in , ,

Solana (SOL) Ağı Neden Kesintiye Uğradı?

Solana blok zinciri dün akşam saatlerinde beklenmedik bir kesinti yaşadı. Solana blok zinciri, çevrimdışı kullanım durumları için tasarlanmış spesifik bir işlemin nasıl işleneceğine dair bir hata (bug) yüzünden dört saatlik bir kesinti yaşadı.

Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko ve Twitter’daki diğer geliştiricilerden edinilen bilgilere göre sorun, blok zincirindeki hata “durable nonce” özelliğindeki bir hatadan kaynaklı. Yakovenko, sorunun “ağın bir kısmının bloğun geçersiz olduğunu düşünmesine neden olduğunu” ve sonuç olarak “konsensüsün sağlanamadığını” ifade etti.

*Durable nonce: Solana blok zincirinde bir işlem, yeni bir blok hash içerecek ve 2 dakika içinde sona erer. Bazı senaryolarda, işlemin bir süre bekletilmesi ve ardından gönderilmesi gerekebilir. Tx’ süresi dolmasını önlemek için, durable nonce mekanizması kullanılır.

Validatörler, durable nonce özelliğini devre dışı bırakılarak Solana ağını yeniden başlattı. Yakovenko, hatanın gelecekteki bir güncelleme ile düzeltileceğini belirtti.

Geçen yıl boyunca da çok sayıda kesinti ve blok tıkanıklığı yaşayan Solana, geçtiğimiz ay da benzer bir şekilde yedi saatlik bir kesinti yaşamıştı.

Bu gelişmelerin ardından, bu yazı hazırlandığı sırada Coinmarketcap verilerine göre 39,68$’dan işlem gören Solana, son 24 saatte %11’in üzerinde bir düşüş yaşadı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Backstage (BKS) Private Sale Detayları & Araştırma Raporu

Ethereum

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Güncel Fiyat Analizleri I 02.06.2022