in ,

Société Générale, MakerDAO’ya Kredi İçin Başvurdu

Société Générale, token bono teminatını kullanarak 20 Milyon dolarlık MakerDAO kredisi için başvurdu.

Société Générale

Fransız bankacılık devi Société Générale (SocGen), MakerDAO’nun yönetim forumlarında Perşembe günü yaptığı bir teklifte, banka tarafından bir stablecoin olan DAI kredisi için teminat olarak verilen zincir üstü tahvil tokenlerini kabul etmek için bir merkeziyetsiz finans (DeFi) kredi platformu açmak adına başvuruda bulundu.

Bir dizi tüzel kişilik ve üçüncü taraflar arasında biraz karmaşık bir yasal mimaride aracılık edilen kredi, DAI’de 20 milyon dolara kadar ve muhtemelen bugüne kadar DeFi’nin kurumsal olarak benimsenmesine yönelik en büyük adım olacaktır.

Başvuru, bankanın dijital varlıklara odaklanan “düzenlenmiş bir yan kuruluşu” olan Société Générale – Forge tarafından yapıldı. SocGen, Ethereum blockchain’de 2019 yılına kadar tahvil destekli tokenler yayınlayarak, yıllardır blockchain varlıklarını denemede bir öncü olmuştur.

SocGen’in başvuru için teminat olarak sunduğu tokenler 2020’de verilmiş, sabit %0’lık bir orana sahip ve 2025’te olgunlaşıyor. Moody’s ve Fitch derecelendirme kuruluşlarından AAA derecesine sahipler. Hem tahvil tokenleri hem de DAI, Fransız yasalarına göre tanınmaktadır.

Société Générale

SocGen, teklifte kredinin bir “pilot kullanım durumu” olacağını ve projenin hedeflerinden birinin “Fransız yasal çerçevesi altında bir deneyin şekillendirilmesine ve teşvik edilmesine yardımcı olmak” olduğunu yazdı.

Yasal Sıkıntılar

Her iki ekibin de akıllı sözleşme uzmanlığı göz önüne alındığında, uygulamanın önündeki asıl engel, gerçek dünyadaki kuruluşlar zincir üzerinde, kendi kendini yöneten sistemlerle etkileşime girmeye çalıştığında ortaya çıkabilecek, genellikle dağınık çatışmalardan kaçınacak yasal çerçeveyi düzenlemek gibi görünüyor.

Teklife dahil edilen bir akış şeması altı varlığı gösterir:

  1. SocGen
  2. SocGen Forge
  3. MakerDAO protokolü
  4. Fransız yasalarına göre kredi şartlarını Maker adına gerçek dünya tarafında uygulamak için bir gereklilik olan “güvenlik aracısı” olarak hizmet edecek DIIS Grubu
  5. Henüz atanmamış bir MakerDAO yasal temsilcisi
  6. Henüz ismi açıklanmayan bir üçüncü taraf olarak DAI kredisinin dolara çevrilmesini kolaylaştıracak, muhtemelen bir saklama hizmeti veya merkezi bir borsa.

MakerDAO

CoinDesk ile yaptığı bir röportajda, MakerDAO’ya katkıda bulunan “PaperImperium” takma adlı kişi, Maker’ın yasal temsilciliğini seçme konusunda bir dizi seçeneğe sahip olduğunu ima etti:

“Maker temsilcisi, muhtemelen üzerinde denediğimiz tüzel kişilerden biri olacak. Hangisinde karar kıldığımızdan emin değilim, ancak birkaç yapı ve yargı seçeneğimiz var.”

Nisan ayında Maker, gerçek dünyadaki bir ipoteği finanse etmek için 38,000 dolarlık bir kredi vererek manşetlere girdi ve, Tinlake ve Centrifuge ile işbirliği içinde diğer gerçek dünya seçeneklerini araştırıyor.

“Bu, MakerDAO’nun kripto ve gerçek dünya ekonomilerini entegre etme misyonundaki bir sonraki mantıklı adım. Nisan ayında ev kredileriyle ilgili ilk deneylerimiz Sputnik’e benziyordu ve SocGen-Forge önerisi ise Yuri Gagarin’e benziyor. Buradan sonraki hedef ay.”

İş geliştirme

PaperImperium, DAO’nun Büyüme çekirdek biriminin üyelerinin başlangıçta anlaşmayı bir araya getirdiğini ve Real World Finance çekirdek biriminin “tahvil reposunun hazırlıklarına ve operasyonlarına öncülük edeceğini” söyledi. “Çekirdek birimler”, Maker Foundation’ın Temmuz ayında dağılmasının ardından protokolü yürütmek için MakerDAO tarafından sağlanan bütçelere sahip merkeziyetsiz kuruluşlardır.

DAO’nun en güçlü delegesi olan ve tüm token oylama gücünün yaklaşık %3’ünü temsil eden PaperImperium, CoinDesk’e bu anlaşmanın 2020’den beri masada olduğunu söyledi.

Société Générale, basın mensuplarının bu konu üzerinde yorum talebine yanıt vermedi.

MakerDAO

MakerDAO’nun Gerçek Dünya Finans birimi başkanı Sébastien Derivaux, teklife yanıt olarak, “iyi bir risk/ödülü yok” diye yazdı ve bunun için önemli gelişim kaynakları gerektireceğini belirtti.

Bununla birlikte, teklifin yan faydalarının (özellikle, diğer gerçek dünyadaki banka tahvillerini kabul etmek için yasal mimariye sahip olmanın) gerekli zaman ve çabayı haklı çıkarmaktan daha fazla olduğunu kaydetti.

“Bu teminat, bir sonraki adımın ilk adımı olarak görülmelidir. Tüm halka açık tahvilleri (hepimizin bildiği gibi Ethereum’da olacak) entegre etmek ve repo sağlamak. Oldukça büyük bir pazar.”

Öneri şu anda bir tartışma aşamasında ve önümüzdeki haftalarda resmi bir oylamaya geçecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bitcoin

Bitcoin Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

NFT’ler Çevreyi Korumaya Yardım Ediyor