içinde , ,

Solana Nedir? Projesi Bize Neler Vaat Ediyor?

Solana, 2017 yılında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulan, yüksek hızlı ve tek katmanlı bir blockchaindir.

DeFi platformlarının ve uygulamalarının yaygınlaşmasından sonra Ethereum’un ölçeklendirilebilirlik problemi kullanıcılar için en büyük sıkıntılardan biri haline geldi. NFT ve DeFi çılgınlığı bu sıkıntı ve şikayetleri iyice şiddetlendirdi. Ethereum’un alternatifi olan Binance Smart Chain (BSC) bu sıkıntılardan faydalanarak bu yarışta öne geçmeye başladı. BSC düşük ücretler ve yüksek hız sunar. Pancakeswap ve Uniswap arasında işlem hacmi kıyaslaması yaptığımızda ne demek istediğimizi daha net anlatabiliriz. Bu yazının yazıldığı sırada Pancakeswap işlem hacmi 8.1 milyar dolar iken Uniswap işlem hacmi 6.39 milyar dolar idi.

Blockchain Üçgeni

Ancak BSC de tam olarak aranan çözüm sayılmaz. Bir blockchain için en önemli 3 kıstas merkeziyetsizlik, ölçeklendirilebilirlik ve güvenliktir. ETH merkeziyetsizlik ve güvenliğe sahipken BSC ölçeklendirilebilirlik ve güvenlik kıstaslarına sahiptir. 2 blockchain için de bu önemli 3 özelliğe birden sahip olduklarını söyleyemiyoruz.

Solana’yı Özel Yapan Nedir?

Solana yukarıda bahsettiğimiz 3 özelliğe birden sahip olma özelliği ile yola çıkmıştır.

Solana, saniyede 50.000 işlem (TPS) hacmine sahip olduğunu iddia eder. Bu iddia Solana’yı en hızlı blockchain yapar. Kıyaslamak gerekirse Bitcoin’den 10.000 kat (Bitcoin saniyede işlem hızı 5), Ethereum’dan 3.000 kat (Ethereum saniyede işlem hızı 15) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Solana ortalama bir blok süresinin 400-800 milisaniye ve işlem ücretinin 0.000005 SOL (Solana ekosisteminin tokeni) olduğunu iddia eder. Bu özellikler muazzam seviyedeki ölçeklenebilirlikle birleşmesi, on binlerce kullanıcının aynı anda işlem yapabilmesini sağlayacak bir potansiyeldir.

Solana bu ölçeklendirilebilirlik düzeyine ikinci bir katman veya zincir dışı (off-chain) teknolojilerini kullanmadan gelmiştir. Bu Solana’yı saniyede 1.000’in üzerinde işlem yapabilen birkaç katman 1 blockchainlerinden biri yapar.

Bazı platformların aksine, isteyen herkes Solana ekosisteminde doğrulayıcı (validator) olabilir, tabi bazı temel donanımlara sahip olmak şartıyla. Sistemde toplam 1000’e yakın doğrulayıcı bulunmakta. Bu durum Solana’yı en dağıtılmış blockchainlerden biri yapar.

Sonuç olarak ETH 2.0 tamamlandığında BSC ile olan yarışını izlemek ilginç olacak. Her blockchain kendince avantajları var. Ethereum ilk olmanın avantajına sahipken, BSC düşük ücretlere sahip olmanın ve CZ ile Binance borsasını arkasına almış olmanın avantajlarını kullanıyor. Solana’nın ise bu güçlü rakiplerinin arasından sıyrılıp sıyrılamayacağını zaman gösterecek.

Kaynak: genesisblockhk

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin BTC

Kriptopara Piyasasına Yine Çin Darbesi: Bitcoin Ve Altcoinler Çakıldı!

Long-Short Poziyon Açmak Ve Likit Olmak Nedir?