in ,

Sıradaki Bitcoin Halving Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Bitcoin Halving” (Bitcoin Yarılanması), Bitcoin madencileri için blok ödüllerinin yarıya indirildiği, dört yılda (her 210.000 blokta bir) bir gerçekleşen olayı ifade eder.

Halving’ler, yeni Bitcoin arzını %50 oranında düşürür. Bitcoin blok ödülünün 50 Bitcoin’den 25’e, 12.5’e, 6.25’e, 3.125’e ve benzeri şekilde yarıya indirildiği göz önüne alındığında, bu sürece Bitcoin blok ödülü yarılanması da denir.

Kripto para, Bitcoin

Tahmin etmek gerekirse bir sonraki Bitcoin Halving, 840.000’inci blokta, Şubat 2024 – Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. 2024 yılında gerçekleşecek olan Bitcoin Halving ile Bitcoin blok ödülünün, blok başına 6.25 Bitcoin’den 3.125 Bitcoin’e düşecek. Söz konusu halving süreci, 21 milyon sınırına ulaşılacağı 2140 yılına kadar devam edecek.

Halving’in Bitcoin Fiyatına Etkisi

Eğer altının değeri, onun nadirliğiyle ilişkiliyse her dört yılda bir altın üretiminin “yarıya düşürülmesi” teorik olarak fiyatını yükseltecektir. Teoriden ziyade pratiğe dökmek gerekirse önceki halving’lere bakarak halving’in Bitcoin fiyatına etkisi hakkında fikir edinebiliriz.

Geçmişte, Bitcoin Halving’lerinin, Bitcoin fiyatında büyük artışlara sebebiyet verdiği gözlemlendi. Kasım 2012 yılında gerçekleşen ilk halving’in ardından bir yıllık süre zarfında Bitcoin fiyatı 12 dolardan yaklaşık 1.200 dolar seviyesine kadar yükseldi. İkinci halving’e bakacak olursak Temmuz 2016 yılında gerçekleşen halving’den sonraki 6 aylık süreçte Bitcoin fiyatı 647 dolardan 19.800 dolar seviyesine kadar tırmandı. Hepimizin hatırlayacağı üzere 3. halving’in ardından Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Unutmamakta fayda var, halving süreçleri Bitcoin fiyatının daima yükseleceğini garanti etmez. Örneğin, 2. halving’in ardından 20.000 doları test eden Bitcoin, 3.200 dolara kadar gerilemişti. Kulağa büyük bir düşüş gibi gelse de halving öncesi Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 650 dolardı. Bir diğer örnek olarak, anlık Bitcoin fiyatından bahsedebiliriz. Zira halving sonrası tüm zamanların en yüksek seviyesi 69.000 dolara kadar ulaşan Bitcoin, şu günlerde 20.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Ancak not düşmeliyim ki son halving’in ardından kurumsal şirketlerin kripto para birimlerine olan ilgilerini artırması, spekülasyonlar, bazı ülkelerin ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i yasallaştırması ile büyük bir “hype” oluştu.

Bu linkten bir sonraki yarılanmaya ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz. Bu geri sayım kesin bir tarih olmamakla beraber bir sonraki yarılanmanın ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili fikir vermektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Stake Edilir?

PancakeSwap

PancakeSwap Üzerinde Karşınıza Çıkabilecek Bazı Hatalar ve Çözümleri