in , ,

Solana Gerçekten Merkeziyetsiz mi?

Solana Vakfı geçtiğimiz günlerde Solana ağının sağlığını değerlendiren ilk raporunu yayınladı.

Rapor, validatör ağının sağlığını değerlendiren temel ölçütleri inceliyor. Bunlar arasında toplam validatör sayısı, Nakamoto konsensüsü ve dağıtım yer alıyor. Rapor, en az 31 validatörün ağın konsensüsünü tehlikeye atmak için iş birliği yapabileceğini belirtiyor.

Node’ların Ayrıştırılması

Vakfın Çarşamba günü yayınladığı rapora göre Solana, şu anda altı kıtada 3400’den fazla validatörden oluşuyor. Validatörler, yeni işlemleri bağımsız olarak doğrulamaktan ve Solana’nın defterinin durumunu saklamaktan sorumludurlar.

Vakıf, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Dünyanın kullanabileceği esnek, dağıtılmış ve güvenilir bir şekilde tarafsız bir ağın sürdürülebilmesi için geniş ve çeşitli bir validatör operatör grubu gereklidir.”

Validatörler iki gruba ayrılır: konsensüs node’ları ve RPC node’ları.

Konsensüs node’ları, diğer ağ node’ları tarafından önerilen blokları doğrularken ağ için yeni bloklar oluşturur ve önerir. Genel olarak ne kadar çok konsensüs node’u varsa bir kullanıcının işleminin değiştirilme olasılığı o kadar azdır.

RPC node’ları, konsensüs node’larıyla aynı görevleri yerine getirir ancak aynı zamanda Solana altyapısına bir “uygulama ağ geçidi” sağlar. Genellikle kullanıcıların çekirdek Solana ağı ile belirli bir uygulamaya özel bir şekilde arayüz oluşturmaları için uygun bir yol sağlarlar.

Solana’nın validatörlerinin 1900’den fazlası, konsensüs node’larıdır. Ayrıca, Haziran 2021’den bu yana her ay ortalama 95 konsensüs node’u ve 99 RPC node’u ağa katılmıştır.

Nakamoto Katsayısı ve Dağılımı

Tüm bunlara ek olarak, Solana’nın “Nakamoto katsayısı” 31’dir. Bu metrik, bir ağın konsensüsünü tehlikeye atmak için gereken minimum validatör sayısını temsil eder ve genellikle oylama gücünün %33,4’ü olarak tanımlanır.

Valdiatör sayısına kıyasla nispeten düşük olan Nakamoto katsayısı, Solana’nın proof-of-stake mekanizmasından kaynaklanmaktadır. PoS, ağ için aktif bir node olmak için belirli miktarda token/coin satın almayı ve onları kilitlemeyi içeren bir süreçtir. Satın alanlar, sadece bu coin’leri elinde tutarak ağın güvenlik altyapısında önemli bir parça haline gelir ve buna göre ödüllendirilir. Sonuç olarak elinde daha fazla SOL olan veya stake edenler, ağın konsensüs durumu hakkında daha fazla etkiye sahiptirler.

9 milyon SOL sahibi olmasına rağmen ilk 100 SOL sahibi, tek başına toplam arzın %30,81’ini kontrol ediyor. Bununla birlikte rapor, Solana node’larını çalıştıran büyük veri merkezlerinden hiçbirinin aktif hissenin %33’ünü aşmaya yaklaşmadığını belirtti.

Coğrafi olarak bakıldığında, Solana’nın hisselerinin %50’sinden fazlası sadece 3 ülkede (Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İrlanda) yoğunlaşmış durumda.

Vakıf, bu oranın Ethereum’un ABD’deki %45’lik madenci yoğunluğundan daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Ethereum’un Eylül ayında bir proof-of-stake konsensüs modeline geçecek olması bu istatistiği önemsiz kılacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Binance Labs Hangi Projelere Yatırım Yaptı?

funding

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri