in , ,

Solana Name Service Nedir?

Solana Name Service, alan adlarını (.sol şeklinde yazılır) zincir üstü verilerle eşleştirmek için merkeziyetsiz ve uygun maliyetli bir yol sağlamakla görevlidir. Bu zincir üstü veriler, bir SOL adresinden IPFS CID’ye, resimlere, metne kadar birçok şey olabilir.

Solana Name Service (SNS), SOL adresiyle eşlenebilen ve kullanıcılar tarafından okunabilir bir ada sahip olmaya yarar. Daha basit ifadeyle metaverse kullanıcıları için basit ve anlaşılır bir kimlik oluşturulur. Bunun faydası nedir? SOL adres biçimleri daha fazla kitleye hitap etmenin önünde bir engeldir. Kullanıcı tarafından anlaşılabilir basit bir adrese sahip olmak kullanıcıların yalnızca bir adı paylaşarak varlık alışverişinde bulunmalarına izin vererek ödemeleri kolaylaştırır. Cüzdan adres biçimleri yerine tanımlanabilir bir adrese sahip olmak ödemeleri ve verimliliğini kolaylaştırır.

Solana alan adları, ödemelerden çok daha geniş uygulamalara sahip olabilir. Örneğin, zincir üzerinde depolanan veriler bir IPFS CID yani IPFS ağında barındırılan bir web sitesinin benzersiz tanımlayıcısı olabilir. Çoğu DApp, merkezi ve sansürlenebilir alan adı olan tek bir hata noktasına sahiptir. Ancak zincir üzerindeki alan adları sansürlenemez veya alınamaz. Bu nedenle Solana alan adı kullanan bir web sitesi kullanıcılara kolaylık sunacaktır. Solana Name Service, Solana’daki popüler cüzdanların tümü olmasa da çoğu tarafından desteklenir.

Solana üzerine kurulu merkeziyetsiz bir adlandırma hizmeti olan Solana Name Service (SNS) sahibi olmak teknik olarak oldukça basittir. Kayıt işlemi maliyeti yalnızca tek sefere mahsus işlem ücretidir. Her bir .sol alan adı için 0,1 USD’den daha az bir ücret ödenir. Alan adları usulsüzlüğü önlemek için açık arttırma şeklinde dağıtılır. Hem Twitter handles hem de .sol alan adları, SNS’nin bir parçasıdır ancak bazı noktalarda farklılaşır. Bir Twitter handle yalnızca Twitter hesabının sahibi tarafından talep edilebilir ve bazı bilgilerin paylaşılması gerekir. Alan adları, herhangi bir kişisel bilgi vermenize gerek kalmadan aynı işlevi görür.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Cardano (ADA) Ekosistemine Genel Bakış | Bölüm 1

2023 Layer-1 Kripto Projelerinin Yılı mı Olacak?