in ,

Synthetix (SNX) Nedir? Nasıl Alınır?

Synthetix (SNX), farklı özelliklerdeki kripto paralar ve kripto dışı varlıkların blok zincir üzerinde işlem yapmasını sağlayan bir DeFi protokolüdür. 

Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan SNX, kripto para alanının sınırlarını genişleterek güçlü bir finansal sistem oluşturabilmeyi amaçlıyor. Platform, kullanıcılara herhangi bir dayanak varlığa gerek duymadan sentetik varlıkları alıp satma ve takas etme imkanı sunuyor. 

SNX Nedir? 

Synthetix platformunun SNX adında bir de yerel kripto varlığı bulunmaktadır. SNX, Proof-of-Stake konsensüs algoritmasını kullanmaktadır. SNX sahipleri, kripto varlıklarını stake ederek işlem ücretleri üzerinden gelir sağlama imkanına sahip oluyorlar. 

Örnek verecek olursak SNX token sahipleri, SNX bakiyelerini sentetik euro ya da kısa sErp karşılığında kilitleyerek ek gelir elde edebilirler. SNX, karşılığında sEuro üretilir ve kilitli token’lar, platformda likidite sağlamak amacıyla kullanılır. 

Synthetix Ekibi

2017’nin Eylül ayında başlatılan proje, Kain Warwick tarafından hayata geçirildi. Proje, ilk önce Havven ismiyle piyasaya sürüldü, bir sene sonra projenin ismi Synthetix olarak değiştirildi. Projenin kurucusu Warwick, bu projeden önce de birçok kripto para projesinde yer aldı. Aynı zamanda Blushyft perakende ağında yöneticilik yapan Warwick, Avustralya merkezli açık artırma sitesi Pouncer’ın da kurucusudur. Kain Warwick tarafından kurulan Synthetix’in CEO’su Peter McKEan, COO’su Jordan Momtazi ve CTO’su ise Justin J.Moses’dır. 

SNX Avantajları 

  • SNX sahipleri, stake yaparak pasif gelir elde edebilirler.
  • Hisse senetleri, fiat para ve değerli madenler alım satımında kullanılır .
  • En çok tercih edilen güvenilir DeFi projelerinden biridir. 

SNX’i Özel Kılan Nedir? 

Projeyi özel yapan en önemli özellik, geleneksel finans sistemlerinin blok zincir teknolojisine adapte edilmesini ve bir merkezden yönetilmesinin önüne geçmeyi amaçlamasıdır. Projenin bu özelliği sayesinde kullanıcılar, gerçek dünyada işlem gören bu varlıklar ile sanal olarak işlem yapabilirler.

SNX

Synth’ler dayanak varlıkların fiyatlarını takip etmek için merkeziyetsiz fiyat oracle’ları kullanır. Synth’lerin bir rezervle desteklenen stablecoin’ler gibi kripto paralardan farklı olduğunu belirtmek gerekir. Synth’e değerini veren, geleneksel anlamda bir rezerv yerine çeşitli karmaşık zincir üstü mekanizmalar ve akıllı sözleşmelerdir. 

SNX İstatistikler

Maksimum arzı 308 milyon 69 bin 419 olan SNX’in, dolaşımdaki arzı 241 milyon 157 bin 380’dir. Bu sayı, toplam arzın %78’ini oluşturmaktadır. Bugüne kadar gördüğü en yüksek seviye olan 28.77 dolar seviyesini 14 Şubat 2021 tarihinde gören SNX, en düşük seviyesini ise 0.032 dolar ile 5 Ocak 2019’da görmüştür. 

Proje Destekçileri 

SNX projesinin destekçileri arasında Coinbase Ventures, IOSG Ventures, Paradigm, Framework Ventures, Infinite Capital gibi önemli şirketler ve projeler bulunmaktadır. 

SNX Nasıl Alınır? 

SNX satın almak oldukça basit. Binance, Coinbase, Bithumb, Kraken, KuCoin, Uniswap, Gemini gibi birçok kripto para borsasında listelenen SNX’i, Türkiye’de Paribu ve BTCTurk üzerinden alıp satabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

BTC Fiyatı 17.000 Doların Altında Yatay Hareket Ediyor!

kripto

Samuel Bankman-Fried, FTX’in Çöküşüyle İlgili Açıklama Yaptı!