içinde , ,

Socios NFTs 2.0 Nedir? Nasıl Katılınır?

Takım fan token’larını listelemesine alıştığımız Socios, yepyeni bir gündem maddesiyle karşımızda. Fiziksel NFT’ler, diğer adıyla NFTs 2.0.

Bugün (30 Kasım) TSİ 16:00’da piyasaya sürmesi beklenen Socios’un ilk fiziksel NFT’si, bir açık eksiltme (reverse auction) ile satılacak. Satılacak ürün ise F1 takımlarından Alfa Romeo Racing yarış pilotu Antonio Giovinazzi’nin imzalı yarış eldiveni. Detayların gün içinde netleşmesi bekleniyor.

Fiziksel NFT’ler, Yani NFTs 2.0 Nedir?

NFT kavramı ilk çıktığında yalnızca dijital ortamda mümkündü, ancak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık fiziksel ortamda da mümkün.

Socios’un fiziksel NFT’sine geçmeden önce günlük hayatta fiziksel NFT kullanım örneğiyle başlayalım. Örneğin, bir gayrimenkul platformunda (emlakçıların, ev satıcılarının ve alıcılarının bir emlak ürünü için satın alma veya kiralama sözleşmesi yapmak üzere iletişime geçebilecekleri dijital bir alan) bir mülk satın alacağınızı varsayalım.

Mülkün, yani bu fiziksel varlığın satın alınması için bankaların, bazı finans kurumlarının devreye girmesi yani ve merkezi otoritelere, aracılara ihtiyaç var. Bu aracıları devreden çıkarmak ve alıcıya satıcının direkt muhatap kurabilmesi, evrak ve para akışlarını sağlamak için fiziksel NFT kavramı kullanılmaktadır. Mülkiyet belgeleri NFT’lere basılıyor ve bu NFT’ler alıcı tarafından satın alınıyor. Alıcıya NFT’yi elinde tutarak gayrimenkul platformunun tam mülkiyeti sağlanacaktır.

Socios NFTs 2.0’a Nasıl Katılınır?

Socios’un, bugün (30 Kasım) TSİ 16:00’da ilk fiziksel NFT’sini bir açık eksiltme (reverse auction) ile satışa sunması bekleniyor. Böylelikle yatırımcıların (Socios özelinde taraftarların) hem fiziki, hem de dijital bir varlık olarak saklayabilecekleri hatıralar piyasaya sürülüyor.

Reverse auction, yani açık eksiltme kavramıyla yeni tanışanlar için; açık eksiltme, satıcıların mal ve hizmetlerini satmak istedikleri fiyatlar için teklif verdikleri bir açık artırma türüdür. Bu müzayede türünde; alıcı, sunulan mal veya hizmet için bir talepte bulunur. Satıcılar, daha sonra mal veya hizmet için ödenmesini istedikleri miktar için teklif verir ve müzayede sonunda en düşük tutarı olan satıcı kazanır.

Öncelikle Socios hesabınızda 40.000 SSU Sadakat Token’ı ve 100 $SAUBER bulundurmalısınız. Ardından açık artıma, sabit bir SSU Sadakat Token miktarı ile başlayacak.

Ürün satın alındıktan sonra mint edilecek ve ardından alan kişinin Socios hesabına gönderilecek. Ürünün fiziksel hali için Socios ekibi ürünü satın alan kişiyle iletişime geçecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

kriptopara

Türkiye’de Günün En Çok Konuşulan 5 Kriptopara Projesinin Temel Analizi | 30 Kasım 2021

Temel Analiz

Türkiye’de Günün En Çok Konuşulan 5 Kriptopara Projesinin Teknik Analizi | 30 Kasım 2021