in , ,

Solana DeFi Platformu Mango 100 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı!

Bu haftaki ikinci 100 milyon dolarlık DeFi hackinde, bir hack nedeniyle Mango Markets’ın 100 milyon dolarlık fonu çekildi. Mango Markets 11 Ekim Salı günü bir hacker’ın bir oracle fiyat manipülasyonu yoluyla Mango’dan fon çekebildiğini tweet’ledi.

Blockchain denetim web sitesi OtterSec’e göre hacker, geçici olarak teminatlarının değerini artırdı ve ardından Mango hazinesinden kredi aldı.

Mango Markets, spot marj ve sürekli vadeli işlemler için Solana blok zincirinde dijital varlıkların trade’i için Solana tabanlı bir platformdur ve Mango DAO tarafından yönetilmektedir.

OtterSec’in kurucusu Robert Chen, verdiği demeçte, “Bu bir ekonomik tasarım hatası” diyerek Mango Markets’in zaten kabul ettiği bir risk olduğunu da sözlerine ekledi.

Genesis Global Trading’in Türev Ürünler Başkanı Joshua Lim, “Saat 18:19 ET’de, 5 mm USDC teminatlı bir hacker tarafından finanse edilen A hesabı”, tweet attı. Lim’in açıkladığı gibi hacker daha sonra Mango Markets emir defterinde 483 milyon birim MNGO faili (kalıcı sözleşmeler) teklif etti.

Ardından saat 18:24 ET’de saldırgan, bu 483 milyon birim MNGO yetkilisini birim başına 0,03 dolara satın almak için 5 milyon USDC teminatlı başka bir hesaba fon sağladı.

Hacker, saat 18:26 ET’de Mango spot piyasa fiyatını hareket ettirmeye başladı ve fiyatı 0,91 dolara ve 483 milyon MNGO’nun değerini 423 milyon dolara çıkardı.

Hacker daha sonra 116 milyon dolarlık bir kredi alarak Mango’nun hazinesine -116.7 milyon eksi bakiye bıraktı. Aktarılan edilen varlıklar arasında USDC, MSOL, SOL, BTC, USDT, SRM ve MNGO bulunur ve Mango’nun tüm likiditesini ortadan kaldırır.

Buna karşılık Mango Markets, mevduatları devre dışı bıraktığını ve üçüncü taraf fonlarının dondurulması için adımlar attığını söyledi.

Bir Twitter kullanıcısı, hacker’ın FTX’ten 5.5 milyon fon aldığını belirterek FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in şirketin araştırdığı yanıtını vermesine neden oldu.

Mango Markets, hacker’a çalınan fonları iade etmesi karşılığında bir hata ödülü toplama şansı sundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Cardano (ADA) için Kritik Kırılım Gerçekleşti – Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

Huobi Token %65 Arttı! HT Neden Artıyor?