içinde , ,

Solana (SOL) Boğasında Yükselebilecek Projeler: Bölüm 1

Solana, 2017 yılında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulan yüksek hızlı ve tek katmanlı bir blockchain’dir.

DeFi platformlarının yaygınlaşmasından sonra Ethereum‘un ölçeklendirilebilirlik problemi kullanıcılar için en büyük sıkıntılardan biri haline geldi. Bir blockchain için en önemli 3 kıstas merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenliktir.

Solana (SOL) 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri olarak şu anda 9. sırada yer alıyor.

Ayrıca Solana blockchain’i, zaman zaman ağ kesintileri yaşayarak birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Günümüzde proof-of-work (PoW) veya proof-of-stake (PoS) algoritmalarını kullanarak çalışan diğer birçok popüler blockchain’den farklı olarak Solana, güvenli ve merkeziyetsiz bir şekilde hızlı çalışmasına izin veren bir proof-of-history (PoH) algoritması sunan ilk projelerden biridir.

Solana Blockchain’i

Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blockchain’i ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.”

Solana’nın ekosistemi bir dizi borç verme protokolünü, DeFi projelerini, NFT pazaryerlerini, Web3 uygulamalarını ve DEX projelerini kapsar. Ayrıca, DeFi ve NFT’ler için oluşturulmuş bir Solana cüzdanı olan Phantom ve merkeziyetsiz bir müzik paylaşım platformu olan Audius’u da içerir.

Solana Boğasında Yükselebilecek Projeler

Solana blockchain’indeki projeler, Ethereum tabanlı projeler için zorlu rakiplerdir. Solana kurucuları, uluslararası çapta genişleyebilen yepyeni bir blockchain oluşturmak istiyor.

Solana, saniyede 15 işleme kadar işlem yapabilme kapasitesine sahip en başarılı kripto projelerinden biridir. Solana, hibrit bir PoS protokolü ve PoH (Proof of History – Tarih Kanıtı) olarak bilinen başka bir kavram geliştiriyor. Solana’nın işlem hızı ve düşük işlem ücretleri büyümesini hızlandırıyor. Bu da onu yüzlerce blockchain geliştiricisi için popüler bir seçim haline getiriyor.

1) Serum

Solana projeleri arasında favoriler arasında bulunan Serum, yüksek işlem hızı ve düşük trading ücretlerine sahip olan non-custodial bir DEX’tir. Serum, tasarımcıların son derece yararlı olan ara katman yazılımlarını paylaşmalarını sağlayarak DeFi’nin tamamen güvenilirlik ve şeffaflık özelliklerini korurken merkezi alışverişlerin hızından ve kolaylığından faydalanmasını sağlar.

FTX, Alameda Research ve diğer bazı ortaklar tarafından oluşturulan Serum; merkeziyetsiz finans alanında olağanüstü hız ve minimum işlem maliyetleri sunan merkeziyetsiz borsalar için bir protokoldür. Serum’un geleceği birçok kripto takipçisi ve analist tarafından ”oldukça parlak” olarak değerlendiriliyor ve kripto para dünyasının gelecek vadeden DEX’leri arasında yer alıyor.

2) Mango Market

Serum destekli ve DeFi türevlerine yönelik bir platform olan Mango Market, lending, borrowing ve trading açısından tüm Solana ekosistemi içerisindeki en düşük işlem ücretlerini vadeder. 126,39 milyon dolar değerindeki ürün ve hizmet Mango Market’te işlem görüyor.

Mango Market, ilk olarak Ağustos 2021’de bir borç verme platformu olarak ortaya çıktı ve daha sonra MNGO token satışı ile 70 milyon dolar kazandı. Mango Market’in yeni bir kolu ise şu anda 871 milyon dolarlık hazine ve 92 DAO teklifine ulaşan Mango DAO’dur.

3) STEPN

STEPN, Solana ekosistemi üzerine kurulan dünyanın ilk move-to-earn projesidir. Bu Web3 uygulaması, spor ayakkabı veya egzersiz tutkunlarının kendi adımlarından yararlanabileceği sosyalleşme, sağlık ve para kazanma öğelerini birleştirir. STEPN, Game-Fi ve Social-Fi öğelerini birleştiren, move-to-earn (Hareket Et-Kazan) modeliyle bugünlerde en çok konuşulan projeler arasında yer alıyor.

GMT token’ı boğa koşusu için diğer kripto para birimleri ile senkronize olarak hareket ediyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde STEPN, oyuncuların azalan ilgisini yeniden kazanmak için ağında güncellemeler yaptı ve yeni duyurular yapmaya devam ediyor. STEPN, topluluğu ve move-to-earn trendinin giderek popülerleşmesi göz önüne alındığında STEPN için de bir boğa koşusu söz konusu olabilir.

4) Star Atlas

Star Atlas’ta oyuncular, blockchain teknolojisine dayalı metaverse’te kendi açık ekonomilerini yaratabilirler. Oyun, kullanıcılarının sadece oyunu oynayarak ATLAS token’larını kazanmalarına izin verir. Star Atlas, ana para birimi olarak ATLAS token’larını ve yönetişim için POLIS token’larını kullanan ikili ekosistemi nedeniyle bir “olasılıklar dünyası”dır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Drive-to-Earn Nedir?

dYdX Türkiye’ye Özel $5000 Ödüllü Trade Yarışması Başlıyor!