in

Social Mining Nedir?

Social Mining, herhangi bir kuruluşun toplulukları ve ağları aracılığıyla kaliteli içerik oluşturmasını teşvik eden bir DAO yönetişim çözümüdür. En basit ifadesiyle projelerin farkındalığını arttırmak ve projeleri tanıtmak için yapılır.

Farklı alan ve varlıklardan çok zincirli bir topluluk oluşturan yönetişim ekosistemi Social Mining, merkeziyetsiz kuruluşların dijital ayak izleri oluşturmasına ve UGC’yi (user-generated content) teşvik eden bir DAO aracılığıyla kamu bilincinin yayılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu ekosistem Social Mining SaaS, DAO Labs, DAOVERSE ve Social Mining Governance’den oluşur. Bu platformların işlevlerine kısaca değinmek gerekirse;

  • DAO Labs, Social Mining SaaS’ın sahibidir.
  • Social Mining SaaS, Ethereum, BSC, Polygon, NEM ve Symbol dahil olmak üzere birden fazla blok zinciri altyapısıyla uyumlu olan DAO Labs’in Dijital İşletmeler için DAO Governance Solution yazılım paketinde geliştirdiği ve sunduğu bir üründür. Bir kuruluşun potansiyelini ve çıktılarını en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Social Mining SaaS, merkeziyetsiz gelişmeleri ve işbirliklerini teşvik eden yönetişim katmanı olarak hareket eder. 
  • DAOVERSE, DAO Labs’ın Social Mining V1 platformudur. Bu alana ilgili olan kişileri DAO Labs’ın Social Mining topluluğunu yönetmeye ve oluşturmaya teşvik eder. 
  • Social Mining Governance, DAOVERSE’nin Labour Index sistemi tarafından etkinleştirilen Social Mining V2 geliştirmesini ve topluluk oluşturmasını yönetmektedir. Social Mining’in yönetim token’ı olan LABOR, DAOVERSE & DAO Labs’ın Sosyal Mining ekosisteminin büyümesine katkısı olan kişilere dağıtılmaktadır. 

Projeler veTopluluklar Neden Social Mining’e İhtiyaç Duyar?

Sorun Bildirimi

Bitcoin ve Ethereum, bu alanda başarılı projeler yürütmüşlerdir. Her iki protokolünde kendi içerisinde ağları güvenli hale getirmek için hesaplama güçlerine katkıda bulunan ve madencileri ödüllendiren bir teşvik mekanizması bulunmaktadır. Bununla birlikte Bitcoin ve Ethereum’un başarısı sadece madenciler tarafından belirlenmemektedir. Toplulukta yer alan diğer kişiler her iki blok zincirini de teknik geliştirme, iş geliştirme, pazarlama ve topluluk oluşturma gibi noktalarda desteklemektedir. 

2017’de birçok kripto projesi, ödül kampanyaları ve airdroplar aracılığıyla topluluk oluşturmayı teşvik etmek için belirli miktarda token tahsis etmişti. Çok sayıda kripto projesi sosyal medya hesaplarına kısa sürede on binlerce takipçi çekmek için ödül kampanyası yürüttü. Böyle durumlarda çalışmaya daha fazla katkıda bulunan kişiler, daha az katkıda bulunanlarla aynı ödülleri alır ancak böyle bir sistemin işleyişi yetenekli ve çalışkan insanların projeden uzaklaşmasına neden olur. 

Çözüm Yöntemi Olarak Social Mining

Kripto endüstrisinin uzun vadede projeleri destekleyen ve topluluk oluşturmayı teşvik eden daha iyi bir mekanizmaya ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz noktada Social Mining çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Social Mining, halihazırda yerel token’larını basmış ve dağıtmış olan projeler için token sahiplerinin teşviklerden yararlanmasını sağlamaktadır. 
  • Token Sahibi Konusu

Platform, token sayısı gibi verileri cüzdanlarında tutma durumunu göz önüne alarak kullanıcılara Influence puanları atar. Influence puanlarına göre günlük veya haftalık olarak kullanıcılara oylama kredisi (voting credits) tahsis edilir.

  •  Tanınmalar  Aracılığıyla Kazanmak

Her kullanıcı, topluluk tarafından onaylanan katkılarından elde edilen olumlu ve olumsuz oyların sayısına göre Puan ve İtibar (Points & Reputation) kazanır. Sistem, son gerçekleşen Workdrop’tan bu yana alınan Puan ve İtibar sayısına bağlı olarak kullanıcılara token’lar göndererek ödüllendirir. Böylelikle tanınan hesapların uzun vadede katkıda bulunması ve katkıları oranında kazanması amaçlanır. Topluluk, spam gönderenleri, dolandırıcıları ve düşük kaliteli çalışmaları olumsuz oylar olarak işaretleyerek başarılı çalışmaların farkındalığını arttırır.

  • Topluluğunuzu Tanıyın

Social Mining işe alım anketi, ekibin topluluğu tanımasını ve ekosistemlerinde yeni yeteneklerin keşfedilebilmesini sağlayan çok önemli bir adımdır. Platform, katılım anketini tamamlayan her kullanıcıya otomatik olarak farklı roller atar. Projenin merkeziyetsiz insan sermayesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

  • Liderler Tarafından Başarısı Kanıtlanmış

Platform, Elrond Network, Avalanche ve NEM & Symbol dahil olmak üzere birçok önde gelen blok zinciri ağının topluluklarını oluşturmasına yardımcı olmuş ve liderler tarafından başarısı kanıtlanmıştır. Bu projelerin 100.000’den fazla nitelikli destekçi kazanmasına yardımcı olan sistem, projelere 400 milyon USD’nin üzerinde kripto varlığı kazandırmıştır.

Social Mining Gelişiminin Mevcut Durumu Nedir?

Social Mining V1, Social Mining SaaS’ın ilk sürümüdür ve içerisinde soft stake, topluluk yönetimi, ekip görevleri, otomatik sosyal medya pazarlaması, otomatik token dağıtımı ve kullanıcı segmentasyonu gibi görevleri barındırır. 

Social Mining V2 ise kolaylaştırılmış entegrasyon, gelişmiş yönetim, merkeziyetsiz iş gücü ve görevler, mobil uyumlu arayüz ve iyileştirilmiş UI ve UX dahil olmak üzere Social Mining V1’de bulunmayan önemli iyileştirmelere sahiptir. Bununla birlikte DAO Lab’ın ILO’sunu kontrolün ana unsuru olarak yönlendirmektedir. Social Mining V2 belgelerinin tahmini yayın tarihi 1 Mayıs ile 1 Haziran 2022 arasında gerçekleşecektir.

Hangi Projeler Kullanıyor?

Ethereum, Binance Smart Chain, Polygon, NEM NIS1, Symbol, Avalanche ve Elrond gibi önde gelen birkaç kripto para projesi Social Mining V1 platformlarını kullanmaktadır. Avalanche, Elrond Network, Polygon, NEM & Symbol, Harmony, Injective Protocol, Orion Protocol ve LTO Network social mining kullanan diğer projelerden bazılarıdır.

Tüm Social Mining Platformları Aynı mı?

Social Mining, projelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak özelleştirilebilir bir SaaS çözümü olduğundan, her Social Mining platformu birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bir Social Mining, platformu tamamen merkeziyetsiz yada tamamen merkezi olabilir ve  izinsiz (genellikle C2B projeleri için) veya izinli (genellikle B2B projeleri için) projeleri içerebilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Charles d’Haussy, dYdX Foundation’ın Yeni CEO’su Oluyor!

IDO Pazarlama Stratejileri