in ,

Sıradaki Gem Herkesten Önce Nasıl Bulunur?

Sosyal medyada, haberlerde, başkalarının kripto paralar sayesinde nasıl düşük bütçeli yatırımlarını milyonlara dönüştürdüğü hakkındaki hikayelerini duymuşsunuzdur. Bu hikayeleri duymak bizi içten içe kıskandırsa da motive de eder, “ben de yapabilirmişim” hissi uyandırır.

New York’tan iki kardeş, Dogecoin’in (DOGE) türevi bir kripto para olan Shiba Inu’ya (SHIB) yaklaşık 7.900 dolar yatırım yaptı ve ilk yatırımları yaklaşık 9 milyon dolara ulaştı.

Dogecoin zaten şaka olarak piyasaya sürülmüştü ve Elon Musk’ın tweet’lerinin yardımıyla popülerlik kazandı. Bu tarz memecoin’ler ve altcoin’ler birçok milyoner yarattı. Ancak bir coin’i artık herkes duymuşsa, artık herkes bu konudan bahsediyorsa, genellikle artık çok geç olmuş demektir. Kazancın büyüğü zaten gerçekleşti, bundan sonra FOMO (kaçırma korkusu) nedeniyle o coin’e yatırım yapmanız, yatırımınızı kaybetme olasılığını yükseltir.

Hepimizin bildiği üzere, burada yapılması gereken, söz konusu “gem”i herkesten önce bulmak, keşfetmektir. Bunun için belli başlı stratejiler bulunmaktadır. Gelin bunlara bir göz atalım.

Kripto’da Gem Nedir?

Öncelikle gem nedir? Gem, İngilizcede mücevher, değerli taş anlamına gelir. Bir kripto paraya gem denmesi o kripto paranın anlık değerinin oldukça düşük ancak ilerde değerinin fazlasıyla artabileceği, büyük kazanç sağlama potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Bu coin’lerin toplam piyasa değeri de düşük olduğundan, değerini 100 kat artırmak için çok daha az pazar katılımı ve hacmi yeterli olacaktır.

Bitcoin (BTC) veya Ethereum’un (ETH) şu anda bulundukları fiyattan 100 kat artabilmesi için, yüz milyarlarca yeni para akması gerekir.

Gem’lerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Coin’in veya Projenin Arkasındaki Ekip

Bir coin’in arkasında yer alan ekibi araştırmak o coin’in potansiyelini keşfetmek açısından önemli bir adımdır. Projenin web sitesini ziyaret edin ve arkasındaki ekibin kim olduğuna bakın. LinkedIn üzerinden teker teker de araştırabilirsiniz. Ekipte yer alan kişilerin geçmişte hangi projelerde yer aldıklarını, verilen sözleri ne kadar yerine getirdiklerini, sosyal medya kanallarında ne kadar aktif olduklarını ve topluluktan gelen önerileri dikkate alıp almadıklarını öğrenmeye çalışın. Ayrıca coin’in kripto ekosistemine uygun olup olmadığına, olası kullanım alanlarına ve projenin yol haritasına da göz atmayı ihmal etmeyin.

Ekibi araştırırken, projenin destekçilerinin, partnerlerinin kim olduğuna da bakın. Kripto risk sermayesi firmaları genellikle birkaç projeyi destekler, bu destekçilerin saygın kuruluşlar olup olmadığını ve destekledikleri diğer projelerin geçmişte iyi performans gösterip göstermediğini araştırabilirsiniz.

 • Coin’in Fiyat Etkisi

Belirli bir coin’in fiyat etkisi zor bir konudur çünkü sahip olduğu etki çoğunlukla insan psikolojisinden kaynaklanmaktadır. Küçük yatırımcılara, binlerce dolar verip sadece 1 Bitcoin almak cazip gelmeyebilir. Bunun yerine aynı miktardaki yatırımlarını çok düşük fiyatlı bir coin’e koyarak o coin’in on binlercesine sahip olduğunu söylemek ve ardından coin’in bir sente, hatta bir dolara ulaştığında yatırımlarının ne kadar değerli olacağına dair hayaller kurmak daha iyi hissettirir. Ancak kriptoda, dolaşımdaki coin sayısı ile coin fiyatının çarpılmasıyla hesaplanan bir coin’in toplam piyasa değerini dikkate almak önemlidir.

