varlıkları kolayca yatırması, takas etmesi ve mint etmesi için teknik araçlar sağlıyor.

2. Star Atlas

Star Atlas’ta oyuncular, blockchain teknolojisine dayalı Metaverse’de kendi açık ekonomilerini yaratabilirler. Oyun, kullanıcılarının sadece oyunu oynayarak ATLAS token’larını kazanmalarına izin verir. Star Atlas, ana para birimi olarak ATLAS token’larını ve yönetim için POLIS token’larını kullanan ikili ekosistemi nedeniyle bir “olasılıklar dünyası”dır.

3. Parrot Protocol

Parrot Protocol, kullanıcılarının DeFi cihazlarında depolanan değerlere erişmesini sağlayan bir DeFi ağıdır. Proje, 1 dolara bağlı olan ve sahiplerinin kilitli değerlerini korurken borç verenlerden borç almalarına izin veren kendi stablecoin API’si vardır. Token’larını güvence altına almak isteyen herkes, bunu Parrot Finance’nin yönetişim token’ını kullanarak yapabilir. Şu andaki toplam piyasa değeri 86.86 milyon dolar olan Parrot Protocol iki seçkin IDO ile 84 milyon dolar fon aldı.

4. Raydium

Raydium, piyasa yapıcıların bilgisayarlı piyasalar oluşturmasına yardımcı olan çeşitli uygulamalar sunar. Solana tabanlı bu projede işlemler Ethereum tabanlı projelere göre önemli ölçüde daha hızlı ve daha ucuzdur. Raydium, kullanıcılara ve projelere ekosistem genelinde likidite sağlar. Raydium’un AMM’si, Serum’un merkezi limit emir defteri ile iletişim kurarak, havuzların Serum’daki tüm emir akışına ve volatilitesine girmesine izin verir. Kullanıcı için hangi seçeneğin en iyi anlaşmayı sağladığını analiz etmenin yanı sıra, takasın bir likidite havuzu içinde mi yoksa Serum gibi bir order book aracılığıyla mı daha etkin bir şekilde yapılacağını değerlendirir.

5. Mango Market

126,39 milyon dolar değerindeki ürün ve hizmet Mango Market’te işlem görüyor. Mango Market, ilk olarak Ağustos 2021’de bir borç verme platformu olarak ortaya çıktı ve daha sonra MNGO token satışı ile 70 milyon dolar kazandı. Mango Market’in yeni bir kolu ise şu anda 871 milyon dolarlık hazine ve 92 DAO teklifine ulaşan Mango DAO’dur.

6. Serum

Birçok Solana ürününe güç sağlamak için Serum isimli bir DEX kullanılır. Serum, projelerin Serum on-chain merkezi likidite havuzlarından yararlanan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca; Serum, tasarımcıların son derece yararlı olan ara katman yazılımlarını paylaşmalarını sağlar. Serum, DeFi’nin tamamen güvenilir ve şeffaflık özelliklerini korurken; merkezi alışverişlerin hızından ve kolaylığından faydalanmasını sağlar. Serum; merkeziyetsiz finans alanında olağanüstü hız ve minimum işlem maliyetleri sunan, merkeziyetsiz borsalar için bir protokoldür. Solana tabanlıdır ve merkeziyetsizdir.

7. Larix

Larix, metaverse tabanlı bir finans protokolüdür. Bu protokolle otomatik birleştirme kullanılarak ipotek kredisi verilmesini mümkün kılarak geleneksel kredi havuzunun ötesine geçmeyi başarmıştır. LARIX token’ı, şu anda 135.86 milyon $ piyasa değeri ile 0.007 $’dan işlem görüyor. Başka bir deyişle; Larix, dinamik bir faiz oranı modeli ve önemli ölçüde sermaye verimli risk yönetimi havuzları ile Solana’daki ilk metaverse tabanlı finans protokolüdür ve çok çeşitli teminat türleri, token’lar, stablecoin’ler, diğer değerli varlıklar, NFT’ler gibi varlıkların tamamen güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

8. GARI Network

Hindistan’da popüler bir sosyal medya uygulaması olan Chingari, GARI Network tarafından geliştirilmiştir. Chingari, devasa bir dijital ekonomiyi kolaylaştırmak için GARI’yı yarattı. Kullanıcılar, viral hale gelen içerik oluşturmak ve paylaşmak ve diğer kullanıcılara videolarını beğenirlerse bahşiş vermek için GARI token’larını kullanırlar. İçerik oluşturucular GARI token’ı ile daha iyi içerik oluşturmaya teşvik edilir. GARI, hem uygulama içi para birimi hem de yönetişim token’ı olarak kullanılır.

9. Orca

Orca, Solana tabanlı en popüler merkesiyetsiz borsalardan biridir. Yüksek işlem hacmine ve toplam 516,6 milyon dolarlık kilitli değere sahiptir. Orca, ilk olarak Solana’nın altyapısı zayıfken ortaya çıkmıştır. Adil Fiyat Göstergesi (Fair Price Indicator) sayesinde Orca, diğer Ethereum DEX’lerinden daha ucuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde token trade etmenize olanak tanır. Ayrıca; kullanıcılar, bir trade havuzuna likidite sağlayarak trade komisyonları kazanabilirler.

10. Audius

İçerik oluşturuculara içerikleri üzerinde mutlak kontrol sağlayan blockchain özellikli müzik akışı platformu sayesinde Audius, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Proje, Solana’ya transfer edilmeden önce Ethereum blockchain’ini kullanıyordu. Sadece plak şirketleri ile sözleşme imzalamış olan müzisyenler için değil; tüm müzisyenler için tasarlanmıştır. İsteyen herkes, bir dinleyici kitlesi oluşturarak devam eden çalışmalarını platformda tartışabilir ve ardından herkesin duyması için bitmiş şarkılarını yayınlayabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Andre Cronje’den Fantom Adımı! Projeye Geri mi Dönüyor?

Bitcoin, Dolar, ABD

Rekor Enflasyon Oranları! Kripto’da Ne Olacak?