in

Solana Labs’dan Akıllı Telefon Adımı! iPhone’a Rakip mi Geliyor?

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, dün geliştirilen yeni kripto telefonu The Saga’yı ve Web3 programları için bir yazılım geliştirme kiti olan Solana Mobile Stack (SMS)’i tanıttı. 

Solana Saga, Solana blockchain ile entegre benzersiz bir dizi özellik sunacak amiral gemisi düzeyinde bir Android akıllı telefon olarak lanse edildi. 

Anatoly Yakovenko, Solana’nın yeni akıllı telefonun yaklaşık 1000 dolara mal olacağını ve 2023’ün ilk çeyreğinde piyasaya sunulacağını açıkladı. Solana CEO’su Yakovenko’nun sözleri şu şekilde devam etti,

“Dünya çapında yaklaşık 7 milyar insan akıllı telefon kullanıyor ve 100 milyondan fazla insan dijital varlığa sahip ve bu sayıların her ikisi de artmaya devam edecek. Hayatlarımızı mobil cihazlarımızda yaşıyoruz. Dolayısıyla bu özelliklere sahip bir telefon, Web3’ün sunduğu tüm teknoloji ve yenilikler dünyasının kapılarını aralayacaktır.” 

Telefon, sektördeki büyük markalarla yarışır özelliklere sahip olacak. Buna göre The Saga, Snapdragon 8+ Gen 1 işlemciye, 6.67 inç OLED ekrana, 12 GB RAM’e ve 512 GB depolama alanı gibi özelliklere sahip olacak.

Akıllı telefon, bir Web3 Dapps’e, QR kodları aracılığıyla işlemleri kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan Solana Pay adlı bir mobil cüzdana ve telefonun özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayacak bir seed vault’a sahip olacak.

Solana Labs, ön satışa katılmak isteyenlerde 100 dolarlık ödeme kabul ediyor. İlgilenenler zamanı geldiğinde e-posta yoluyla bir NFT geçişi alacaklar. Ön ödemenin yanı sıra, Solana developer’larına öncelik verilecek. 

Solana Labs, NFT marketplace Magic Eden, cüzdan sağlayıcısı Phantom ve DeFi platformu olan Orca da dahil olmak üzere, telefonu oluşturmak ve ekosistemi güçlendirmek için diğer şirketlerle birlikte çalışacağını söyledi. 

Solana’nın kurucu ortaklarından Raj Gokal, geliştiricilerin Solana’nın gücünü cebimizdeki bilgisayarlara taşıyabileceğini ve yeni telefonun potansiyel olarak mobil endüstride devrim yaratabileceğini söyledi. 

“Solana her gün yaptığımız pek çok şeyi kökten değiştirebilir, ancak bunun gerçekleşmesi için mobil cihazlarımızda merkeziyetsiz uygulamalara açmamız gerekiyor.”

Solana’nın sponsoru olan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, “her şey mobil gelmesine rağmen kripto telefon endüstrisi bir hayli geride kaldı. Bu gelişme, teknoloji çağına ayak uydurmanın en iyi çözümlerinden biri. Gerçek cüzdanın telefonda yerleşik olması fikri, görünüşe göre sadece Solana’nın üzerinde çalıştığı bir konu” yorumunda bulundu. 

Saga, kripto merkezli ilk akıllı telefon olmasa da, Solana’nın Saga telefonu, rakiplerinin aksine proje üzerinde çalışan geliştiricilerin sayısı sayesinde, türünün en başarılısı haline gelebilir. 

Saga; Google, Apple ve Intel için bilgi işlem donanımı oluşturma konusunda kapsamlı deneyime sahip lAndroid geliştirme şirketi olan OSOM tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

OSOM’un kurucu ortağı ve CEO’su Jason Keats, “Saga, bireyler, developer’lar ve ekosistem katılımcıları için yeni bir mobil deneyim yaratmak için ilk ilkelerden yola çıkıyor. Dünyanın web3 ile olan geleceğini kucaklamak için yeni donanımlara ihtiyacı var. Geçmişteki eski ekosistemlerin yükü olmadan geleceğe bakan bir ekosistem oluşturmak bizim için son derece heyecan verici.” yorumunda bulundu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Solana $SOL Nedir ve Nasıl Stake Edilir?

Binance, CZ

Binance CEO’sundan Bitcoin Yorumu! BTC Yükselecek mi?