Bu nedenle, düşük fiyatlı coin’lerin insan psikolojisi nedeniyle daha çekici hale geldiğinden düşük fiyatın avantajlı olduğunu unutmayın, ancak aynı zamanda dolaşımdaki coin sayısını da araştırın ve gerçekçi beklentiler belirleyin.

 • Akıllı Sözleşmeyi Analiz Etmek

Bu coin’lerin çoğu, Ethereum veya Binance Smart Chain gibi blokzincirlerinde token olarak oluşturulur. Değiştirilemeyen akıllı sözleşmeler aracılığıyla oluşturulurlar ve coin’in tüm fonksiyonlarını ve parametrelerini belirlerler. Karmaşık görünse de akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını araştırarak ve biraz deneyimle, akıllı sözleşmenin neler yapabileceğini ve token’ın nasıl oluşturulduğunu anlamak daha kolay hale gelir. Örneğin, akıllı sözleşmenin sahibi yeni token’lar basabiliyor mu? Elinde kaç token bulunduruyor? Dağıtımını nasıl gerçekleştirebiliyor? Ayrıca, sözleşmede yer alan koddaki hatalardan kaynaklanan herhangi bir istismarın mümkün olup olmadığını kontrol edilebilirsiniz.

 • Holder Sayısı

Ethereum blokzinciri için Etherscan ve Binance Smart Chain için BscScan gibi blokzinciri tarayıcısı kullanarak, coin’i kaç farklı cüzdanın tuttuğunu ve her birinin ne kadar tuttuğunu takip etmek mümkündür.

Gem’ler Hakkında Kaçınılması Gereken Konular

Gem’ler için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik, şimdi kaçınmanız gereken konulardan bahsedelim.

 • Gerçekçi olmayan büyük vaatler. Günlük hayatta olduğu gibi, bazı şeyler kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir. Takım bu token’ın bir haftada 100x artacağını veya günlük %10 faiz alacağınızı söylüyorsa, oradan uzaklaşın.
 • Akıllı sözleşmede yer alan koddaki olası açıklar. Daha önce de belirttiğimiz gibi, akıllı sözleşmeyi okumak ve açıklarını bulmak mümkün ancak biraz zordur. Pek çok yatırımcı, bir başkasının muhtemelen bu konu hakkında gerekli özeni gösterdiğini ve akıllı sözleşmenin güvenli olduğunu düşünüp yatırımını gerçekleştiriyor. Bazı projeler coin’e olan güveni artırmak için, akıllı sözleşmelerini bağımsız kuruluşlara (Certik ve Hacken vb.) denetlettirerek sonuçları yayınlıyor. Bu sonuçlar (veya sertifikalar) akıllı sözleşmelerin güvenli olduğuna dair daha yüksek bir güvence verir.

 • Aktif olmayan ekip ve topluluk. Kısa vadede, projeyi topluluktaki hype’lı yatırımcılara pazarlamayabilen aktif bir ekip, projeleri daha iyi olsa bile, uzun vadede harika bir şey inşa etmeye odaklanan bir ekipten daha avantajlıdır.
 • Kötü tokenomi. Tokenomi, bir kripto para biriminin araştırılmasında önemli bir konudur. Coin’in nasıl dağıtıldığı, kullanım durumları, kilit açılma takvimi, dolaşımdaki coin sayısı ve toplam arz gibi konu başlıklarının hepsini burada bulabilirsiniz. Örneğin coin’in büyük bölümü proje ekibindeyse kötü bir tokenomiye sahip demektir.

Gem’ler Nerelerde Aranmalı

 • Merkeziyetsiz Borsalar

Yeni bir coin oluşturulduğunda, insanların ticaret yapabilmesi için bir yerde listelenmesi gerekir. Coinbase, Binance gibi bilinen, itibarlı merkezi kripto borsalarında bir kripto paranın listelenme süreci maliyetli ve zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle birçok yeni coin genellikle herkesin coin’lerini listeleyebileceği merkeziyetsiz borsalarda (DEX’ler) listelenir.

Bir coin piyasaya sürülmeden önce yatırım yapmanın yanı sıra, bu alanda bir influencer değilseniz veya proje ekibi size ulaşmadıkça erken tahsis almak zordur. Bir coin’i satın alabileceğiniz en erken zaman bir borsada listelendikten sonradır.

