içinde , ,

Solana, 100 Milyon Dolarlık Yeni Fon Duyurdu

Solana, Güney Kore’deki kripto projelerini desteklemek için 100 milyon dolarlık yeni bir fon duyurdu. Solana tarafından yapılan açıklamaya göre; Solana Ventures ve Solana Foundation tarafından oluşturulan fon, sanal oyunlara odaklanacak ve NFT ve DeFi projelerine yatırım yapacak.

Solana, geçen ay kripto piyasasında yaşanan Terra ekosisteminin çöküşünden hala etkilenen bir geliştirici pazarına girmeye odaklandığı için Güney Koreli kripto girişimlerine 100 milyon dolarlık fon sağlayacak.

Solana ekosistemindeki iki kilit oyuncu olan Solana Ventures ve Solana Foundation, yaptıkları bir basın açıklamasına göre; Web3 alanında çalışan tüm bireyler için yatırımlar yapacak ve hibeler sağlayacak. Solana’nın Güney Kore merkezli kripto oyunlarına ilgisi ve haftalarca süren finansman çabası, Solana’yı Polygon, Avalanche ve diğer akıllı sözleşme platformlarıyla doğrudan rekabete sokuyor.

Mayıs ayındaki Terra çöküşünün milyarlarca dolarlık tasfiyeye yol açmasının ardından ise kaç tane Terra geliştiricisinin ekosisteme geri döneceği belli değil. DeSpread’in büyüme yöneticisi Jaemin Park, geliştiricilerin Terra 2.0’daki ısrarlarının sadece TerraUSD ve LUNA’daki çöküşten kaynaklanmadığını söyledi.

Solana Foundation İletişim Başkanı Austin Federa’ya göre, Solana fonu Web 3 projeleri için olsa da Kore merkezli blockchain oyun geliştiricilerini desteklemeye özellikle odaklanacak. Güney Kore’nin oyun sektörünün toplam değeri 2021’de 15 milyar doların üzerindeydi. Buradaki ana fikir, kripto oyunları için de bu potansiyelin en azından bir kısmını kullanabilmektir. Solana ayrıca Ağustos ayı başlarında yapılması planlanan bir hacker house aracılığıyla Kore’nin geliştirici topluluğuyla yüz yüze görüşmeyi planlıyor.

Bununla birlikte, Güney Koreli geliştiricilerin Solana’nın fonu hakkında istekli olup olmayacağı henüz belli değil. Çünkü Solana ağı, son 12 ayda yedi kesinti yaşadı ve bu da ağın uygulanabilirliğini sorgulamasına yol açtı. Güney Kore hükümeti de Metaverse’nin merkezi olma hedefini artırdı. Ülke kısa süre önce Metaverse’sini oluşturmak için 187 milyon dolar yatırım yapma hedeflerini açıkladı.

Birkaç kripto blockchain ağı da Terra tabanlı projelerin kendi ekosistemine geçmesi için çalışıyor. Popüler Layer-2 ağı Polygon, Terra projelerinin Polygon’a geçmesi için 550 milyon dolarlık bir geliştirme fonu başlattı.

Bir NFT pazarı olan OnePlanet, Polygon’a çözümüne geçiş yapan ilk Terra tabanlı projedir.

Fantom, VeChain ve Juno gibi diğer blockchain ağları da çeşitli girişimler yoluyla Terra projelerini çekmeye çalışıyor.

Juno, ekosistemine taşınmak isteyen projeler için 7 milyon dolara kadar teşvik sunarken, Fantom hibeler, pazarlama ve ekosistem bağlantıları sunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 8 Haziran 2022

CheersLand’in Yaklaşan Pyramid Walk IDO Duyurusu