içinde ,

Sirer, Makro Koşulları ve Avalanche (AVAX)’ı Değerlendirdi

Emin Gün Sirer, Forbes’a değerlendirmelerde bulundu.

Avalanche (AVAX) kurucu ortağı Emin Gün Sirer, Forbes ile yaptığı röportajda, AVAX’ın ayı piyasasına uyumunu değerlendirdi. 31 Mayıs tarihinde gerçekleşen röportajın satır başlarını sizler için derledik.

Forbes: Açıkçası, genel olarak kripto için gerçekten ilginç bir zaman. Ancak daha güncel konulardan bazılarına geçmeden önce, okuyucularımızın Avalanche hakkında fikir edinmelerinin yararlı olacağını düşünüyorum. Onu yaratmak için itici gücünüz neydi?

Sirer:…Avalanche’ın tasarımının arkasında iki ana gelişme var. Birincisi, diğerlerinden çok daha hızlı olan yeni bir konsensüs protokolüdür…İkincisi ise, subnet dediğimiz şeye dayanan tasarımdır. Yani, kullanım durumlarına özel, farklı, benzersiz, bireyselleştirilmiş blockchain’ler. Belirli kullanımlar için belirli blockchain’ler oluşturmaya yönelik bu yöntem, en büyük ihtiyaçlardan birine hitap ediyor. Bizden önce gelen mevcut zincirlerin tümü, esasen monolitik zincirlerdi…

Forbes: Liderliğini yaptığınız Ava Labs’ın geliri veya başka bir rakamını paylaşabilir misiniz?

Sirer: Özel bir şirketiz. Bunları halka açıklamıyoruz ama gelişiyoruz. 180 kişinin istihdam edildiğini ve yıl sonuna kadar bu sayının 250’ye çıkması gerektiğini düşünüyorum. Bir süredir bu hiper büyüme aşamasındayız, gerçekten iyi gidiyoruz. Birden fazla gelir kaynağımız var Önümüzdeki kaç yıl için iyi sermayeye sahibiz bilmiyorum. Şirket olarak çok iyi bir durumdayız, hızla büyüyoruz.

Forbes: AVAX bugüne kadar %76 düştü (31 Mayıs). Piyasanın gidişatı göz önüne alındığında, çoğu altcoin ve Layer 1 için durum benzer gözüküyor. Neler oluyor?

Sirer: Bu alanda, bir sürü şey oluyor. Yani makro koşullar neyse odur, değil mi? Dünya çapında çok para bastık ve şimdi herkes para arzını daraltmak istiyor. Sadece kripto değil, tüm varlık fiyatları düştü. Bence FED, faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltti…Bu, varlık fiyatları açısından büyük bir düşüşe neden oldu…Resesyona girip girmeyeceğimiz belli değil. Bir resesyona girersek ve buna katkıda bulunacak (Ukrayna’daki savaş, emtia ve gıda fiyatlarındaki artış) birden fazla faktör varsa, bunların hepsi merkez bankalarının agresif tutumlarından vazgeçme nedeni olacaktır. Bu durumda birden bire toparlanma görebiliriz. Yani bu olabilir. Başka ne olabilir? Bilmiyorum. Fiat ilgilendiğim bir şey değil. İnşa etmekle meşgulüm ve tanıdığım herkes inşa etmekle meşgul.

Forbes: Düşüşün projeniz üzerinde anlamlı bir etkisini görüyor musunuz? Beklentilerinizi yeniden ayarlamak için ne yapıyorsunuz?

Sirer: …Diğerleriyle birlikte yukarı ve aşağı gidiyoruz. Bu iyi. Genel olarak, AVAX için güçlü bir talep görüyoruz. Gerçekten sorun ya da benzeri bir şey görmüyorum. Ayı piyasaları, buğdayı samandan ayırmak için gerçekten iyi. Bu zincirlere biraz zaman verin. Toplulukları, bu zincirlerin hiçbir yere gitmediğini görecek…Herkese kafayı eğip çalışmayı tavsiye ediyorum. Piyasalara aldırmayın. Uzun vadede inşa edenler ödüllendirilecek.

Avalanche, AVAX

Forbes: Avalanche Rush programından biraz daha bahseder misiniz? Dağıtılan fonların miktarını, traction, dahil edilen ürünleri paylaşabilirsiniz?

