içinde ,

Sizin İçin En Doğru Play to Earn Oyununu Nasıl Seçersiniz?

Play to earn her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Bu sayede de daha fazla insan GameFi dünyasına dahil oluyor.

Gaming, zaman içerisinde kripto para sektörünün ve teknolojinin de gelişmesiyle pasif bir hobiden milyarlarca dolarlık bir endüstriye dönüştü. Accenture’ye göre; küresel iş dünyası şu anda sosyal etkileşim arayan yeni oyuncuların akını nedeniyle 300 milyar doların üzerinde bir değere ulaşmış durumda bulunuyor.

NFT Gaming, Metaverse, oyna kazan

Blockchain’in yükselişi ile endüstri paradigması değişti. Artık para sadece oyun geliştiricilerine ve dağıtıcılarına gitmek yerine oyunculara da gidiyor. Oyuncular, artık bilgisayarlarını veya akıllı telefonlarını play to earn model oyunlarda kullanarak kripto para birimlerinden veya NFT’lerden gelir elde edebiliyor. Bu trend, Fransız oyun video geliştiricisi ve yayınlayıcısı Ubisoft’un sıradaki Ghost Recon oyununda NFT başlatma planını duyurmasıyla büyük oyun dağıtıcılarına bile ulaşmış durumda.

Bu yazımızda; play to earn oyunlara başlamadan önce bu oyunların nasıl çalıştığını ve oyuna harcadığınız saatleri nasıl geri kazanabileceğinizi inceliyoruz.

Play to Earn Oyun Nedir?

Birçok oyunda özellikle Massive Multiplayer Online (MMO) olarak geçen oyunlarda oyuncular ilerlemelerini ilerletmek için bazı dijital ögeleri toplarlar. Bu dijital ögeler; silahlar, mülkler veya giyilebilen aksesuarlar gibi oyun içi nesneleri içerebilir. Bunlar, genellikle oyuncuların görevleri ve zorlukları tamamlamaları karşılığında oyunculara ödül olarak verilir veya oyuncular tarafından oyun içerisinde satın alınan ganimet kutularından elde edilir.

Play to earn oyunlarda oyun içi öğeler, çeşitli görünümlerden oyun içi para birimine kadar oyuncuların karakterlerini yeni kıyafetler ve daha iyi ekipmanlarla özelleştirmesine olanak tanır. Bununla birlikte; bunların hiçbiri, diğer oyunculara nakit karşılığında satılamaz.

Bu noktada ise GameFi yani play-to-earn (oyna-kazan) oyunları devreye giriyor. Blockchain teknolojisinin değişmezlik özelliğinden yararlanan oyun tasarımcıları, benzersiz ve aktarılabilir olduğu kanıtlanan oyun içi ögeler ve ödüller oluşturabilir. Oyun tasarımcıları tarafından tasarlanan ödüller, yerel dijital para birimleri kazanmaktan NFT toplamaya veya staking’den kazanılmaya kadar değişiklik gösterebilir.

Buna karşılık, coin’ler ABD doları gibi fiat para birimine dönüştürülmek üzere kripto cüzdanlarına gönderilebilirken; NFT’ler bazı trading platformları veya ikincil pazarlar aracılığıyla diğer oyunculara satılabilir.

Örneğin, popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity, oyuncuların yalnızca Ethereum blockchain’inde yer alan, ”Axies” olarak adlandırılan sanal yaratıkları satın almasına, bu yaratıklarla savaşmasına ve bunları üretmesine olanak tanır. Her Axie bir NFT ile temsil edilir bu sayede de kripto paralar ile eşler arası alınıp satılabilir.

Doğru Play to Earn Oyunu Nasıl Seçilir?

Play to earn (oyna-kazan) oyunlarının nasıl çalıştığını anladıktan sonra sizin için en uygun olanı veya olanları aramaya başlayabilirsiniz. Halihazırda piyasada yüzlerce play to earn oyunu bulunuyor ve her geçen gün daha fazla play to earn oyunu geliştiriliyor. Bu çeşitlilik arasında sizin için en iyi play to earn oyununu nasıl bulabilirsiniz?

Bunun cevabı oyunla ilgili ayrıntılarda gizlidir. Oyunu seçmeden önce oyun içerisinde ödüllerin nasıl ödendiğini, oyun içi paraları diğer kripto para birimlerine nasıl dönüştürebileceğinizi ve oyunda harcayacağınız vakit karşılığında gerçekte ne elde etmek istediğinizi anlamanız gerekir.

Oyundan Ne Kazanmak İstediğinize Karar Verin

Her play to earn oyunu, oyunculara farklı ödüller sunar. Çoğu oyun, diğer oyunculara veya harici trader’lara takas edilebilen, satılabilen NFT’ler ve oyun içi kripto para biriminin bir kombinasyonunu içeren ödüller verir.

Başlarken oyun için nasıl ödüller kazanacağınızı ve bunları kazanmanın ne kadar zaman alacağını tam olarak anlamak oldukça önemlidir. Oyunlardan bazıları, NFT kazanmak için basit görevler gerektirirken; bazı oyunlar ise ödül vermek için daha büyük bir yatırıma ihtiyaç duyabilir.

Coin’leri Nakite Çevirmek Kolay mı?

