in , ,

Solana (SOL) Boğasında Yükselebilecek Projeler: Bölüm 2

Solana (SOL) 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri olarak şu anda 9. sırada yer alıyor.

Ayrıca Solana blockchain’i, zaman zaman ağ kesintileri yaşayarak birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Günümüzde proof-of-work (PoW) veya proof-of-stake (PoS) algoritmalarını kullanarak çalışan diğer birçok popüler blockchain’den farklı olarak Solana, güvenli ve merkeziyetsiz bir şekilde hızlı çalışmasına izin veren bir proof-of-history (PoH) algoritması sunan ilk projelerden biridir.

Solana Blockchain’i

Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blockchain’i ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.”

Solana’nın ekosistemi bir dizi borç verme protokolünü, DeFi projelerini, NFT pazaryerlerini, Web3 uygulamalarını ve DEX projelerini kapsar. Ayrıca, DeFi ve NFT’ler için oluşturulmuş bir Solana cüzdanı olan Phantom ve merkeziyetsiz bir müzik paylaşım platformu olan Audius’u da içerir.

Solana Boğasında Yükselebilecek Projeler

Solana blockchain’indeki projeler, Ethereum tabanlı projeler için zorlu rakiplerdir. Solana kurucuları, uluslararası çapta genişleyebilen yepyeni bir blockchain oluşturmak istiyor.

Solana, saniyede 15 işleme kadar işlem yapabilme kapasitesine sahip en başarılı kripto projelerinden biridir. Solana, hibrit bir PoS protokolü ve PoH (Proof-of-History – Tarih Kanıtı) olarak bilinen başka bir kavram geliştiriyor. Solana’nın işlem hızı ve düşük işlem ücretleri büyümesini hızlandırıyor. Bu da onu yüzlerce blockchain geliştiricisi için popüler bir seçim haline getiriyor.

1) Raydium

Raydium, piyasa yapıcıların bilgisayarlı piyasalar oluşturmasına yardımcı olan çeşitli uygulamalar sunar. Raydium, kullanıcılara ve projelere ekosistem genelinde likidite sağlar. Raydium’un AMM’si, Serum’un merkezi limit emir defteri ile iletişim kurarak havuzların Serum’daki tüm emir akışına ve volatilitesine girmesine izin verir. Kullanıcı için hangi seçeneğin en iyi anlaşmayı sağladığını analiz edebilir.

2) Larix

Larix, dinamik bir faiz oranı modeli ve önemli ölçüde sermaye verimli risk yönetimi havuzları ile Solana’daki ilk metaverse tabanlı finans protokolüdür ve çok çeşitli teminat türleri, token’lar, stablecoin’ler, diğer değerli varlıklar, NFT’ler gibi varlıkların tamamen güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

3) Orca

Orca, Solana tabanlı en popüler merkeziyetsiz borsalardan biridir. Yüksek işlem hacmine sahiptir. Orca, ilk olarak Solana’nın altyapısı zayıfken ortaya çıkmıştır. Adil Fiyat Göstergesi (Fair Price Indicator) sayesinde Orca, diğer Ethereum DEX’lerinden daha ucuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde token trade etmenize olanak tanır.

4) Audius

Audius, içerik oluşturuculara içerikleri üzerinde mutlak kontrol sağlayan blockchain özellikli müzik akışı platformu sağlamasıyla son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Audius, tüm müzisyenler için tasarlanmıştır. İsteyen herkes, bir dinleyici kitlesi oluşturarak devam eden çalışmalarını platformda tartışabilir ve ardından herkesin duyması için bitmiş şarkılarını yayınlayabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Oasis Network (ROSE) Nasıl Fark Yaratabilir?

5ire Nedir?