Sirer: DeFi durumu iyileştikçe, zincir geliştikçe ve dünya AVAX’ın kalıcı olduğunu anladıkça coin’in değeri yükselmeye başladı. Bir kenara ayırdığımız değer, 220 milyon dolar, gerçekten çok büyük rakamlara fırladı, çünkü Rush programı yürürlüğe girdikten sonra önemli ölçüde yükseldik. Bir kenara ayırdığımız coin’lerin sadece bir kısmını kullandık…Rush programının bir parçası olarak henüz dağıtmadığımız önemli miktarda paramız var, çünkü buna gerek yok. Coin fiyatındaki artış, başlangıçta tahsis ettiğimizden çok daha azını dağıtmamıza imkan sağladı. Sonuç olarak ne oldu, Aave geldi…Sonra aniden bir sel oldu ve hemen hemen tüm dapp’ler Avalanche’a geldi. Ayrıca native’ler de ortaya çıkmaya başladı. Kesinlikle harika olan birkaç native app var.

Forbes: Bildiğiniz gibi, Layer1’lerin çoğu devasa incentive/adoption programı başlattı. Sizinkini benzersiz kılan nedir?

Sirer: Bunların hepsi taklitçi. Bizden sonra geldiler. Rush’ın başarısını gördüler ve kopyalıyorlar. İnsanların ulaşmak istediği yerdeyiz. Ethereum 2 geldiğinde, Avalanche’ın arkasında olacak. Diğer zincirlere kıyasla çok ilerideyiz. Herkes taklitçi değil. Örneğin, Ethereum yaptığımızı kopyalamadı…

Forbes: Terra/Luna fiyaskosu geçen haftaların önemli haberiydi. Bu konudaki düşüncelerinizi almak ve token’iniz AVAX’ın, LFG hazinesine nasıl girdiğine ve o zamandan beri ona ne olduğuna dair bakış açınız nedir?

Sirer: Terra’nın durumu çok üzücü… AVAX’a ya da belki Solana’ya ya da belki diğer zincirlerden birine gidecek olan paranın çoğunu çekmeye başladı. Bir noktada Luna/Terra’nın hızlı büyümesi bizi boğuyordu. Bunu gören diğer birçok zincir taklitçiye dönüştü: “Algoritmik bir stablecoin yapacağız, Luna’nın yaptığının aynısını.” Pek çok nedenden dolayı, bunu yapamayacağımızı fark edecek kadar akıllıydık. Bu tür bir algoritmik stablecoin’i, bu tür geri bildirim döngüleriyle çalıştırmak, bu sabiti tutmak için operasyonel yeteneğe sahip muazzam bir ekip gerektirir. Buna sahip olmadığımızı biliyorduk. Yasal açıdan bakıldığında, süper riskli görünüyordu.

Forbes: Sanırım bu sektörde gerçekten öne çıktığınız ilk zamanlardan biri, bilgisayar korsanı tarafından istismar edilen kilit güvenlik açıklarından birinin belirlenmesi ve ifşa edilmesiyle uğraştığınız DAO saldırısıydı. Bu, bir bütün olarak endüstri için bir dönüm noktasıydı ve Ethereum Classic’in yaratılmasına ve o sırada Ethereum için varoluşsal bir krize yol açtı. Etkisini Terra/Luna’nın düşüşüyle nasıl karşılaştırırsınız?

Sirer: Bence bu DAO hackinden daha önemli. DAO hack, Ethereum’un nereye gitmesini istedikleri konusunda bir hesaplaşma anıydı…UST ve Luna çöken sadece iki kripto paraydı, ancak UST ve Luna’yı tutan fonlar var. Bir tarafta çok fazla kaybettiklerinde, sadece portföy teorisi yüzünden bilançolarındaki diğer coin’lerin bir kısmını satmak zorunda kalıyorlar. Bir endüstri olarak, algoritmik stablecoin’ler hakkında değerli bir ders aldık. Yine de korktuğum şey, bu tür olayların sadece düzenleyicileri davet etmesi…Ağır bir düzenleme ile gelecekler ve bu bizim için gerçekten sorunlu olacak. Bu endişelerimden biri. Göreceğiz.

Kaynak: Forbes

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

STEPN Projesi Ölüyor mu? Neler Oluyor?

Stepn Tekrar DDOS Saldırısına Uğradı