içinde

Solana Ağında NFT Mint İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde birçok dijital içerik oluşturucu, Solana’da NFT mint işlemini kullanıyor. Bu yazımızda Solana’nın SolSea’sında NFT mint işlemini nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

NFT’ler, özellikle 2021’de oldukça popüler hale geldi ve bu trend, biraz yavaşlamış olsa da 2022’de devam ediyor. Kullanıcılar birçok nedenden yola çıkarak NFT’ler oluşturmak, satmak ve toplamak için bu alana akın ediyor.

Ethereum, NFT yaratım sürecinde yer alan baskın ağdır. ERC-721 token standardı da kripto piyasasına liderlik etmeye devam ediyor. Bununla birlikte, Ethereum ağı, işlem sürelerinin uzun ve ücretlerin yüksek olması gibi bazı problemlere sahip. Kullanıcılar da bu durum karşısında daha ucuz ve daha hızlı çözümler aramaya başladı. Bunun sonucunda da diğer blockchain’ler Ethereum’a makul birer alternatif olarak ortaya çıktı.

Solana

Bunlardan biri Solana’dır. Kullanıcılar, daha fazla NFT projesi oluşturmak için Ethereum’a alternatif aradıkça Solana, NFT alanında daha çok gelişiyor. Solana’daki NFT mint işlemi oldukça basittir ve özel bir kodlama bilgisi gerektirmez. Solana, NFT’ler söz konusu olduğunda önde gelen blockchain’lerden biridir. Bu yazımızda Solana’da, özellikle de ağın en büyük NFT pazarı olan Solsea’da NFT’lerin nasıl mint edileceğini adım adım açıklayacağız.

Mint İşlemi (Minting) Nedir?

Mint işlemi, dijital bir dosyayı kriptografi ile token haline getirme sürecidir ve tokenleştirme, bir varlığı taşınabilen, depolanabilen ve blockchain’e kaydedilebilen dijital bir tokene dönüştürme işlemidir. mp3, mp4, jpeg, WAV, PNG, GIF, vb. herhangi bir dijital dosya tokene dönüştürülebilir.

Solana’nın SolSea Pazar Yerinde NFT’ler Nasıl Mint Edilir?

Solana’da Solanart, Magic Eden veya Solport gibi birkaç NFT pazar yeri bulunuyor; ancak şimdilik, Solana’daki ilk ve en popüler NFT pazar yeri olan SolSea’da mint işlemi gerçekleştireceğiz. Ayrıca; genellikle Solana’nın MetaMask’ı olarak adlandırılan non-custodial bir kripto para cüzdanı ve tarayıcı uzantısı olan Phantom’u da kullanacağız.

1 – Phantom Kurulumu

Phantom, henüz kurulu değilse Phantom.app’e gidin ve Phantom’u tarayıcınıza bir uzantı olarak indirin. Bu yazımızda tarayıcı olarak Brave’yi kullanıyoruz.

Phantom’u tarayıcınıza eklendikten sonra sağ üstte, Phantom simgesinde, ”Extension”a (Uzantı) yer alıyor. Simgeye tıklayın ve kuruluma devam edin.

Yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. ”Create New Wallet”e (Yeni Cüzdan Oluştur) tıklayın.

Daha sonra başka bir cihaza yeniden kurulum yapmanız gerektiğinde hesabınızı kurtarmak için kullanacağınız gizli bir kurtarma ifadesi (recovery phrase) alacaksınız. Bu, cüzdanınızı oluşturmanın en önemli adımıdır ve bu ifadeyi kaybederseniz veya yanlış yazarsanız cüzdanınızı geri yükleyemezsiniz ve paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, kurtarma ifadesini yazdığınızdan ve güvenli bir yere kaydettiğinizden emin olun. Şunları unutmayın:

Özel anahtarınızı asla PC’nize kaydetmeyin, anahtar kelimenizi asla kimseyle paylaşmayın. Çünkü; bunlar başka kişilere sizin fonlarınızın tam kontrolünü verecektir.

Phantom, şu anda bir Android sürüme sahip değil. Bu nedenle kimlik avı ve sahte uygulamalara karşı dikkatli olmalısınız.

Bahsettiğimiz işlemler bittiği zaman Phantom, tarayıcınıza eklenecektir. Menü çubuğundaki Phantom simgesine tıklayarak kolayca Phantom’a erişebilirsiniz.

2 – Cüzdanınıza Para Yatırın

Mint işlemine (Minting) başlamak için Solana’nın yerel kripto para birimi olan SOL’a sahip olmanız gerekir. Coinbase gibi bir kripto borsasında SOL’unuz varsa bu parayı Phantom cüzdanınıza göndermeniz gerekir. Bunu yapmak için $ simgesine tıklamanız yeterlidir.

SOL’u seçerek ”Deposit”e tıklayın.

QR kodunu tarayarak veya QR kodunun altındaki adresi kopyalayıp yapıştırarak cüzdanınıza para yatırabilirsiniz. Cüzdanınıza para yatırdıktan sonra Solana’da NFT mint işlemi gerçekleştirmeye hazırsınız.

3 – SolSea’da Yeni Hesap Oluşturma

Bir sonraki adım, Solsea’da bir hesap oluşturmaktır. Bunu, cüzdanınızı platforma bağlayarak yapabilirsiniz. Sağ üstteki ”Connect Wallet”e (Cüzdana Bağlan) tıklayın ve Phantom’u seçin.