 • Fiyat Takip Siteleri

Gem’leri ararken Coinmarketcap ve Coingecko gibi fiyat takip sitelerini kullanabilirsiniz. Bu tarz web siteleri, en azından bir miktar ticaret hacmine sahip hemen hemen tüm token’ları listeler ve gem’leri bulmak için iyi bir yol olabilir. Genellikle toplam piyasa değerine göre sıralanırlar, bu nedenle birkaç sayfa geriye gitmeniz ve piyasa değeri 500.000 ila 10 milyon$ arasında olan coin’ler araştırılabilir.

 • Grup Mesajlaşma Uygulamaları

Telegram ve Discord, kripto para alanında en çok kullanılan grup mesajlaşma uygulamalarıdır. Trader’lar, yeni kripto paralar hakkında konuşmak, tartışmak için kendi gruplarını oluştururlar. Ayrıca proje ekipleri, toplulukla daha kolay iletişim kurabilmeleri ve duyuruları iletebilmek için gruplar oluşturur.

Helium (HNT) ve Audius (AUDIO) Teknik Analizi | 15 Aralık 2021

Bunlar, yeni ve mevcut coin’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek, gelişmelerden haberdar olmak ve diğer yatırımcılar ve trader’larla ipucu alışverişinde bulunmak için kullanışlı platformlardır.

 • Sosyal Medya Platformları

Sosyal medyalar açısından Twitter ve Reddit, kripto alanında oldukça popüler. Bunlara ek olarak Instagram, TikTok, Youtube gibi mecraları da sayabiliriz. Bu platformlar, influencer’ların, coin’ler hakkında konuştuğu ve takipçilerine trend olan coin’ler hakkında haberler, fikirler verdiği yerlerdir.

Ancak verilen haberleri, bilgileri iyice ayıklamak hayati önem taşıyor. Paylaşılan bilgilerin bir dayanağı olmayabilir. Bu nedenle influencer’ların paylaşımlarını öğrenmek önemlidir ancak kendi araştırmanızı da mutlaka yapmanız ve paylaşılan bilgileri doğrulamanız gerekmektedir.

 • Blockchain Tarayıcıları

Etherscan ve BscScan, herhangi bir coin ve kripto cüzdanını incelemenizi sağlayan blokzinciri tarayıcılarıdır. Gem’leri bulmak için bunları kullanmanın iki yolu vardır.

Birincisi, bilinen cüzdanları takip etmek ve ne satın aldıklarını kontrol etmek. Risk sermayesi şirketlerine ait cüzdanları bulabilir ve hangi coin’leri satın aldıklarını veya geliştiricilere ait cüzdanları kontrol edebilir ve yeni coin’leri ne zaman piyasaya sürdüklerini görebilirsiniz.

İkinci yol olarak, bir coin’i araştırmak ve ilk satın alanların kim olduğuna bakmak ve bu cüzdanları takip etmek. Genellikle kim oldukları bilinmez, ancak eylemlerini takip etmek ve arka arkaya “mantıklı” karar verip vermediklerini kontrol etmek ve o zamana kadar gerçekleştirdiği işlemleri kopyalamak başlangıç için iyi bir yöntem olabilir.

Son olarak trendleri takip etmek. Pazarın nereye gittiğini görmek ve herkesten bir adım önde olmak gerekir. Ethereum blokzinciri yüksek işlem ücretleriyle mücadele ederken, çoğu işlem orada daha ucuz olduğu için Binance Smart Chain’e geçti. Orada oluşturulan birçok proje, Ethereum blokzincirindeki projelerin basit kopyalarıydı ve o tarafa yönelip değerlerini artırdılar.

Özetle

Gördüğünüz gibi, herkesten önce gem’leri bulmak riskli ve zaman alan bir süreç, ancak oldukça kazançlı olabilir. Riskleri minimize edin, telafi edebileceğiniz oranlarda riskler alın, zamanla ve deneyimle gem’leri keşfetmek daha kolay hale gelecektir.

Kaynak: joywallet

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Colizeum Projesi Kurucu Ortağı Edgars Vecozolins ile AMA Etkinliği

Rusya, Gözünü Ukrayna’nın Kripto Para Cüzdanlarına Dikti