in , ,

Solana Labs Kurucu Ortağı: Ethereum’u Öldürmek İstemiyoruz

Solana Labs Kurucularından Raj Gokal, “Ethereum Killer” olarak anılan kriptolar ile Ethereum arasında olan savaşı gereksiz bulduğunu söylüyor.

Solana

Solana Labs’in kurucu ortağı, Ethereum ve sözde ”Ethereum katilleri” arasındaki kavganın gereksiz olduğunu düşünüyor, kriptoda çalışan insanlar için gerçek amaç her insanı Web 3.0’a dahil etmek olmalıdır.

Birçok oyuncu Solana’yı daha düşük ücretleri ve daha hızlı işlem süreleri nedeniyle ”Ethereum katili” olarak etiketlese de, Solana Labs kurucu ortağı Raj Gokal, projenin kripto para birimini öldürmek gibi bir arzusu olmadığını olsa bile yapmayacağını söyledi.

Gokal bu yorumları, risk sermayesi şirketi Placeholder’ın kurucu ortağının çarşamba günkü Twitter gönderisine yanıt olarak yaptı. Chris Burniske, ”Güzel sözlere rağmen, L1 bıçakları çekildi. Kriptoda insanlar genellikle en büyük yatırımlarının kazanmasını isterler.” demişti.

Solana

”Bu neredeyse tüm iletişimleri etkileyecek, bu yüzden gördüklerinizi ve duyduklarınızı ciddiye almayın.” diye de ekledi.

Buna cevaben Gokal, kripto alanında çalışan tüm insanların amacının Web 3.0’a ”her insanı” dahil etmek olması gerektiğini savunduğu için ”kavga olması gerekmediğini” vurguladı ve şunları kaydetti:

“Bıçakları çekmek sözü Ethereum’u öldürmeye çalıştığımızı ima ediyor. Ethereum öldürülemez, bu imkansız. Ayrıca milyonlarca insanı güçlendiren ve milyarlarca servet yaratan, dünyada iyiliğin güzel bir gücü. Bitcoin açıkça aynı.”

Solana

CoinGecko’ya göre Solana’nın yerel tokeni SOL, şu anda 72 milyar dolar ile toplam piyasa değeri açısıdan beşinci sırada yer alıyor ve 67 milyar dolar değer ile altıncı sırada ”Ethereum katili” Cardano’nun (ADA) önünde. Ethereum (ETH), yaklaşık 565 milyar dolarlık piyasa değeri ile ikinci sırada yer alıyor.

Ancak Solana son zamanlarda çok fazla zemin hazırlıyor. Geçen yıla göre %11,742 artarak 237,53$’a yükselirken, ETH bu zaman aralığunda %931 kazanarak 4,800$’a ulaştı. 

Solana’nın Büyümesi

Bu haftanın başlarında Solana Vakfı, Portekiz’in Lizbon kentinde Gokal, Solana Labs CEO’su ve kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, Circle CEO’su Jeremy Allaire gibi konukların katıldığı ”Solana Breakpoint 2021” konferansına ev sahipliği yaptı.

Ekim ayı itibariyle Solana ekosistemi

Etkinliğin ilk gününde konuşan Gokal, Solana ekosisteminin 2021’de hem güç hem de kullanım alanı bakımından ”patlama” yaşadığını belirtti. Kurucu ortak, Solana blok zincirinde 2,2 milyon NFT’nin üç ay içinde oluşturulduğunu ve pazar günü itibariyle Solana tabanlı merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen 15 milyar dolardan fazla toplam değerin altını çizdi.

Messari araştırmacısı Dustin Teander’ın Cuma günü yayınladığı ”Aralıksız SOL Yükselişi” başlıklı yazısında, ”Solana’nın son çeyrekte yatırımcıların büyük ilgisini çektiğini” belirtti ve proje için uzun bir gelecek vaat eden ”büyüme katalizörleri” listesine aldı.

Solana

”Birçok açıdan fiyat hareketi, sağlam bir şekilde desteklendi. 100 milyon dolarlık bir oyun fonu açıklandı. Brave, Web3 cephesinde yerel entegrasyonu duyurdu. Reddit’ten Sosyal Medya için 100 milyon dolarlık yatırım ilan edildi. Neon Labs, EVM altyapısını oluşturmak için 40 milyon dolarlık yatırım topladı. pplpleasr, Solana’da NFT’lere başladı. FTX, bir NFT entegrasyonu oluşturduğunu duyurdu.”

“Ve, evet, Eylül’den beri Solana’nın DeFi alanında kitli varlık miktarında (TVL) 4 kat artış görüldü.” diye ekledi.

Bu Da İlginizi Çekebilir: Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Polkadot (DOT) Teknik Analizi | 13 Kasım 2021

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burak Dorman tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir lisans programında öğrenci. Merkeziyetsiz finans ürünlerine sigortacılık hizmeti sunan şirketleri tek noktada buluşturan bir oluşumda işçi. 2020 yılından beri blokzinciri ve kriptoparalar ile ilgilenmekte.

Kriptopara

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 14.11.2021

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 14 Kasım 2021