Birçok play to earn oyunu, Ethereum ve Polygon gibi popüler blockchain’ler üzerine kurulmuş olsa da coin’i başka bir coin’e çevirmek kolay bir süreç olmayabilir. Ayrıca; NFT’lerin satılması zaman alabilirken oyun içi token değerleri de hızla dalgalanabilir.

Bitcoin (BTC)

Bir oyuna zaman ayırmadan önce, oyundan kazanacağınız coin’leri gerçek dünya kazancı olarak nasıl kullanabileceğinizi anlamak için araştırma yapmalısınız. Dijital öğelerinizi nasıl dönüştüreceğinizi bilmek, oyunun hedeflerinize uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Başlangıç İçin Ne Kadar Harcamak Gerekir?

Diğer video oyunları gibi play to earn oyunlara başlamak için de genellikle kripto para içeren bir başlangıç ​​paketi satın almak gerekir. Giriş maliyeti, hangi oyuna başlamaya karar verdiğinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin; Axie Infinity için, başlangıçta en az üç Axie satın almanız gerekir. Axie Infinity Marketplace’te, Common Axies 35- 70 dolar arasında değişir. Bununla birlikte; daha nadir bir Axie, yüzlerce dolara mal olabilir.

Diğer bazı oyunlarda ise başlamak için herhangi bir satın alma yapmanız gerekmeyebilir. Bununla birlikte; premium özelliklere veya play to earn özelliklere erişmek için nakit harcamanız gerekebilir. Decentraland’da, bir MetaMask cüzdanından biraz daha fazlası ile oynamaya başlayabilirsiniz. Decentraland dünyasını bir kullanıcı adına sahip olmak isteyecek kadar sevdiyseniz kullanıcı adı oluşturmak için 100 MANA (yaklaşık 216 $) satın almanız gerekir.

 

Play to earn oyunlardan kazanılan kripto para, herhangi bir finansal ürün gibi doğal bir risk taşır ve geri dönüş garantisi yoktur. Geri dönüş almak için zaman gerekir ve bazı durumlarda hiçbir zaman kar edemeyebilirsiniz. Bu sebeple; yalnızca karşılayabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız.

Mevcut ve Gelecek Oyunlar Nasıl Bulunur?

Play to earn oyunların dünyasına girmeye karar verdiğiniz zaman bir sonraki adımınız ilgi alanlarınıza ve başlangıç bütçenize uygun olan oyunu bulmaktır. Bugün, mevcut olarak bulunan çevrimiçi 400’den fazla aktif blockchain oyunuyla sizin için en iyi oyunu bulmak tamamen araştırma yapmakla ilgilidir.

Yeni play to earn oyun seçenekleri için takip edilmesi gereken en önemli iki yer, veri izleme web siteleri DappRadar ve CoinMarketCap’tir. DappRadar, kullanıcılara ve hacme göre GameFi pazarı hakkında fikir verirken; CoinMarketCap, bir oyunun token fiyat trendleri hakkında bilgi vererek bir oyuna dahil olmak için doğru zamanı belirlemenize yardımcı olur.

Play to Earn Kripto Oyunları Ne Kadar Karlı?

Play to earn oyunlar, video oyunlarının sahip olduğu eğlenceyi oyunda harcadığınız zaman karşılığında gerçek ödüller kazanma fırsatıyla birleştirir. Bununla birlikte; herhangi bir finansal üründe olduğu gibi standart kazanç diye bir şey yoktur ve oyunlardan elde ettiğiniz kazançlar değişebilir.

Axie Infinity’de, Substack’ta Cryptoday bülteni tarafından Temmuz 2021’de yayınlanan araştırma, ortalama bir oyuncunun haftada yaklaşık 1.125 Smooth Love Potion tokeni kazanabileceğini gösterdi. Token başına o zamanın en yüksek seviyesi olan 0,3462 dolar kazanan bir oyuncu, haftada tahmini olarak 389,48 dolar kazanabilir. O zamandan beri, token fiyatları önemli ölçüde değişti ve İngiliz yatırım şirketi Three Body Capital Management, Kasım 2021’deki ortalama kazançlarını haftada yaklaşık 100 dolar olarak revize etti.

Gameplay, metaverse’de kazanç elde etmenin yalnızca bir yoludur. Yatırım şirketi Grayscale tarafından hazırlanan 2021 raporu, Decentraland’daki tüm zamanların ikincil piyasa NFT satışlarının Eylül 2020 ile 2021 arasında yaklaşık 2,5 kat artarak 100 milyon doları aştığını gösteriyor.

Play to earn kripto oyunları, ilk bakışta karlı olsa da genellikle hem ilk parasal yatırım hem de oyunu öğrenmek ve yatırımınızı büyütmek için ciddi bir zaman maliyetine de sahiptir. Bununla birlikte; gerekli durum tespitlerini yaparak ve GameFi deneyiminizde uzun süre devam etmeye hazırlanarak eğlenmek ve harcadığınız zaman karşılığında değerli kripto para ödülleri kazanabilirsiniz.

Kaynak: Coindesk

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin (BTC) İçin Takip Edilmesi Gereken Kritik Seviyeler

CoinList, Project Galaxy Token (GAL) Satışını Duyurdu