Phantom, cüzdanınızı bağlamak için izin isteyen bi pencereyle ekranınızda açılır. SolSea, paranızı ve cüzdanınızdaki etkinliği görüntüleme ve işlem onayı talep etme erişimine sahip olacaktır.

Cüzdanınızı bağladıktan sonra SolSea’nin oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. E-posta hesabınızı ve şifrenizi girin.

Hüküm ve koşulları kabul ettikten sonra ”Register”e (Kaydol) tıklayın. SolSea, SolSea hesabınızı onaylamak için size bir e-posta gönderecektir. İşlem tamamlandığında cüzdanınız otomatik olarak SolSea platformuna bağlanacaktır.

Şimdi mint işlemine geçebiliriz.

5 – NFT Koleksiyonu Oluşturma

1)Öncelikle, NFT’lerinizi saklayacağınız bir NFT koleksiyonu oluşturmanız gerekir. “Create” (Oluştur) sekmesine giderek ”Collection”a (Koleksiyon) tıklayın.

2) Bir başlık seçin ve koleksiyonunuz için bir açıklama ekleyin.

3. Başlığı ve simge görüntüsünü yükleyin.

4. Daha fazla insanın sizinle ve gelecekteki çalışmalarınızla ilgilenmesini istiyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı ve web sitenizi ekleyebilirsiniz.

5. “Create Collection”a (Koleksiyon Oluştur) tıklayın ve koleksiyonu mint etmek için işlemleri onaylayın. Mint işleminin başarısız olduğunu söyleyen bir mesaj da görebilirsiniz. Bu mesaj, muhtemelen SolSea’daki bir hatadır ve işlemin tamamlanması için biraz beklemeniz gerekebilir.

İşlemin onaylanıp onaylanmadığından emin değilseniz, cüzdanınıza giderek SOL’u seçin ve işlem geçmişini inceleyin veya herhangi bir Solana tarayıcısını kullanın.

İşlem onaylandıktan sonra Wallet’e (Cüzdan) gidin ve ”My Collection”a (Koleksiyonum) tıklayın.

6 – İlk NFT’nizi SolSea’da Mint Etmek

1)Artık bir NFT koleksiyonuna sahip olduğumuza göre, ona bazı NFT’ler ekleyebiliriz. ”Create” (Oluştur) sekmesine geri dönerek “NFT”yi seçin.

2. Dosyayı yükleyin. Kabul edilen formatlar JPEG, PNG veya GIF (görüntü) ve MOV veya MP4’tür. Öncelikle desteklenen dosya biçimlerini okuduğunuzdan emin olun.

3. Ardından, bir başlık seçin ve NFT’niz için bir açıklama ekleyin.

4. Şimdi sırada telif ödemelerini belirleme seçeneği var. Bu, içerik oluşturucu olarak, NFT’niz ikincil piyasada yeniden satıldığında kazanacağınız yüzdeyi belirtir. Yüzde, %0 ile %50 arasında değişir ve bunu kendi iş modelinize göre ayarlayabilirsiniz. Sonraki alanların doldurulması zorunlu değildir, ancak çizim sayfanızın harici bağlantısı varsa bunun doldurulması önemle tavsiye edilir, böylece diğer insanlar çalışmanızdan daha fazlasını görebilir.

Tag’ler söz konusu olduğunda dosya türünüz için doğru etiketi seçin (eğer mp4 ise, videoyu seçmelisiniz). NFT’niz mint edildiğinde ve listelendiğinde tag’ine göre aranabilir hale gelir.

Ayrıca; SolSea, lisansları NFT’lere yerleştiren ilk NFT pazar yeridir. Bu lisanslar, ne sattığınızı belirlemenize olanak tanır ve alıcılar tam olarak ne satın aldıklarını bilir. Detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Daha önce bir NFT koleksiyonu oluşturduysanız, ”Collection” (Koleksiyon) drop-down seçeneğinden yeni NFT’nizi buna ekleyebilirsiniz.

Son olarak, özellikleri eklemeniz gerekiyor ama dikkatli olmalısınız çünkü mint işleminden sonra herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

5) ”Mint NFT”ye tıklayın. Yine, NFT’nizi mint etmek için işlemleri onaylamanız gerekecek.

6) Şimdi de NFT’nizi kontrol etmek için ”See your Mint”e (Mint işlemini gör) tıklayın.

NFT’niz SolSea’da MetaMask’ın aksine otomatik olarak Phantom cüzdanınıza eklenecektir. $ simgesinin yanına bakarak cüzdanınızı kontrol edin. NFT’lerinizi SolSea’da listelediğinizde NFT’nizin cüzdanınızdan kaybolacağını hatırlatalım.

Bir sonraki adım, NFT’nizi listelemeye götürür.

Cüzdan’a gidin ve ”NFTs In My Wallet”e (Cüzdanımdaki NFT’ler) tıklayın.

List NFT”ye (NFT Listesi) tıklayın ve fiyat belirleyin.

İşiniz bittiğinde, ”My Wallet”e (Cüzdanım) geri dönün ve listelenen NFT’nizi kontrol edin.

Hepsi bu kadar! NFT’niz ikincil piyasada her satıldığında doğrudan cüzdanınıza gidecek bir gelir yüzdesi alacaksınız.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bratu ile Temel Analiz Sohbet Saati

League of Kingdoms Arena (LOKA) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: LOKA Nedir?